Porwanie w bibliotece, czyli literaccy detektywi na tropie, Sosnowiec

📅 poniedziałek 01.07.2013 do środa 28.08.2013
Porwanie w bibliotece, czyli literaccy detektywi na tropie, Sosnowiec

 

Zaplanowano zajęcia, które pobudzą wyobraźnię naszych milusińskich, nauczą logicznego myślenia i rozwiną zdolności plastyczne oraz – oczywiście – zbliżą nas do literatury.

Każdy uczestnik „lata w bibliotece" będzie mógł puścić wodze fantazji biorąc udział w konkursach literackich, warsztatach plastycznych, turniejach, zawodach sportowych, zabawach logicznych, spotkaniach autorskich i wycieczkach. Dzięki różnorodnym propozycjom dzieci będą mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą, zabawą.

„Porwanie w bibliotece, czyli literaccy detektywi na tropie" to wakacyjny projekt dofinansowany ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja literatury i czytelnictwa", adresowany do dzieci w wieku 6 – 13 lat, zachęcający do udziału w zajęciach, które poprzez czytanie i kreatywną zabawę przybliżą młodym czytelnikom wartościową literaturę przygodowo-detektywistyczną. Najwybitniejsi twórcy polskiej i obcej powieści kryminalnej dla dzieci będą patronowali naszym warsztatom literackim i plastycznym, konkursom, projekcjom filmowym, a także spotkaniom ze współczesnymi autorami książek, osnutych wokół zagadkowych wydarzeń i nurtujących tajemnic. Uczestnicy projektu poszukując inspiracji w fabułach powieściowych, będą podejmowali kolejne zadania, by w finale wyjaśnić nierozwiązaną od lat zagadkę kryminalną. Dzięki różnorodnym propozycjom programowym milusińscy będą mogli wypełnić swój wolny czas twórczą lekturą książek oraz przyjemną i wesołą zabawą.

Zajęcia literacko-detektywistyczne odbywać się będą w 20. filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, trzy razy w tygodniu, w określone dni. W trakcie tych spotkań uczestnicy poznają detektywów – bohaterów literatury dziecięcej, nabędą umiejętność tropienia przestępców i zbierania dowodów poprzez intrygujące gry i zabawy, połączone z rozwiązywaniem zagadek, poznają szyfry, dzięki którym detektywi mogą wymieniać się między sobą informacjami tak, aby nikt nie poznał tajemnicy, jaka kryje się w danej wiadomości. W ramach zajęć plastycznych nauczą się sporządzać nie tylko portrety znanych detektywów, ale także portrety pamięciowe przestępców z literatury dziecięco młodzieżowej.
Nie zabraknie też innych atrakcji, będą to m. in.:

1. „Detektywi w bibliotece" – cykl spotkań literacko-detektywistycznych dla dzieci. Zajęcia odbywać się będą trzy razy w tygodniu, w określone dni. W każdej filii zostanie założona Biblioteczna Agencja Detektywistyczna, która zostanie wyposażona w akcesoria detektywa, a każdy agent wybierze swój
operacyjny pseudonim. Agencje te będą brać udział w zajęciach literackich i plastycznych, grach i zabawach, konkursach, ćwiczeniach laboratoryjnych.

• Detektywi na tropach literatury – cykl zajęć literackich połączonych z zabawami, konkursami m.in. : „Sprawcy kradzieży cennej książki", „Notatnik detektywa", „I ty możesz zostać detektywem", „Najlepszy detektyw". W trakcie spotkań: czytanie fragmentów książek detektywistyczno-przygodowych m.in. takich autorów jak : G. Kasdepke, R. Kosik, D. Rekosz, A. Niemirski, M. Niemycki, M. Widmark, M. Skrętkowska-Zaremba, R. Pawlak, K. Petek, J. Dubois, A. Hitchcock, M. Orłoń i inni.
Nie zabraknie też sztuki pisania literackich wątków kryminalnych, dopisywania zakończenia książki z
zagadką detektywistyczną.

• Po nitce do kłębka – wiedza i zabawa: poprzez zabawę dzieci będą ćwiczyć naukę logicznego myślenia, a pomogą im w tym łamigłówki, gry i zabawy logiczne, sprawnościowe, zagadki, krzyżówki, gry planszowe. Nauczą się także sztuki szyfrowania i kodowania, zabezpieczenia śladów, poznają techniki kamuflażu i śledzenia.

