Fisher Price
rysuj
Szumiące łany pszenicy, drewniane chałupy pośród zieleni i mieszkańcy żyjący zgodnie z rytmem przyrody – to obraz polskiej wsi obecny w sztuce i społecznej wyobraźni. Ile w nim prawdy? Czy wieś kiedykolwiek tak wyglądała? Współcześni artyści coraz częściej konfrontują się z wizją wiejskiej arkadii, choć tę wciąż można znaleźć w rodzinnych opowieściach czy kulturowych obrazach. Najlepiej jednak całą rodziną udać się do namacalnych świadectw życia dawnej wsi – skansenów. Aż dziewięć z nich można dziś zwiedzać po modernizacji zaprowadzonej dzięki projektowi „Skansenova”.

W muzeach na wolnym powietrzu można odbyć podróż w czasie. Skanseny to wehikuł dla każdego: i tych młodszych, i starszych, zainteresowanych kulturą i zupełnie z nią niezaznajomionych. Dla tych, którzy chcą poznać etnograficzne odkrycia i dla tych, dla których to pierwsze zetknięcie z kulturą ludową.

film

Etnografowie odtwarzają w skansenach nie tylko budynki i wnętrza, ale też codzienne życie ludzi: ich pracę, wiarę, marzenia i troski. Przenoszone są do nich budowle zarówno wielkie – np. tartak – jak i drobniutkie przedmioty, jak paciorki czy korale. Jedne i drugie są kruche, a przez to wyjątkowo cenne. Dlatego powstał projekt „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” – by je chronić i udostępniać.

Poznaj skanseny od nowa. Całą rodziną

Dziś dziewięć małopolskich skansenów, zabytków architektury drewnianej, możemy podziwiać dzięki zrealizowanej w ramach projektu modernizacji. Zapraszamy do mniejszych i większych wypraw szlakiem małopolskich muzeów na wolnym powietrzu. To miejsca, w których nie tylko można zapoznać się z naszym dziedzictwem, ale też odetchnąć od zgiełku miasta i zażyć zupełnie innej jakości poznawania historii. Miejsca dla tych starszych i młodszych, w których każdy znajdzie przestrzeń dla siebie.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to regionalny skansen prezentujący tradycyjną kulturę Krakowiaków Zachodnich. Na obszarze ponad 5 ha znajduje się 25 cennych zabytków, a tuż obok, na wzgórzu, góruje średniowieczny zamek Lipowiec. Znakomita atrakcja dla aktywnych.

Poznaj skanseny od nowa. Całą rodziną
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej prezentuje tradycyjną kulturę ludności polskiej Orawy. Zagrody chłopskie, kuźnie, olejarnia, młynotartak czy folusz ukazują nie tylko trud pracy rzemieślników, ale też ówczesną technologię. Na uznanie dziś zasługuje pragmatyczna umiejętność ówczesnych mieszkańców do wykorzystania natury bez jej niszczenia. Wszystko to, wraz z otaczającą przyrodą, tworzy niepowtarzalny klimat podróży w czasie do świata naszych przodków.

Z prostych wzorów wyrosły kwiaty, które dziś pokrywają wnętrza i fasady domów w Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu. Wymalowane są nie tylko ściany budynków, ale powały, piece, ale także meble, obrazy, naczynia, wiadra… Choć wieś jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, zdobienia świadczą o pierwotnej potrzebie piękna i estetyki każdego człowieka.

Muzeum Regionalne w Dobczycach chroni pamięć o dawnych mieszkańcach tutejszych ziem. Można zapoznać się z przedmiotami, które towarzyszyły ludziom – zwykłe, a jednocześnie wyjątkowe, jak kołyski dla dzieci, wanny czy stojący na podwórzu zdobiony… karawan, odprowadzający swego czasu zamożnych ludzi w zaświaty.

Skansen w Sidzinie — Muzeum Kultury Ludowej to muzeum malowniczo położone nad potokiem Kamycko. Dziś skansen stanowi osiem obiektów, w tym chałupy, spichlerz, kuźnia, dzwonnica loretańska czy młyn wodny.

Poznaj skanseny od nowa. Całą rodziną

Muzeum Dwór w Dołędze wita szeroko otwartą bramą, parkowym otoczeniem, starymi drzewa, rabatami kwiatowymi. To miejsce pełne nostalgii, jesienią spowite we mgle, opowiadające o bogatych historycznie czasach, jednocześnie ich świadek i partner opowieści.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku to 16 zabytkowych obiektów prezentujących typową dla Pogórza Gorlickiego architekturę wiejską. Dziś trasa zwiedzania bogato eksponuje przemysł ludowy.

Poznaj skanseny od nowa. Całą rodziną


Sądecki Park Etnograficzny
to największy skansen w Małopolsce. Na powierzchni ok. 21 ha znajduje się ponad 80 obiektów. O różnorodności kulturowej i wyznaniowej dawnej Sądecczyzny przypominają tu sąsiadujące ze sobą kościoły trzech wyznań. W muzeum na wolnym powietrzu można spędzić cały dzień i nikt nie będzie się nudził.

Zagroda Maziarska w Łosiu jako jedyna na świeci pokazuje tradycyjne formy spedycji i dystrybucji produktów ropopochodnych. Łosie niegdyś słynęły z wyrobu i handlu mazią do smarowania drewnianych osi wozów. Maziarstwo – fach uprawiany przez niemalże wszystkich mężczyzn we wsi – stało się ich znakiem rozpoznawczym.

Więcej informacji o wszystkich skansenach znajdziesz na stronie skansenova.pl.

Znajdują się tam szczegółowe opisy wszystkich muzeów na wolnym powietrzu, tematyczne ścieżki zwiedzania, a także specjalnie przygotowane materiały dla dzieci. W dostępnej na stronie książeczce znajdują się zadania do wykonania, które sprawią, że najmłodsi także odbędą podróż pełną przygód i zabawy!

Poznaj skanseny od nowa. Całą rodziną

Możecie zrealizować przygotowane w niej pomysły na własnoręczne wykonanie rzeczy (rysując, lepiąc, budując…) ze znalezionych w skansenach przedmiotów. Chcemy zachęcić do bycia odkrywcą, bacznym obserwatorem i poszukiwaczem tajemnic – bacznego obserwowania, patrzenia, słuchania historii i przyrody. Rozwijania wszystkich zmysłów i przede wszystkim – dobrej zabawy! Wizyta w skansenie to pomysł na atrakcyjny i jakościowy czas dla całej rodziny.

Poznaj więc z nami skanseny od nowa!

549 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent