Piaskownica pełna sztuki

📅 poniedziałek 23.07.2012
Piaskownica pełna sztuki

DO SZTUKI GOTOWI START! to całoroczny projekt, którego celem jest twórcza aktywizacja mieszkańców Katowic poprzez inicjowanie wydarzeń artystycznych w różnych zakątkach miasta.
Formuła projektu zakłada dwupłaszczyznowe, komplementarne działania: z jednej strony happeningi, performance′y, akcje przeprowadzane przez zaproszonych artystów, z drugiej działania edukacyjno-animacyjne.

Akcje mają na celu wykreowanie kontrastujących z rzeczywistością sytuacji, które zmobilizują wyobraźnię, skłonią do zastanowienia się nad kluczowymi problemami, które nas dotyczą: tożsamością, kulturą, ekologią, itp.

23 lipca Monika Goetzendorf-Grabowska „Piaskownica pełna sztuki" – Plac Harcerzy Obrońców Katowic – od godz. 10.00

Piaskownica – magiczne miejsce zabaw, spotkań. Zabawa piaskiem, budowanie zamków, usypywanie form to jedna z najbardziej naturalnych aktywności małego dziecka. Poprzez kontakt z naturalnym tworzywem rozwija wyobraźnię przestrzenną, stymuluje zmysł dotyku.

Zapraszam do udziału w warsztacie artystycznym, który realizowany będzie w ramach projektu DO SZTUKI GOTOWI START! Jest on skierowany do najmłodszych uczestników i odbiorców sztuki – do przedszkolaków.

Tematem naszych zabaw stanie się otaczające nas MIASTO. Podczas warsztatu, w pierwszej części wspólnie odtworzymy w NASZEJ piaskownicy miasto z jego ulicami, budowlami, placami. Znana zabawa stawiania babek posłuży do stworzenia miasta. Będzie pretekstem do przeniesienia go na nasze OBRAZY MIEJSKIE. Realizowane w oparciu o technikę sypania kolorowego piasku. Fakturalne, szorstkie OBRAZY pobudzą nasze paluszki do odkrywania świata przez dotyk. Kolorowe formatki przezroczystej folii stworzą GALERIĘ MIASTA. Wyeksponowane na szybach, pozwolą oglądać znane nam miasto przez nasze usypane kolorowe obrazy. Inaczej zobaczymy nasze miasto. Piaskowe obrazy ożyją.

Monika Goetzendorf-Grabowska
Artysta plastyk, pedagog. Autorka, kurator i współorganizatorka licznych projektów artystyczno-edukacyjnych m.in. Ogólnopolskiego przeglądu projektów edukacyjno-artystycznych (1999-2009), Festiwalu Sztuki Małego Dziecka (2000-2010), SEN-u (2008). Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, warsztaty twórcze, szkolenia. Zainteresowania z zakresu rozwoju i metod stymulowania postaw twórczych. Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Łodzi (1994), stypendium artystyczne MKiDN (2008).
Przewodnicząca Zarządu Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę PKInSEA. Realizacje z zakresu fotografii, instalacji artystycznej, grafiki użytkowej.