Powiedz bonjour filmom francuskim!

📅 wtorek 02.06.2015 do sobota 13.06.2015
Powiedz bonjour filmom francuskim!

W Polsce języka francuskiego uczy się prawie 200 tys. uczniów, a Paryż czy Marsylia są jednym z najczęściej odwiedzanych przez młodych turystów miast. Na przełomie maja i czerwca 2015 wszyscy miłośnicy kultury francuskiej będą mieli niezwykłą okazję do zobaczenia, jak wielowymiarowa Francja pokazywana jest przez twórców filmowych z tego kraju.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wraz z Instytutem Francuskim w Polsce  zapraszają na przegląd filmowy „Bonjour la France", który odbędzie się w ponad 13 miastach w Polsce.

Podczas przeglądu zobaczyć będzie można filmy, które ukazują życie młodych francuzów, często zmagających się z najistotniejszymi europejskimi wątpliwościami – imigracją, blaskami i cieniami społeczeństwa wielokulturowego, przemianami obyczajowymi i technologicznymi. W programie m.in. „Oddech" (Respire, Francja 2014) w roli głównej Melanie Laurent („Debiutanci", „Bękarty Wojny"), „Kroniki Podwórkowe" (Chroniques d′une cour de récré, 2012) w reżyserii  Brahima Fritaha czy niezwykły dokument „ Najświętsza panienka, koptowie i ja" w reżyserii Namir Abdel Messeeh , który pokazany będzie w Warszawie i innych miastach podczas bezpłatnych pokazów dla nauczycieli.

W programie przeglądu nie zabraknie również propozycji dla młodszych widzów. Spośród wyjątkowych francuskich animacji, które w ostatnich latach zdobywały nagrody na wielu festiwalach filmowych zobaczymy m.in. „Przepowiednię żab" (La Prophétie des Grenouilles, 2003, reż. Jacques-Rémy Girerd) czyli opowieść o rezolutnych żabach, które postanawiają uratować świat przed wielką powodzią, „Jana z księżyca" (Jean de la Lune, reż. Stephan Schesch) – filmową adaptację baśni Tomiego Ungerera czy „Opowieści nocy" (Les Contes de la nuit, 2011, reż. Michel Ocelot) – przepiękną historię o magii kina opartą na teatrze cieni.

Przegląd „Bonjour la France" jest podsumowaniem programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, który odbywa się corocznie w ponad 40 miastach w Polsce. NHEF to całoroczne projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Do każdego tytułu przygotowane są specjalnie dla nauczycieli obszerne materiały dydaktyczne, do wykorzystania podczas zajęć szkolnych. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratoria Oświaty. Podczas przeglądu „Bonjour la France" będzie można również zapoznać się z zasadami udziału w projekcie NHEF w roku szkolnym 2015/2016.

Szczegółowy program przeglądu:
Harmonogram projekcji: