Otwarcie Ogrodu Społecznego na Dolnym Mieście w Gdańsku

📅 piątek 12.06.2015
Otwarcie Ogrodu Społecznego na Dolnym Mieście w Gdańsku

Ogród społeczny to również znakomite miejsce, w którym można miło spędzać czas wolny z dala od zgiełku i rytmu dnia powszedniego – mówi Inga Krupska, kierownik Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. – Mam nadzieję, że ogród będzie miejscem spotkań gdańszczan, nie tylko z Dolnego Miasta.

– SPOŁECZNI OGRODNICY z Dolnego Miasta tworzą na terenie przylegającym do „Centrum Reduta" OGRÓD SPOŁECZNY. Powstaną tu warzywniaki, rabatki, ławeczki, stoliki i alejki. Sami tworzą sobie przestrzeń do pracy, odpoczynku, spotkań towarzyskich i kulturalnych. Zbudowanie takiego miejsca jest pretekstem do wzajemnego poznania oraz zintegrowania środowiska lokalnego. Z zebranych plonów będą mogli wspólnie pichcić i robić przetwory. Czekamy na mieszkańców, którzy chcieliby dołączyć do współtworzenia zielonej przestrzeni – dodaje Inga Krupska.

"Centrum Reduta" już od 5 lat wychodzi naprzeciw potrzebom swych wychowanków, angażując ich w kreatywne spędzanie czasu wolnego. Otwarcie Ogrodu Społecznego jest zatem kolejną inicjatywą skierowaną do dzieci i młodzieży, ich rodzin, jak i całej lokalnej społeczności: rodzin, rodzeństwa, dzieci, uczniów i seniorów.

– Otwarcie Ogrodu Społecznego to kolejna już w Gdańsku inicjatywa skierowana zarówno do dzieci i młodzieży, ich rodzin jak i całej lokalnej społeczności, bez względu na wiek – mówi Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej. – Będzie mi niezmiernie miło spędzić z Państwem to piątkowe popołudnie. Cieszy mnie taka lokalna wielopokoleniowa integracja mieszkańców. Mam nadzieję, iż będzie ich więcej. Proces integracji wiąże się z kreowaniem wspólnych wartości, wzorców do działania, a relacja „ja-ty-my" jest fundamentem wszelkich więzi społecznych i rodzinnych. Nawiązanie kontaktów i podejmowanie wspólnych inicjatyw sprzyja wykorzystaniu potencjału lokalnej społeczności – podkreśla Piotr Kowalczuk.

Organizatorem festynu jest Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej "MROWISKO".

"Mrowisko" współpracuje między innymi z Działem Wspierania Rodziny i Centrum Pracy Socjalnej 8 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku zapewniając wsparcie dzienne dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin.