Uwaga, uwaga! W przepięknym ogrodzie willi Otto Haesslera pojawi się nowy lokator – OTTO MIŚ. Ogromny, pocieszny, a zarazem nowoczesny i modny, bo… wytatuowany! Pokryty kolażem inspirowanym historią miejsca i własnoręcznie zaprojektowanym przez uczestników malarsko – graficznych warsztatów. Ciekawe czy Otto Haessler byłby dumny, że historia jego willi stanie się motywem misiowego „tatuażu”?
Ta nieco szalona, kolorowa, surrealistyczna, nieco niepoważna i sentymentalna instalacja artystyczna stanie się punktem wymiany, naprawy i tworzenia zabawek. Chcemy stworzyć strefę przyjazną dzieciom i miejsce budzące pozytywne reakcje i wspomnienia wśród dorosłych, miejsce sąsiedzkich spotkań i warsztatów artystycznych, miejsce, które zintegruje lokalną społeczność.
Zapraszamy całe rodziny do udziału w naszych wydarzeniach (szczegóły poniżej). Przywróćmy wspólnie pamięć o tradycyjnych pluszowych misiach, ręcznie szytych lalkach, leżących w cieniu komody drewnianych klockach i kultowych resorakach. O zabawkach przekazywanych z pokolenia na pokolenie i o rodzinnych historiach. Pamiętając o bogatej o historii miejsca i naszego miasta, budujmy swoją własną – pod OTTO MISIEM
14 października 2018 11:00 – 15:00
>> Odsłonięcie instalacji Otto Miś i otwarcie strefy wymiany i naprawy zabawek pod chmurką >>
1. warsztaty tworzenia lalek upcyclingowych
2. akcja wymiany zabawek
>> Dla: dzieci, młodzieży i dorosłych (koniecznie zaproście również swoich przyjaciół, znajomych i sąsiadów)
>> Miejsce: ogród Ośrodka Kultury Górna (w razie niepogody przenosimy się do wnętrza)
bez zapisów
Przynieśmy niepotrzebne lub popsute zabawki – misie, lalki, drewniane klocki…Nie wyrzucajmy zabawek! Uczmy dzieci, że mogą podarować koledze swoją starą grę lub samochodzik, jeśli chcą się z nimi rozstać. To właśnie pod Otto Misiem dzieci będą mogły wymienić się zabawkami, których już nie potrzebują. Dawanie i otrzymywanie zabawek od swoich kolegów i koleżanek z pewnością przyniesie wiele radości i sprzyjać będzie nawiązywaniu nowych przyjaźni, a jednocześnie pozwoli im pielęgnować dobre misiowe nawyki: żeby się dzielić, żeby nie wyrzucać niepotrzebnych rzeczy. Zniszczone zabawki spróbujemy naprawić, będziemy również wspólnie tworzyć lalki teatralne (kukiełki) z materiałów recyklingowych powszechnie uważanych za śmieci. To będzie szalone wyzwanie dla dziecięcej wyobraźni i pole do poszerzania manualnych zdolności małych majsterkowiczów. Mamy nadzieję, że dorośli także włączą się w twórczy proces. A może wrócą wspomnienia o ulubionych zabawkach z dzieciństwa i stworzymy wspólną sentymentalną opowieść? OTTO MIŚ czeka na takie historie.
………………………………………………………………………………
PRZĘDZALNIĘ SZTUKI założyły dwie zaprzyjaźnione artystki: Ewa Żochowska i Natalia Anna Kalisz. Obie są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, obie w tym mieście mieszkają i tworzą. Poznały się na Księżym Młynie w Łodzi, gdzie mieszczą się ich pracownie artystyczne. Nazwa PRZĘDZALNIA SZTUKI nawiązuje do postindustrialnej architektury Księżego Młyna – robotniczej dzielnicy wybudowanej przez łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera.
Od 2013 roku artystki wspólnie organizują akcje i warsztaty artystyczne oraz działania artystyczno – społeczne na terenie Łodzi i całej Polski. Od 2018 jako PRZĘDZALNIA SZTUKI współpracują z innymi łódzkimi artystami oraz instytucjami kulturalno – oświatowymi. Swoimi działaniami wpisują się w proces integracyjno – rewitalizacyjny Księżego Młyna oraz promują lokalną historię tego pofabrycznego zakątka Łodzi.
www.facebook.com/przedzalniasztuki
www.facebook.com/nataliaannakalisz
www.facebook.com/ewazochowskamalarstwo
„Wykaż inicjatywę. Zoom na Górną” zadanie dofinansowane w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018
Zadanie współfinansowane przez Miasto Łódź w ramach dotacji celowej
Ośrodek Kultury Górna
Ośrodek Kultury Górna to miejsce od 40 lat aktywne w życiu kulturalnym na terenie Łodzi. Specjalnością Ośrodka są autorskie programy z zakresu edukacji kulturalne, wydarzenia rodzinne i animacyjne. Realizowane są tu zajęcia skierowane do różnych …
93-138 Łódź
42 684 66 47, 501 180 652
sekretariat@gorna.pl
https://www.gorna.pl
facebook