Fisher Price
rysuj

Plon niesiemy plon, w gospodarza dom! czyli „Żniwa w skansenie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
🗺 mapa
📅 niedziela 07.08.2016
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - żniwa
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Żniwa zawsze zaczynano w sobotę, czyli w dzień poświęcony Matce Boskiej. Zboże żęto poświęconymi sierpami i kosami. Pierwsze ścięte z pól kłosy układano na kształt krzyża. Czas rozpoczęcia zbiorów nazywano zażynkami. W niektórych regionach początek żniw wyznaczał głos przepiórki i nawet gdy zboże nie było wystarczająco dojrzałe, wychodzono w sobotę na pole, by ściąć choćby kilka kłosów. Z rozpoczęciem prac cierpliwie czekano na stosowną porę. Przy żniwach pracowały całe rodziny; nawet dzieci,  zazwyczaj gromadnie bawiące się na drogach, posłusznie szły w ślad za rodzicami. „Każdy pracował osobno na swoim wydziale, szli zawsze ze słońcem, ze wschodu na zachód, czyli od lewej do prawej strony”. Tylko taki kierunek zapewniał nie tylko sprawne zebranie plonów, ale także wykonanie pracy zgodnie z dawnym obyczajem…

W zgodzie z dawnym obyczajem plony zbierane są nadal w sierpeckim skansenie, gdzie 7 sierpnia odbędzie się impreza plenerowa „Żniwa w skansenie”.
Na pola wyjdą żniwiarze z kosami i sierpami by pokazać tradycyjne prace związane ze zbiorem plonów. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł spróbować swoich sił w koszeniu kosą, podbieraniu sierpem czy stogowaniu zboża. Na pola wyjedzie także kosiarka konna i żniwiarka, a nawet jeden z pierwszych kombajnów w Polsce – Vistula. Nie zabraknie również ciekawego i mniej znanego obrzędu żniwnego, jakim jest „strojenie przepiórki”. Pokazanych zostanie szereg pokazów towarzyszących pracom żniwnym: ostrzenie kosy, młocka cepami, oczyszczanie ziarna wialnią, cięcie sieczki ręczną sieczkarnią, czy też mielenie ziarna młynkiem do kaszy. Żniwiarzom z oddali będzie towarzyszyła ludowa muzyka. O godz. 12.30 widowisko  pt. „Dożynki na Kurpiach” zaprezentuje Zespół Kurpiowski Pod Borem. Natomiast o godz. 15.30 na scenie amfiteatru będzie można podziwiać ludowe tańce przyśpiewki Regionalne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Kasztelanka z Sierpca.

film

Nawiązaniem do prac żniwnych będą przygotowane z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy warsztaty „Jak to ze zbożem było” oraz warsztaty wykonywania ozdób ze słomy prowadzone w izbie lekcyjnej.

Tradycyjnie o godzinie 14.00 w XVIII – wiecznym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona msza święta w intencji żniwiarzy oraz obfitych plonów.
Latem na wsi praca wre nie tylko na polach. W zagrodach i izbach gospodynie będą oddawać się pracom codziennym: ubijaniu masła w kierzance, pęczkowaniu ziół pozyskanych z przydomowych ogródków, czy też tkaniu szmacianych chodników i wykonywaniu ozdób upiększających  izby. Przy swych warsztatach zasiądą: kowal, szewc i wiejski plecionkarz. Pełne ekspresji scenki rodzajowe z życia mieszkańców dawnej wsi przybliżą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. A obserwację pokazów i spacer po terenie ekspozycji uprzyjemnią liczne degustacje. Każdy będzie mógł skosztować wiejskiego chleba z ubitym ręcznie masłem, oraz kiszonych w tradycyjny sposób w gliniaku ogórków. Dla spragnionych przewidziano degustację orzeźwiającej wody z miętą oraz wybornej kawy zbożowej.

Nieopodal amfiteatru przez cały dzień obywać się będzie kiermasz pieczywa. Oferowane na stoiskach chlebowe wypieki wielu zachwycą naturalnym smakiem i pięknym zapachem. I trudno się temu dziwić, gdyż wyrabiane są na naturalnych zakwasach i wypiekane w tradycyjny sposób. Poza bogatą ofertą pieczywa w ramach kiermaszu prezentowana będzie szeroka gama tradycyjnych potraw oraz wyrobów rękodzieła. Tradycyjnie nie zabraknie możliwości skorzystania z jazdy wozem lub w siodle, które od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem naszych gości. Na usytuowanej pośród zieleni polanie cały dzień palić się będzie ognisko zachęcające do pieczenia kiełbasek.
Każdy, kto  skorzysta z zaproszenia do skansenu i zawita tu 7 sierpnia może liczyć na moc atrakcji. Interesujący program imprezy obejmuje inscenizacje prac żniwnych i codziennych z udziałem publiczności, warsztaty dla najmłodszych oraz liczne degustacje. Będzie można zarówno potańczyć w rytm skocznej muzyki ludowej, jak również odpocząć nad stawem czy w zaciszu wiejskich chat i podwórek…

Zapraszamy !

 

 

731 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym, w skład którego wchodzą …

Adres:
ul. Gabriela Narutowicza 64
09-200 Sierpc
Kontakt:

0 - 24 275 28 83, 0 - 24 275 5
skansen@mwmskansen.pl
http://www.mwmskansen.pl