Weleda

Projekt ekologiczny dla dzieci we Wrocławiu

📅 czwartek 28.10.2010
Projekt ekologiczny dla dzieci we Wrocławiu

Podczas każdej edycji podkreślany jest inny problem związany z dbaniem o środowisko miasta Wrocławia. Motywem przewodnim zakończonej V, jubileuszowej edycji projektu było pogłębienie wiedzy na temat znaczenia wody a także ochrony jej zasobów. Uczestniczyło w niej 25 wrocławskich placówek oświatowych różnych poziomów nauczania, z których uczniowie wykonywali zadania ujęte w programie m.in.:

-zwiedzanie Oczyszczalni Ścieków na Janówku,
-zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody,

Na Wrocławskim Rynku uczniowie zachęcali Wrocławian do segregacji odpadów a także rozdawali ulotki informujące jak prawidłowo segregować śmieci. W trakcie trwania projektu uczniowie brali udział w prelekcjach poświęconych ochronie środowiska mogli również samodzielnie przy pomocy specjalnych zestawów laboratoryjnych zbadać stan wody w okolicznych rzekach, jeziorach czy stawach. Zorganizowane były liczne konkursy promujące zdrowy tryb życia oraz postawę proekologiczną wobec środowiska.

Podsumowaniem akcji była uroczysta gala na Wyspie Słodowej gdzie prezentowany był program artystyczny przygotowany przez placówki zaangażowane w realizację projektu. Wśród licznych atrakcji można było zobaczyć m.in. przemarsz Ekoludków, konkurs strojów z surowców wtórnych oraz wystawa pokonkursowa prac plastycznych „Wrocławski Eko-krasnal". Dzięki współpracy organizatorów z WOPR oraz OSP „ZORBA" uczestnicy gali mogli z bliska zobaczyć sprzęt ratujący życie w wodzie m.in. kostium nurka, łodzie patrolowe a także specjalnie szkolone do tego celu psy.

Realizacja zadań projektu koordynowana przez Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu była możliwa dzięki wsparciu i zaangażowaniu różnych instytucji i partnerów projektu: Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania ALBA, Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacja na Rzecz Dziedzictwa Przyrodniczego „Natura dla Przyszłości" i Instytut Szkoleniowy VIVO, MPWIK, Straży Miejskiej, portalów Biolog, EduAlert, Regional, producenta wody Ślężanka, wydawnictw Siedmioróg oraz Gaj.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie placówki oświatowe do wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu „Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci", której motywem przewodnim będzie zieleń miasta Wrocławia.