Weleda
Weleda Baby

Powrót do szkoły – wystawa na Plaży Romantycznej

Plaża Romantyczna
🗺 mapa
📅 sobota 03.09.2022
Powrót do szkoły - wystawa na Plaży Romantycznej
Czy wyobrażasz sobie, że nie możesz przeczytać tego, co tu jest napisane?

W 1903 roku 6 na 10 mieszkańców podwarszawskiego wówczas Wawra nie umiało czytać i pisać. Na początku XX wieku powszechne szkolnictwo było odległym marzeniem. Ponad sto lat później znajdujemy się w dobie kryzysu edukacji związanego z brakiem środków czy kadr.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę Powrót do szkoły. Elementarz, która poprzez opowieść o niezwykłej wawerskiej szkole, Murowance, stawia pytania o społeczną rolę edukacji kiedyś i dziś.

Wystawa będzie dostępna na Plaży Romantycznej (Rychnowska 15, Warszawa) w sobotę od 15.00 do 19.30.
Będą jej towarzyszyć oprowadzanie kuratorskie i żywe lekcje.

Szczegóły w harmonogramie.

Stąd możesz pobrać zaproszenie w języku łatwym do czytania. Za pomoc w jego opracowaniu dziękujemy osobom z Ogrodu Środowiskowego Domu Samopomocy „Chata z pomysłami”: https://tiny.pl/wmtpg

Do zobaczenia!

Harmonogram

12.00 – Lekcja wiślanej przyrody (spacerem)
Unikatowe widoki rzeki nieujarzmionej przez człowieka, trzy razy szerszej niż w gorsecie śródmiejskim. Piaszczyste ławice, wypreparowane pnie drzew osadzone na płyciznach, błądzące nurty wody. Siedliska bobrów, wydr i ginących gatunków ptaków. To wszystko czeka nas na spacerze lasem łęgowym i brzegami Wisły, skrajem rezerwatu przyrody Wyspy Zawadowskie.

Spacer rozpocznie się o 12.00 na rogu ulic Ogórkowej i Bysławskiej. Zakończymy ok. 15.00 na Plaży Romantycznej. Naszym przewodnikiem będzie Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła.

Spacer będzie tłumaczony na język ukraiński i polski język migowy. Osoby chętne do udziału w spacerze prosimy o zapisanie się tutaj: https://forms.office.com/r/2bueTXs14A.

15.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Powrót do szkoły
Powrót do szkoły to wystawa opowiedziana za pomocą abecadła. Za ich pomocą opowiadamy o Murowance, niezwykłej wawerskiej szkole, wpisując ją w konteksty społeczne.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Szkoła powstała oddolnie dzięki staraniom mieszkańców myślących o wykształceniu swoich dzieci. Był to jeden z pierwszych murowanych domów w okolicy i jedna z pierwszych szkół na terenie dzisiejszej Warszawy. Powrót do szkoły to nie tylko powszechne doświadczenie końca lata. Wracamy do szkoły jako jednego z najważniejszych tematów, z którym każde z nas łączy silne emocje.

Dzieciństwo i edukacja są zawsze o tym, co będzie. O dążeniu i stawaniu się, o wyobrażaniu sobie przyszłości. Przyglądamy się temu procesowi, szukając podobieństw między zjawiskami historycznymi i współczesnymi. Teksty i zdjęcia historyczne uzupełniamy rysunkami z pism wydawanych dla dzieci w czasie, gdy powstała szkoła. Jest to więc swoista kapsuła czasu, która czeka na odkrycie.

Kuratorem wystawy jest Paweł Brylski, jeden z kuratorów nominowanej do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy wystawy „Jak robić szkołę?” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (2021).

Oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

16.00, 17.00 – Lekcja kosmicznych odległości

Czy zastanawialiście się kiedyś jak daleko jest do innych planet w Układzie Słonecznym? A może to zbyt daleko, żeby to sobie wyobrazić? Zapraszamy do wspólnego tworzenia modelu, dzięki któremu lepiej zrozumiemy kosmiczne odległości.

Lekcje odbędą się o 16.00 i 17.00, każda trwa ok. 45 minut i jest przeznaczona dla dzieci. Zajęcia poprowadzi Bronisław Kryciński, popularyzator nauki, prezenter pokazów planetaryjnych. Jeśli masz, zabierz ze sobą lornetkę!
Warsztaty będą tłumaczone na polski język migowy.

Dofinasowanie:
Zadanie publiczne pn. Wystawa o Murowance dofinansowywane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

409 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent