Pożegnanie lata na Dolnym Mieście

📅 sobota 20.09.2014
Pożegnanie lata na Dolnym Mieście

Na festyn dla mieszkańców dzielnicy zaprasza Partnerstwo Dolne Miasto Otwarte, które powstało, by zwiększyć efektywność działań rewitalizacyjnych prowadzonych w dzielnicy. – Partnerstwo Społeczne Dolne Miasto Otwarte to niezwykle wartościowa platforma porozumienia między organizacjami, instytucjami, firmami i osobami prywatnymi, którym los Dolnego Miasta nie jest obojętny. Partnerzy wspólnie realizują program rewitalizacji, tworząc lepsze warunki do życia mieszkańców i rozwoju dzielnicy – wyjaśnia Grzegorz Lechman z Referatu Rewitalizacji gdańskiego magistratu.

Sobotni festyn jest także okazją do świętowania 10-lecia powstania stowarzyszeń: SIL "BLIŻEJ CENTRUM" oraz KW "GDAŃSKIE LWY", członków Partnerstwa, do którego obecnie należy 26 organizacji. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Bliżej Centrum" powstało w 2004 roku. A jego głównym celem są działania społeczne na rzecz mieszkańców Dolnego Miasta i Olszynki. – W ciągu dekady stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów na rzecz dzieci i młodzieży m.in. półkolonie letnie i zimowe, obozy rekreacyjno-sportowe, zajęcia edukacji morskiej "Woda to przygoda", "Sztuka na życie", warsztaty plastyczne i teatralne, zajęcia turystyczne, sportowe, wokalne – mówi Jolanta Kwiatkowska-Reichel, prezes stowarzyszenia. Stowarzyszenie realizowało także projekty dla dorosłych, m.in. zajęcia informatyczne "Senior kontra komputer", "Mama kontra komputer", gimnastyka dla dorosłych "W zdrowym ciele młodszy duch", czy projekt "Gdańsk – od Nowa" – polegający na katalogowaniu zabytków Dolnego Miasta. Stowarzyszenie zainicjowało cykliczne imprezy dla całej społeczności lokalnej, takie jak: festyn z okazji Dnia Dziecka "Niesiemy radość naszym dzieciom", festyn środowiskowy "Pożegnanie lata", impreza karnawałowa "Wielka choinka".

– Klub Wodny "Gdańskie Lwy" założony został w lipcu 2004 roku przez grono zapaleńców chcących pływać na "Smoczych Łodziach", dla których nie było miejsca w innych istniejących już klubach lub osadach w Gdańsku. 12 marca 2005 roku Klub Wodny "Gdańskie Lwy" dołączył do Polskiej Federacji Smoczych Łodzi. Przez dekadę działalności zdobyliśmy wiele medali Mistrzostw Polski w Smoczych Łodziach. Dwoje juniorów w 2012r. zdobyło Mistrzostwo Europy – wspomina Grzegorz Kwiatkowski, prezes stowarzyszenia. Od początku swojego funkcjonowania stowarzyszenie działa przede wszystkim na rzecz młodzieży z Dolnego Miasta i Olszynki. A od 2009 roku realizuje projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej : "Młodzieżowa Drużyna Smoczych Łodzi Gdańskie Lwy- Dolne Miasto".

Festyn "Pożegnanie lata na Dolnym Mieście":

Czas: 20 września (sobota) o godz. 10.00
Miejsce: Impreza rozpocznie się na terenie boiska SP 65 w Gdańsku ul. Śluza 6; potem przeniesie się nad Motławę (ul. Kamienna Grobla)

Program imprezy:

10.oo – 11.45 – boisko Szkoły Podstawowej nr 65 w Gdańsku

 10.oo – otwarcie festynu,

 10.15 – otwarcie przyszkolnego placu zabaw

 10.2o – Parada 10-lecia – SIL „Bliżej Centrum"

 10.3o – występ wokalny „Iskierek"

 10.45 – historia zabytków Dolnego Miasta – Opowiadacze Historii

 11.oo – występ zespołu muzycznego „Sanctus"

 11.15 – pokaz Capoeira