Blisko 2000 zabytków wydobytych z trzech wykopów na terenie Szańca Wschodniego Twierdzy Wisłoujście to efekt prac międzynarodowej, polsko-duńskiej ekipy archeologów pod kierownictwem dr Joanny Dąbal. Archeolodzy odsłonili także fragment fundamentów koszar napoleońskich, które mają do połowy 2021 r. zostać zrewitalizowane i zaadaptowane na obsługujące ruch turystyczny w oddziale Muzeum Gdańska centrum archeologiczne.
Turystyka archeologiczna dla każdego
Prowadzone od 7 lipca prace powierzchniowe to wyjątkowa okazja, żeby zapoznać się na bieżąco z pracą archeologów oraz postępami i rezultatami ich prac. To także jedna z niewielu okazji by zejść do stanowiska archeologicznego, zobaczyć jak wygląda codzienna praca archeologa i jakie tajemnice przeszłości skrywa ziemia.
– Zazwyczaj o wynikach badań archeologicznych dowiadujemy się z prasy i telewizji, albo oglądając zabytki w muzeach. Dzięki Otwartym Dniom Archeologicznym będziemy mogli uczestniczyć w badaniach i może nawet uda się nam współuczestniczyć w archeologicznym odkryciu. Przy stanowiskach będzie można dotknąć wydobytych zabytków, zobaczyć jak wyglądają przed i po konserwacji. Nasza propozycja to ciekawa i bezpłatna oferta dla turystów oraz rodzin z dziećmi – mówi dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.
Co czeka na turystów? Koszary i przykościelny ogród
Podczas badań archeologów prowadzonych przy Twierdzy Wisłoujście w trzech niewielkich wykopach odnaleziono blisko 2000 zabytków datowanych na XVII-I poł. XX w. Wśród znalezisk są elementy dawnych naczyń oraz przedmioty codziennego użytku, np. nożyczki, guziki oraz monety. Główne zadanie archeologów było jednak inne.
– Badania miały na celu weryfikację kartograficznych przedstawień lokalizacji pozostałości fundamentów kościoła św. Olafa oraz sprawdzenie stanu zachowania wybudowanych na pocz. XIX w. koszar napoleońskich. Zamiast fundamentów trafiliśmy na przykościelny ogródek, z którego wydobyto i zabezpieczono największą ilość zabytków. Koszary nas zaskoczyły. Okazało się, że postawiono je na fundamentach starszej konstrukcji, na co wskazuje sposób przygotowania konstrukcji – dodaje Andrzej Gierszewski.
Otwarte Dni Archeologiczne przy Twierdzy Wisłoujście odbędą się od 22 do 25 lipca 2019 r. Tajemnice przeszłości będzie można poznać nieodpłatnie od poniedziałku do środy w godz. 10:00-16:00, natomiast w czwartek od 10:00 do 12:00.
Po zakończeniu Dni Otwartych wykopy zostaną zasypane, a naukowcy przystąpią opracowywania wyników badań i konserwacji zabytków. O wynikach opowiedzą zainteresowanym w styczniu przyszłego roku podczas otwartego spotkania. Kolejne wykopaliska zostaną przeprowadzone w przyszłym roku.
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Międzynarodowe, polsko-duńskie badania powierzchniowe prowadzone od 7 lipca br. w ramach projektu Archaeobalt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg South Baltic 2014-2020. Wart nieco ponad 2 mln EUR projekt realizują Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Museum of Bornholm, Uniwersytet w Aarhus oraz Uniwersytet w Lund.
Open Archaeo-Days Wisłoujście 2019
Kiedy: 22-24 lipca 2019, godz. 10:00-16:00, 25 lipca 2019, godz. 10:00-12:00
Gdzie: Szaniec Wschodni, Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1
Wstęp: bezpłatny
Języki: polski / angielski
Jak dotrzeć: tramwaj wodny F5 oraz komunikacja miejska 106, 138 i 606 (informacje na: www.ztm.gda.pl), rower oraz samochód