Self-care

Plac Centralny
📅 sobota 14.09.2024
Skwer Budowniczych Nowej Huty i Łąki Nowohuckie
„Projekt: Miasto” to program edukacji architektonicznej adresowanej do dzieci, realizowany w Ośrodku Kultury Norwida (os. Górali 5). Celem proponowanych działań edukacyjnych będzie rozbudzenie w dzieciach ciekawości świata, kreatywności, wrażliwości na otaczającą ich przestrzeń, a w konsekwencji świadomości ekologicznej i odpowiedzialności społecznej. W końcu to dzieci będą w przyszłości współtworzyć miasta. Punktem wyjścia do poznawania przestrzeni będzie architektura i układ urbanistyczny Nowej Huty. W programie m.in.: pięć akcji twórczych, reżyserowanych przez artystki i artystów z różnych stron Polski (i Krakowa), warsztaty z dziećmi prowadzone przez architektkę i edukatorkę, w ramach których powstanie publikacja edukacyjna (zeszyt ćwiczeń wokół tematu architektury i założeń urbanistycznych Nowej Huty) oraz trzydniowa rezydencja artystyczna.

We wrześniu i październiku zapraszamy dzieci i ich rodziców do pięciu akcji twórczych, reżyserowanych przez artystki i artystów z różnych stron Polski (i Krakowa). Budujemy, konstruujemy, projektujemy, inspirując się tkanką miejską Nowej Huty. Powstaną tymczasowe instalacje, ulotne performansy albo całkiem trwałe ślady – mówi Barbara Pasterak, kuratorka projektu i pracowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.

Na jesień w programie:

• Nowohucka latarnia morska – 7 września, godz. 10-13, Skwer Budowniczych Nowej Huty i Łąki Nowohuckie
    Budowniczowie Nowej Huty mieli pomysł, żeby stworzyć tutaj zalew. Albo wybudować stadion. Tymczasem mamy wielką łąkę, która potrafi szumieć prawie jak morze. Brakuje jej tylko latarni morskiej. Pierwsza akcja twórcza będzie o budowaniu z wyobraźni, światła i dźwięku. W ruchu. W przyrodzie. Prowadzenie: Adam Frankiewicz.
  • Instrument dla miasta – 14 września, godz. 10-13, Plac Centralny

Miasto pełne jest dźwięków. Szumią samochody, skrzypią tramwaje, piszczą sygnalizatory. A gdyby zbudować instrument, który pozwalałby tworzyć muzykę dla miasta? Zapraszamy do wspólnego tworzenia dużego instrumentu, który mógłby stanąć na środku Placu Centralnego. Prowadzenie: Jakub Gucik, Ernest Ogórek.

• Zapasowy dom kultury – 21 września, godz. 10-13, Ośrodek Kultury Norwida

Czy architektura musi być twarda i kanciasta? A gdyby zrobić ją mięciutką i otulającą? Ze skrawków, ścinków, fragmentów tkanin szyjemy budynek, w którym będziemy mogli się schować i odpocząć. Niech jego ściany opowiadają historie mieszkanek i mieszkańców. Prowadzenie: Małgorzata Mirga-Tas.

• Niewidzialny ratusz – 5 październik, godz. 10-13, Park Ratuszowy
  • Mapa dźwiękowa kombinatu – 19 października, godz. 10-13, Ośrodek Kultury Norwida

Szczegółowe informacje: www.okn.edu.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt realizowany w ramach programu Edukacja Kulturalna 2024.