• Laboratorium detektywów – plastyka i wyobraźnia: dzieci – poprzez wykorzystanie ciekawych form plastycznych – będą mogły tworzyć portrety pamięciowe, listy gończe, pobierać odciski linii papilarnych i tworzyć kartotekę kryminalną, sporządzać profil poszukiwanej osoby, wykonywać gipsowe odlewy śladów, czytać i rysować mapy, tworzyć strój i ekwipunek detektywa.

2 . „Kinoteka Młodego Detektywa" – cotygodniowe projekcje filmowe dla dzieci i młodzieży odbywające się w wygodnej sali dla 200 osób. W ramach zadania zaprezentujemy: 9 filmów animowanych i fabularnych o tematyce detektywistycznej. Zabawne perypetie poszukiwaczy ekstremalnych przeżyć oraz bohaterów uwielbiających zagadki i tajemnice przeniosą naszych młodych detektywów w świat przygód, od których wszystkim zakręci się w głowie.
3. „Detektywistyczna Akademia Literatury" – cykl spotkań autorskich z twórcami polskiej dziecięcej literatury detektywistyczno-przygodowej. Dzieci będą miały przyjemność spotkać się z takimi współczesnymi autorami książek jak : A. Niemirski, K. Petek, D. Rekosz, R. Pawlak, K. Szymeczko.

4. „Szyfry, kody, klucze" – warsztaty detektywistyczne prowadzone przez autora książek o tematyce detektywistycznej – D. Rekosza. Autor wprowadzi młodych czytelników w świat swoich książek dzięki niezwykle interesującej prezentacji multimedialnej. Krok po kroku wyjaśni wszystkie niuanse teorii kodowania, pokaże znane i nieznane hasła, a także zabierze w świat literackich zagadek. Dzieci będą miały możliwość szyfrowania i rozszyfrowania wybranych tekstów.

5. „Kryminalny detektyw literacki" – internetowy konkurs literacki adresowany nie tylko do miłośników kryminału. Zabawa odbywać się będzie raz w tygodniu na stronie internetowej Biblioteki, gdzie będą pojawiać się pytania – zagadki. Będą to wybrane fragmenty z popularnych powieści detektywistycznych, zawierające opis charakterystycznych postaci lub miejsce rozgrywającej się intrygi. Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie nazwiska głównego bohatera – detektywa oraz podanie autora cyklu detektywistycznego.

6. „Ciarki po plecach … " – ogólnobiblioteczny konkurs literacki na opowiadanie zawierające intrygę kryminalną, historię detektywistyczną. Konkurs adresowanych do dzieci lubiących czytać książki detektywistyczne, posiadających niezmierzone pokłady wyobraźni oraz nieco talentu i umiejętności przelewania ich na papier.

7 . „Galeria detektywów" – ogólnobiblioteczny konkurs plastyczny na portret znanych literackich
detektywów od XIX wiecznej postaci detektywa , po współczesnych poszukiwaczy tajemnic, z uwzględnieniem wersji humorystycznej.

8 . „Noc Bibliodetektywów" – pełna niespodzianek zabawa , którą poprowadzi Dariusz Rekosz. Na dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji, m. in.: rozwiązywanie zagadek, tworzenie komiksu, czytanie
fragmentów książek, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie filmów, malowanie portretów pamięciowych.

9. Wycieczka do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

• wizyta w poszczególnych wydziałach Komendy, gdzie dzieci bezpośrednio poznają metody pracy policyjnych detektywów i przekonają się jak tajemnicza, niebezpieczna i interesująca bywa ich praca. Dowiedzą się: jak zdejmuje się odciski palców i każdy uczestnik będzie mógł zrobić odcisk swojego palca lub dłoni, zapoznają się z urządzeniem do identyfikacji osób za pomocą linii papilarnych,

• wizyta w laboratorium kryminalistyki,

• wizyta w Muzeum działającym przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

10. „Detektywistyczna Gra Miejska" – zabawa, w której będą brać udział Biblioteczne Agencje Detektywistyczne z każdej z 20 placówek bibliotecznych. Uczestnicy będą musieli dotrzeć do konkretnych, barwnych postaci rozlokowanych na terenie miasta i uzyskać od nich informacje, które posłużą do rozwikłania kilku zagadek prowadzących do celu. Zadania będą dostosowane do wieku uczestników, a scenariusze gry pozostaną tajemnicą aż do rozpoczęcia zabawy, by wszyscy mogli poczuć dreszczyk emocji.

