Piknik rodzinny przy przystani kajakowej Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej

Wyspa Sobieszewska
📅 sobota 21.09.2024 do niedziela 22.09.2024
Piknik rodzinny przy przystani kajakowej Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej
Gdzie spędzić ostatnią sobotę astronomicznego lata? Miasto Gdańsk razem z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i partnerami zapraszają na Piknik rodzinny przy przystani kajakowej Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej. W programie pływanie kajakami i SUP-ami, malowanie na sztalugach, dmuchańce, konkurencje żeglarskie, warsztaty konstruowania latawców, a przy dobrej pogodzie także kąpiel w pianie. Wydarzenie jest bezpłatne, odbędzie się 21 września w godz. 11.00 -16.00. Dodatkowo, 21 i 22 września odbędą się bezpłatne pływania żaglówkami dla mieszkańców, które zostały odwołane z powodu warunków atmosferycznych w poprzedni weekend. Piknik realizowany jest w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego 2027.

Rodzinna atmosfera, aktywności na wodzie, moc atrakcji dla dzieci, konkursy i prelekcje pozwalające jeszcze lepiej poznać Wyspę Sobieszewską to mocne strony charakteryzujące pikniki przy kanale Młynówka. Odbywają się tam od 2021 roku, kiedy to powstała nowa przystań kajakowa na Wyspie Sobieszewskiej.

Dodatkowo, w weekend 21 i 22 września mieszkańcy żeglować będą wokół Wyspy Sobieszewskiej. Impreza została przeniesiona z 14 i 15 września, z powodu złych warunków atmosferycznych. Wszystkie zapisane osoby prosimy o potwierdzenie udziału do 17 września do godz. 15.00 na mail: plywaniazmieszkancamigdanska@gmail.com. Niepotwierdzone, wolne miejsca, znów trafią do puli.

Uczestnicy i uczestniczki pikniku przy przystani Młynówka mogą liczyć na bezpłatne wypożyczenie kajaków i SUP-ów (na miejscu, nie obowiązują zapisy), żeglarskie i wodne zabawy dla dzieci – m.in. bieg Jungów, bańki mydlane, naukę węzłów, grę terenową, poławianie rybek, malowanie na sztalugach. Z Wyspą Sobieszewską nieodłącznie kojarzą się też latawce, nie zabraknie warsztatów konstruktorskich oraz pokazów latawcowych. Najmłodsi będą mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni i zamków, starsi – mobilnego punktu do głosowania w Budżecie Obywatelskim i zasięgnąć informacji dotyczących pakietów Karty Mieszkańca. Dla wszystkich przygotowano również konkursy wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej, stoisko edukacyjne o ochronie ssaków i ptaków żyjących na Wybrzeżu, pokazy sprzętu strażackiego i pierwszej pomocy. Przy dobrych warunkach pogodowych piknik zakończy się wielką kąpielą w pianie.

Na miejscu działać będzie punkt gastronomiczny z kawą, napojami i ciepłymi przekąskami.

W przygotowanie programu zaangażowani są: Urząd Miejski w Gdańsku, Gdański Ośrodek Sportu, Chorągiew Gdańska ZHP, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo, WWF Polska, Fundacja Strefa Mocy, Fundacja Obudź Nadzieję, Gdańskie Centrum Kontaktu, Gdańska Organizacja Turystyczna.

Działania z i dla lokalnej społeczności Wyspy Sobieszewskiej są elementem trwającego od 2016 roku programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego. Już za trzy lata, w 2027 roku, do Gdańska, na Wyspę Sobieszewską przyjadą skauci z całego świata.

Jak dojechać na przystań kajakową „Młynówka” przy ul. Przeglińskiej?

Rowerem: na Wyspę Sobieszewską prowadzi z Gdańska Głównego trasa rowerowa Eurovelo. Ruszamy np. z Bramy Żuławskiej wyznaczoną tam ścieżką rowerową. W Przejazdowie skręcamy w kierunku Wyspy Sobieszewskiej. Na Wyspie skręcamy na niewielkim rondzie w ulicę Przegalińską. Na wysokości trawiastego boiska skręcamy w prawo.

Autobusem: na Wyspę Sobieszewską kursuje linia 112 i 186. Linią 112 możemy wysiąść na przystanku Falowa 02 i skręcić w pobliską ul. Przegalińską. Dojście do miejsca imprezy zajmie do 5 min. Z autobusu 186 należy wysiąść na przystanku Sobieszewo, tuż za mostem i przejść pieszo ok. 10 min ulicą Turystyczną i następnie skręcić w ul. Przegalińską.

Autem: przy terenie imprezy przygotowany będzie niewielki parking. W miarę możliwości zachęcamy do transportu zbiorowego lub rowerowego.