Na zajęciach prowadzonych metodą interaktywną najmłodsi dowiedzą się między innymi jak powstają obrazy i kto je tworzy, jakie są gatunki malarskie i czy współczesna fotografia ma coś wspólnego ze sztuką. Podczas zajęć dzieci będą mogły zaznajomić się z pracą malarza i rzeźbiarza; obejrzeć przybory malarskie i rzeźbiarskie, dowiedzieć się jakie barwy nazywamy podstawowymi a jakie pochodnymi oraz dlaczego niektóre kolory nazywamy ciepłymi a inne zimnymi. Zdobyta podczas zajęć wiedza będzie wykorzystywana i utrwalana podczas atrakcyjnych części warsztatowych. Będzie to niepowtarzalna okazja do wspaniałej zabawy połączonej z nauką z zakresu kultury i sztuki.
Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczący w zajęciach edukacyjnych będą mieli szansę poznania problematyki związanej ze sztuką dawną i współczesną, której zagadnienia nierzadko omawiane są w szkole. Zapoznają się z pojęciami związanymi z opisem dzieł sztuki jak m.in. perspektywa, faktura, światłocień. Prezentacjom multimedialnym towarzyszyć będą zajęcia warsztatowe zachęcające do kreatywnego myślenia oraz samodzielnej interpretacji i oceny dzieła sztuki.
Przykładowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży:
Przedszkola i Szkoły Podstawowe
Obrazy kolorowe niczym tęcza.
Jak powstają obrazy i kto je tworzy? Jakimi przyborami posługuje się malarz i czy zawsze używa gotowych farb w tubkach czy może sam je przygotowuje? Najmłodsi uczestnicy zajęć poznają podstawowe techniki malarskie i będą mogli wspólnie wykonać najbardziej kolorowy i ozdobny obraz w całej galerii.
Ołowiane żołnierzyki i gliniane zwierzęta.
Najmłodsi uczestnicy zajęć poznają podstawowe wiadomości o rzeźbie jako dziele sztuki. Poznają tematykę rzeźb, materiały, z których jest ona wykonywana oraz narzędzia jakimi kiedyś posługiwali się rzeźbiarze i jakich używają współcześnie. Będzie również okazja wykonać swoją własną rzeźbę!
Lasy, morza oraz góry.
Na zajęciach dzieci poznają podstawowe gatunki malarskie takie jak: martwa natura, portret, pejzaż, animalistyka oraz dowiedzą się co w zasadniczy sposób różni je od malarstwa abstrakcyjnego. Stworzymy również niespotykany trójwymiarowy pejzaż.
Gimnazja i Szkoły Ponadgimnazjalne:
Analiza i interpretacja dzieła sztuki
Na zajęciach uczniowie będą się uczyć opisywać obrazy oraz umieszczać ich treść w kontekście kulturowym. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy zajęć poznają zasady budowania perspektywy, rodzaje kompozycji oraz zostaną im przybliżone zagadnienia związane z kolorystyką, światłocieniem, fakturą.
Od starożytności do współczesności – cykl prezentacji
Proponowane tematy w semestrze zimowym:
Starożytność.
Sztuka starożytnego Egiptu.
Sztuka Egejska.
Sztuka starożytnej Grecji.
Sztuka starożytnego Rzymu.
Średniowiecze.
Sztuka średniowiecza: architektura.
Nowożytność.
Sztuka Renesansu.
Sztuka Baroku.
Mity w sztuce
W czasie zajęć uczniowie zapoznają się z motywami mitologicznymi występującymi w sztuce. Zostaną im przybliżone mity, które najczęściej inspirowały artystów oraz omówione źródła literackie wybranych dzieł sztuki. Po prezentacji multimedialnej uczniowie wezmą udział w części warsztatowej.
Dodatkowo w Państwowej Galerii Sztuki prowadzone są lekcje świąteczne oraz zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawom czasowym dotyczące malarstwa, rzeźby, plakatu i in.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej PGS w Sopocie w celu zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną: www.pgs.pl
Informacje praktyczne:
Zapraszamy na zajęcia edukacyjne do nowej siedziby Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie przy Placu Zdrojowym 2.
Zajęcia edukacyjne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach: 9.00 – 14.00.
Terminy i tematy lekcji edukacyjnych prosimy uzgadniać z tygodniowym wyprzedzeniem od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu: 585510621 lub kom. 661327900, w godzinach 8.30 – 15.30
e-mail: a.wolowicz.pgs@gmail.com
Równocześnie prosimy aby grupy nie przekraczały 30 osób.
Cennik:
50 zł – lekcja edukacyjna plus 3 zł bilet wstępu od ucznia.
Plac Zdrojowy 2,
58 5510621
a.wolowicz.pgs@gmail.com
https://www.pgs.pl/
facebook