Kalendarium imprez:

Zajęcia w placówkach filialnych – poniedziałki (Detektywi na tropach literatury – cykl zajęć literackich), środy (Po nitce do kłębka – wiedza i zabawa), piątki (Laboratorium detektywów – plastyka i wyobraźnia):

1. Oddział dla Dzieci i Młodzieży: w godz.11.00-13.00
2. Osiedle Dzieci: w godz.11.00-13.00
3. Wypożyczalnia dla Dzieci Biblioteki Głównej: w godz.11.00-13.00
4. Filia nr 1 Środula: w godz.12.00-13.00
5. Filia nr 2 Rudna IV: w godz.12.00-13.00
6. Filia nr 3 Klimontów: w godz.11.00-13.00
7. Filia nr 4 Sielec: w godz.11.00-13.00
8. Filia nr 5 Walcownia: w godz.11.00-13.00
9. Filia nr 6 Niwka: w godz.11.00-13.00
10. Filia nr 7 Dańdówka: w godz.10.00-11.00
11. Filia nr 10 Kazimierz Górniczy: w godz.10.30-12.00
12. Filia nr 11 Ostrowy Górnicze: w godz.12.00-14.00 z wyłączeniem 22.07 – 16.08.2013
13. Filia nr 12 Porąbka: w godz.11-12; 15-16; z wyłączeniem 16.08-2.09.2013 r.
14. Filia nr 13 Maczki: w godz.12.00-14.00 z wyłączeniem 5.08-30.08.2013 r.
15. Filia nr 14 Zagórze: w godz.11.00-13.00
16. Filia nr 15 Mec: w godz.12.00-13.00
17. Filia nr 17 Pogoń: w godz.11.00-13.00
18. Filia nr 18 Juliusz: w godz.10.00 -11.00 z wyłączeniem 15.07 – 09.08.2013 r.
19. Filia nr 19 Milowice: w godz.10.00-11.00
20. Filia nr 20 Stary Sosnowiec: w godz.11.00-12.00

***
Detektywistyczna Akademia Literatury –
spotkania autorskie:

1. Dariusz Rekosz
16 lipca 2013 r. godz. 11.00
Spotkanie: Filia nr 14 – Zagórze, ul. Zapały 10

2. Romuald Pawlak
23 lipca 2013 r. godz.11.00
Spotkanie: Filia nr 7 – Dańdówka, ul. Kalinowa (Pawilon)

3. Arkadiusz Niemirski
8 sierpnia 2013 r. godz.10.00
Spotkanie: Filia nr 17 – Pogoń, ul. Będzińska 22-24

8 sierpnia 2013 r. godz. 12.00
Spotkanie: Czytelnia biblioteki Głównej, ul. Zegadłowicza 2

4. Krzysztof Petek
14 sierpnia 2013 r. godz. 11.00
Spotkanie: Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Parkowa 1A

5. Kazimierz Szymeczko
23 sierpnia 2013 r. godz. 11.00
Spotkanie: Filia nr 4 – Sielec, ul. Zamkowa 9

***

Imprezy towarzyszące:

Wtorki lipca i sierpnia, godz. 11.00; Aula Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11
Kinoteka Młodego Detektywa – projekcje, wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych

8 lipca godz. 11.00; Filia nr 2 – Rudna IV, ul. Gospodarcza 32
Warsztaty detektywistyczne „Szyfry, kody, klucze"

18 lipca; wszystkie placówki MBP
Wycieczka do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

2/3 sierpnia godz. 20.00-8.00; Filia nr 15 – Mec, ul. S. Kisielewskiego 9a
Noc Bibliodetektywów

22 sierpnia, wszystkie placówki MBP
Detektywistyczna Gra Miejska

28 sierpnia godz. 11.00; Aula Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11
Gala rozdania nagród

***

Konkursy:

wszystkie placówki MBP
Kryminalny detektyw literacki – internetowy konkurs literacki
Ciarki po plecach… – ogólnobiblioteczny konkurs literacki
Galeria detektywów – ogólnobiblioteczny konkurs plastyczny

Udział we wszystkich imprezach MBP jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

839 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent