Prezenty na Dzień Dziecka od TVP

📅 niedziela 01.06.2014
Prezenty na Dzień Dziecka od TVP

W Dniu Dziecka (1 czerwca obchodzony jest także w całej Polsce Dzień Dziękczynienia) TVP1 spotka się ze swoimi najmłodszymi widzami podczas koncertu pt. „Śpiewajcie w naszej bajce" przed warszawską Świątynią Opatrzności Bożej, gdzie wystąpią m.in.: Jolanta Fraszyńska z córką Anielką, Paweł Królikowski z córką Marceliną, Krzysztof Respondek z córkami, Rafał Cieszyński z dziećmi oraz Katarzyna Żak, Katarzyna Zielińska, Joanna Trzepiecińska i Tomasz Stockinger. Solistom towarzyszyć będzie zespół instrumentalno-wokalny pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina. Koncert, według scenariusza i w reżyserii Jana Sosińskiego, poprowadzi Joanna Moro.

Najmłodszy kanał tematyczny telewizji publicznej – TVP ABC w Dniu Dziecka zaprasza na spotkania z bajkowymi bohaterami w specjalnych wydaniach programów. Wśród nich: „Lippy & Messy" (6:00, 9:50, 12:50) o dziecięcych marzeniach; „Tut Turu" (godz. 7:20, 16:40), w którym widzowie odgadywać będą tytuły prezentowanych sztuk Szekspira; „Budzik" (godz. 7:35, 13:50), z którym dzieci zrobią m.in. złotą rybkę i odwiedzą szkołę muzyczną; „Lato Muminków" (planowana emisja również w TVP Kultura) o wybuchu wulkanu, powodzi i pływającym domu, który okaże się teatrem; „Domisie – Gdybym był dorosły" (godz. 9:05), które w Dzień Dziecka marzą o tym, by stać się dorosłymi oraz „Duże dzieci" (godz. 22:15), z którymi Wojciech Mann rozmawiać będzie o dziecięcych psotach i inteligencji.

Ponadto TVP ABC 1 czerwca pokaże koncert „Gwiazdy na urodzinach Koziołka Matołka – Pacanów" (godz. 15:50). Na urodziny Koziołka Matołka (Piotr Gąsowski) zjadą się goście ze świata baśni – każdy z muzycznym prezentem. Niestety, Zbój Madej (Piotr Cyrwus) i Zbój Haker (Mariusz Czajka) będą realizować chytry plan, porywając po kolei wszystkich gości. Uprowadzeniom przyglądać się i komentować na gorąco będzie dzielny reporter Baśniowej TV 24 (Radek Brzózka), który ułatwi pracę baśniowej policji (Artur Pontek i Rafał Cieszyński). Wszystko skończy się dobrze, baśniowi goście zostaną uwolnieni, a zbóje osiągają swój zamierzony cel: dzięki Baśniowej TV 24 zostaną celebrytami.

Szeroką ofertę na 1 czerwca przygotowała także TVP Rozrywka, która cały dzień prezentować będzie ulubione piosenki z dzieciństwa: Telesfora, Pana Tik-Taka i Majki Jeżowskiej. Wśród programów specjalnych TVP Rozrywka proponuje: „Dziecko potrafi – Między burzą a kałużą" (godz. 8:05) – widowisko z 1986 r. w poznańskiej Arenie, w którym wystąpili m.in.: Maryla Rodowicz, Bohdan Smoleń, Wanda Kwietniewska i Janusz Rewiński; „Bajki według Kabaretu Moralnego Niepokoju" (godz. 9:40) – przypomnienie najciekawszych i niezapomnianych bajek; „Okrasa łamie przepisy – gotowanie w przedszkolu" (godz. 11:40) z Krotoszyna; „Szperacze.tv" (godz. 12:55) – Katarzyna Piasecka i Grzegorz Dolniak przypomną fragmenty programów ze swojego dzieciństwa („5-10-15", „Tęczowy music box", „Tik -tak" i inne); „Kabaretowy Klub Dwójki – bajki" (godz. 13:30) – wspomnienie dzieciństwa Marcina Wójcika i Roberta Górskiego w towarzystwie kabaretu Czesuaf i Łowców. B. oraz „Szansa na sukces – dzieciom" (godz. 16:20) – specjalne wydanie poświęcone dzieciom, w którym piosenki z dzieciństwa zaśpiewają m.in.: Katarzyna Skrzynecka, Paweł Wilczak i Cezary Pazura.

Z kolei TVP2 zaprasza nieco starsze dzieci na film przygodowy „Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki" (godz. 21:10) w reżyserii Stevena Spielberga; TVP Historia na dwa odcinki „W pustyni i w puszczy" (odc. 1 – „Porwanie" o godz. 9:00, odc. 2 – „Chartum" o godz. 10:00) a TVP Polonia na film „Skutki noszenia kapelusza w maju" (godz. 14:20) w reżyserii Krystyny Krupskiej-Wysockiej.

O dobrą zabawę i edukację dzieci Telewizja Polska zadba także na swoich stronach internetowych. Na pytania o to, jak przeżyć „Misję w kosmosie" nie ruszając się ze swojego pokoju; czy kot „Budzik" wstaje punktualnie; dlaczego w „Mysiej klinice" dzieci nigdy nie płaczą; jak wygląda „Kultura od kuchni" i dokąd tym razem pojedzie „Nela mała reporterka" najmłodsi Internauci znajdą odpowiedzi na www.dladzieci.tvp.pl/.

Dzień Dziecka to też okazja do zabrania głosu w poważnych tematach dotyczących dzieci. Dlatego TVP Regionalna dla starszych widzów wyemituje reportaż „Pogonka" Aleksandry Rek (godz. 21:46) o dzieciach, które wychowują się na ulicy Pogonowskiego, czyli Pogonce w Łodzi i studentach z tego miasta, którzy przez kilka miesięcy pracują z dziećmi, by pokazać im, że można żyć inaczej, a szara ulica może być inspiracją do zmian i wielu działań.

TVP Regionalna pokaże jeszcze obsypany nagrodami dokument „Wszystko może się przytrafić" Marcelego Łozińskiego (godz. 23:35) o sześcioletnim Tomku Łozińskim, który poznaje świat, przemierzając park na hulajnodze i zatrzymuje się przy stojących wzdłuż parkowych alejek ławkach, na których siedzą stare kobiety i starzy mężczyźni po to, by rozmawiając z nimi konfrontować swoją wiedzę z ich doświadczeniami.