Poznaj Kazia Sponga! Port Literacki w Gdańsku dzieciom

📅 wtorek 18.08.2015 do środa 19.08.2015
Poznaj Kazia Sponga! Port Literacki w Gdańsku dzieciom

Zapraszamy młodych czytelników 18 i 19 sierpnia o godz. 15.00 do miasteczka literackiego na Długim Targu na spotkanie z Kaziem Spongem – sześcioletnim chłopcem – kukiełką, gadułą, dżentelmenem, celebrytą i muzykiem.

Anna Makowska – Kowalczyk, Marcin Sosiński i Kazio Sponge przygotowali dla dzieci widowiska teatralne z książkami w roli głównej: we wtorek 18 sierpnia w oparciu o książkę Jacka Podsiadły „Przedszkolny sen Marianki", w środę 19 sierpnia na podstawie książki „Sposoby na zaśnięcie" z wyborem dwunastu wierszy z ilustracjami dwunastu grafików.

„Przedszkolny sen Marianki" to pełna wigoru, uroku i zabawnych epizodów wierszowana książka Jacka Podsiadły. Marianka, przejęta zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego, przenosi się we śnie do pierwszej klasy, gdzie muzyki uczy kot Trzpiot, przyrodnikiem jest pająk Wodnik, geografem pies Fafik, a goryl Miki robi za „speca od gimnastyki".

„Sposoby na zaśnięcie" są zbiorem dwunastu poetycko-graficznych duetów najlepszych współczesnych polskich twórców i ilustratorów. Niezwykle zabawnym wierszykom dla najmłodszych towarzyszą przepiękne, barwne ilustracje. Po jednej stronie wybitni poeci: Bonowicz, Foks, Jarniewicz, Kierc, Machej, Mueller, Podczaszy, Zadura i Zawada, a po drugiej ilustratorzy dla dzieci: Broda, Ekier, Fąfrowicz, Ignerska, Kozyra-Pawlak, de Latour, Lipka-Sztarbałło, Olech, Orlińska, Rusinek, Sędziwy i Sztyma.

Kazio Sponge – sześcioletni chłopiec wykonany z gąbki z zaawansowaną wadą wymowy. Przy swoim wzroście (zaledwie „52 cm w trampkach") nie przejdzie niezauważony. Kocha ludzi, a jego główną cechą jest szczerość. Dżentelmen, „celebryta", gaduła – gra na cymbałkach i papierowej gitarze.

Anna Makowska – Kowalczyk – aktorka, ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim PWST we Wrocławiu. Z wyboru mama Kazia Sponge′a. Jej miłość do lalek i teatru została doceniona na licznych festiwalach, np. podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Dla Dorosłych „Lalka też człowiek" otrzymała główne nagrody aktorskie.

Marcin Sosiński – absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Aktor Teatru „Arlekin" w Łodzi. Współpracował z Wrocławskim Teatrem dla Dzieci oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Kompozytor muzyki do spektakli oraz muzyki reklamowej.

Organizacja Portu Literackiego w Gdańsku możliwa jest dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Biura Literackiego jest Instytut Kultury Miejskiej. Patronat medialny sprawuje TVP Kultura, Radio Gdańsk oraz Trojmiasto.pl. Nagrodę w Konkursie jednego wiersza ufundowała firma Bielenda oraz Hotel Leda Spa ****. Więcej informacji na: http://portliteracki.pl/pogodzinach/static/port-w-gdansku/.