rysuj
Wpisując się w cykl wydarzeń promujących kulturę i historię obu narodów na przestrzeni dziejów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oddział Muzeum Łazienki Królewskie, zaprasza w dniu 25 maja 2019 roku w godzinach 12.00-18.00 na piknik edukacyjny pt. „Polak, Węgier dwa bratanki” na Teren za Ermitażem, w programie przejazd kawalerii polskiej i węgierskiej, pokaz powożenia w stylu angielskim i węgierskim oraz mecz polo pomiędzy drużynami z obu krajów.

Celem pikniku jest pokazanie ożywionej historii jako źródła dla edukacji i wychowania w duchu patriotycznym, umiłowaniu koni i tradycji narodowych – czyli wspólnych cech Węgrów i Polaków! Wydarzenie objęte Patronatem honorowym Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Pana Marka Kuchcińskiego oraz Przewodniczącego Parlamentu Węgier Pana Laszlo Kovera.

Patronem i współorganizatorem pikniku jest Instytut im. Prof. Wacława Felczaka w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczpospolitej Polskiej w Starej Miłośnie, Stowarzyszenie Krechowiacy. Towarzystwo Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Fundacja Dialog oraz producent filmowy Bleumax.

Uczestnikami pokazów i występów są grupy kawaleryjskie z Miszkolca oraz Szaroszpatak z Węgier, Polskie Towarzystwo Powozowe, Stadnina Koni Golejewko, mistrz powożenia Roman Kusz, Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski oraz mistrz jeździecki Aleksander Jarmuła jako Polska Husaria oraz gospodarze – oddziały ochotnicze w barwach 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej oraz 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Prelekcje na temat kultury Polsko-Węgierskiej przekaże dr Vadim Vozdvizhensky, prelekcje z pokazami władania szablą przedstawi rotmistrz Robert Woronowicz, występ orkiestry oraz przyśpiewki węgierskie i polskie komentuje Mirosław Płachecki, Warsztaty władania białą bronią na drewnianym koniu, prowadzą kadeci kawalerii ochotniczej. Dowódcą Uroczystości jest rotmistrz Adam Sujecki, komentuje ułan i aktor Wojciech Olszański.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Program pikniku sobota 25 maja 2019:
godz. 11.30 parada konna kawalerii w parku.
godz. 12.00 uroczysty wjazd na teren przy pałacu Ermitaż, meldunek dowódcy uroczystości i powitanie gości.
godz. 12.15-12.30 pokazy kawalerii z komentarzem rotmistrza Roberta Woronowicza na temat zasad walki jazdy lekkiej w szykach oraz władania lancą i szablą konno, podkład muzyczny – marsze węgierskie (rtm. Woronowicz).
godz. 12.30-13.00 pokaz powożenia z komentarzem Andrzeja Novaka-Zemplińskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Powozowego, na temat stylu węgierskiego i angielskiego – dwóch kanonów w dyscyplinie powożenia.
godz. 13.00-13.30 pokaz husarii z komentarzem Aleksandra Jarmuły, pokazujący wspólny dla Węgrów i Polaków rodowód lekkiej jazdy, która stała się obrońcą Europy oraz legendą i wzorem dla przyszłych pokoleń.
godz. 14.00-14.30 pokaz kawalerii Węgierskiej z Huzarami oraz szlachtą Rakoczego, z komentarzem dr. Vadima Vozdvizhenskiego oraz jego prelekcją na temat kultury Polsko-Węgierskiej.
godz. 14.30-15.30 koncert piosenki Węgierskiej i Polskiej, z komentarzami Mirosława Płacheckiego na temat jazdy i zwyczajów Węgierskich i Polskich.
godz. 15.30-16.00 pokazy i prelekcja o szabli – broni narodowej Węgier i Polski, przykłady szabel używanych przez kawalerię przedstawi rotmistrz Robert Woronowicz, z pokazami władania bronią konno husarii oraz kawalerii węgierskiej i polskiej.
godz. 16.00-16.30 pokaz powożenia z komentarzem Andrzeja Novaka-Zemplińskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Powozowego, na temat stylu węgierskiego i angielskiego – dwóch kanonów w dyscyplinie powożenia.
godz. 16.30-17.00 przejazd parady konnej przez park (na hipodrom lub w razie złych warunków powrót pod Ermitaż).
godz. 17.00-17.15 meldunek dowódcy Szwadronu Przybocznego oraz pokaz wyszkolenia kawalerii z komentarzem rotmistrza Roberta Woronowicza, podkład muzyczny – marsze węgierskie (rtm. Woronowicz).
godz. 17.15-17.45 mecz arena polo, jako pokaz tradycji sportowej lekkiej jazdy, sędziowany i komentowany przez rotmistrza Jakuba Czekaja, podkład muzyczny – marsze (G.Gajewski).

Wstęp wolny

659 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich

Muzeum prowadzi m.in.:

- lekcje muzealne

- warsztaty dydaktyczne dla nauczycieli.

 

Na stronie internetowej Muzeum edukacyjne zabawy dla dzieci

 

Do Muzeum najłatwiej dotrzeć:

• od ul. Czerniakowskiej (przystanek SZWOLEŻERÓW - autobusy: 107, 108, 141, 159, 162, 185, 187)

• od ul. …

Adres:
ul. Szwoleżerów 9,
00-464 Warszawa
Kontakt:

0 22 628 42 05
mlij@muzeum.warszawa.pl
http://www.muzeum.warszawa.pl
facebook