Poznań Design Festiwal (PDF) to wydarzenie promujące design jako sposób myślenia i twórczego rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów. Jego gośćmi są polscy i zagraniczni projektanci, a na program składają się wystawy, spotkania, dyskusje, pokazy filmowe i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą to m.in. zajęcia, na których będzie można stworzyć własny latawiec, wyprodukować własną koszulkę lub torbę w technice sitodruku. Zawsze dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności cieszyły się warsztaty renowacji mebli. Nie zabraknie ich także w tym roku.
Festiwal designu w całości w Browarze
Gospodarzem 6. edycji Festiwalu jest Stary Browar. Wystawy designu będzie można oglądać w Galerii na Dziedzińcu, ale także w przestrzeni Centrum i w Słodowni. Tam też odbędzie się towarzysząca festiwalowi konferencja związana z polsko-chińską współpracą w zakresie designu (z udziałem reprezentantów Beijing Design Week, Chengdu Creativity and Design Week, Shanghai Design Week i China Design Centre z Londynu) oraz pokonkursowa wystawa prac nadesłanych na III edycję Programu Stypendialnego YES.
Poznań Design Festiwal idealnie wpisuje się w program wystaw w Galerii na Dziedzińcu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. Chcemy pokazywać, jak sztuka i design przenika się i inspiruje innymi dyscyplinami oraz jak artyści reagują na aktualne problemy i tematy. Festiwal w mniejszej skali gościł w Browarze już wielokrotnie, ale w tym roku postanowiliśmy zaprosić organizatorów do realizacji praktycznie całego programu w naszych przestrzeniach – dodaje.
Atmosfera XXI wieku
Tegoroczna edycja będzie próbą zmierzenia się z tematyką, którą organizatorzy zawarli w haśle festiwalu – „Atmosfera”. Kontynuujemy cykl poświęcony żywiołom i związanymi z nimi wyzwaniami. Dwa lata temu nasze hasło brzmiało „Urzeczeni” i zajmowaliśmy się wodą. Rok temu była to „Bioróżnorodność”, a żywiołem ziemia. Natomiast w tym roku naszą inspiracją będzie żywioł powietrza – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.
Tematyka festiwalowych wystaw i spotkań krążyć będzie wokół procesów o zasięgu globalnym, jak zmiany klimatu, ale także tych, dotykających nas dosłownie i na co dzień. Należy do nich jakość powietrza, którym oddychamy. To również inne formy oddziaływań, a także „zanieczyszczeń”, jak dźwięk, hałas i światło. Wreszcie, odchodząc od dosłowności definicji z kręgu nauk o klimacie czy meteorologii, to także internet. Bezprzewodowy i stały dostęp do sieci stał się dla wielu z nas tak oczywisty, jak oddychanie. Internet stał się „powietrzem” XXI wieku.
Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania Festiwal ma otwartą formułę, a udział w zdecydowanej większości wydarzeń jest bezpłatny. Szczegółowy program na stronie www.poznandesignfestiwal.pl
Poznań Design Festiwal
10 – 19 maja 2019 r.
Miejsce: Stary Browar
Otwarcie Festiwalu
10 maja (piątek), godz. 19:00
Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar
Wstęp wolny
Szczegółowy program: http://2019.poznandesignfestiwal.pl/
Otwarciu towarzyszą wernisaże wystaw:
• AERONAUCI, mieszkańcy powietrza. Kuratorzy: Małgorzata Kuciewicz, Simone DeIacobis (Centrala)
• MIKROSYSTEMS. Kuratorki: Anna Jęchorek, Marianna Czwojdrak
• Sssmog. Kuratorki: Agata Kulczyk, Lucyna Talejko-Kwiatkowska
• Enlighten me/Oświeć mnie. Kuratorka: Małgorzata Kopczyńska
• Razem.School of Form. Kurator: Arkadiusz Szwed
• Atmosfera. Kuratorzy: Mirosław Pawłowski, Jarosław Janas
• MOOV. Instalacja interaktywna. Światłosfera 1.0
• Pawilon Chengdu. Kuratorzy: Aaron Huang, Lin Huang
• Wystawa Pokonkursowa III edycji Programu Stypendialnego YES
Podczas otwarcia festiwalu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród w ramach Programu Stypendialnego YES