Oferta Ferso dla dzieci

📅 czwartek 31.03.2011
Oferta Ferso dla dzieci

od 7.03.11

Oferta dla szkół i przedszkoli na rok szkolny 2010/2011

Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO ma przyjemność przedstawić Państwu propozycje warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Nasza oferta skierowana jest do przedszkoli oraz szkół podstawowych.
Każde dziecko zasługuje na możliwość odkrycia i rozwoju swoich umiejętności, dlatego w tworzeniu nowej oferty postawiliśmy na wspieranie twórczości oraz na stworzenie modelu warsztatów edukacyjnych, łączących wszystkie skuteczne i sprawdzone przez nas metody i techniki edukacyjne, takie jak: metody aktywizujące, nauka przez zabawę, pedagogika cyrkowa, edukacja regionalna i kulturalna, elementy artoterapii, sięganie do sfery obrazu i działania a także techniki wykorzystujące indywidualny potencjał i preferencje stylów uczenia się.
Dzięki temu prezentujemy ofertę warsztatów interdyscyplinarnych w kilku zakresach tematycznych idealnie wpisujących się w zakres programów nauczania lub uwzględniających wiedzę powszechną z dziedzin takich jak: kultura, sztuka, czytelnictwo, wiedza o środowisku, ekologia oraz historia regionu.
Spotkania odbywają się w placówkach szkolnych i przedszkolnych oraz na terenie Poleskiego Ośrodka Sztuki lub w siedzibie Fundacji FERSO (Łódź, ul. Piotrkowska 85).
W ramach współpracy chcielibyśmy zaproponować system, który umożliwi nam podjęcie satysfakcjonującej, długofalowej współpracy. Każdy warsztat, który Państwo wybiorą, będzie potwierdzony w specjalnie przygotowanych kartach klubowych, a uczestnictwo w pięciu spotkaniach warsztatowych będzie skutkowało 1 darmowym warsztatem przygotowanym przez Wolontariuszy Europejskich o tematyce dostosowanej do wieku grupy odbiorców, poruszającym zagadnienia tolerancji, wielokulturowości, tradycji i obyczajów krajów europejskich. Dla aktywnie współpracujących nauczycieli przygotowaliśmy cykle bezpłatnych warsztatów twórczych i szkoleń.

KLUB PRZYJACIÓŁ KOTA PIOTRKA – EDUKATORZY KULTURY
To zespół doświadczonych, przygotowanych metodycznie i merytorycznie przez Fundację FERSO, pedagogów, psychologów realizujących autorskie spotkania warsztatowe poruszające tematykę ściśle związaną z kulturą, sztuką, tradycją i dziedzictwem kulturowym. Spotkania odbywają się na terenie Państwa placówek. Czas trwania każdego spotkania to ok. 60 min.

Latawce w Chinach – Święto Qinqning
Co się dzieje: bogata kultura dalekiego wschodu zainspiruje dzieci do wykonania pięknych latawców z życzeniami. W ramach spotkania dowiedzą się więcej o tradycjach Państwa Środka oraz nauczą się wyrażać własne pragnienia, zagadki, pogawędka i praca plastyczna to główne elementy warsztatu.
Cel edukacyjny: zdobycie wiedzy o historii latawców, ich budowie i tradycjach związanych z kultem latawców w Chinach. Pogłębienie umiejętności pracy w grupie.
Dla kogo: 5-10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Emocje – wrażliwość – sztuka
Co się dzieje: W trakcie zajęć odbywają się rozmowy o emocjach, zabawy z elementami dramy, wspólne tulenie misia oraz zagadki i zgadywanki. Dzieci wykonają prace plastyczne „Jak się dzisiaj czuję" one zostaną umieszczone na drzewie emocji, które ma im przypominać że każdy ma prawo do wyrażania swoich emocji.
Cel edukacyjny: Warsztat nauczy dzieci: Jak odczytywać emocje innych? Jak radzić sobie ze swoimi emocjami? Jak pozbyć się smutku? Do czego potrzebny jest Miś? Dlaczego tak ważna jest przyjaźń? I że emocje mają wpływ na naszą twórczość. Pogłębi też integrację całej klasy.
Dla kogo: 5-10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Wierszomania i reklama
Co się dzieje: W trakcie spotkania powstaną reklamy znanych polskich wierszy (plakaty zachęcające do czytania wierszy np. „Kaczka dziwaczka", „Murzynek Bambo"), młodzi twórcy reklamy zdobędą wiedzę z dziedziny marketingu oraz wcielą się w postacie z wierszyków. Wspólne recytacje, dużo pracy w grupie oraz zajęcia plastyczne.
Cel edukacyjny: Zapoznanie dzieci z zagadnieniem reklamy, zachęcanie do wyrażania siebie poprzez recytację, zwiększenie zainteresowania literaturą i czytelnictwem, pogłębienie umiejętności pracy w grupie.
Dla kogo: 7-10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Wycinanki – bliżej kultury ludowej
Co się dzieje: w czasie zajęć dzieci spotkają się z pojęciem wycinanki ludowej, dowiedzą się więcej o przejawach sztuki na wsi (kulturze ludowej)nauczą się rozpoznawać charakterystyczne elementy wycinanek oraz podczas zabawy nauczą się rozróżniać ich rodzaje. Wynikiem spotkania jest wystawa wycinanek stworzona wspólnie przez wszystkie dzieci biorące udział w warsztacie
Cel edukacyjny: przybliżenie pojęć związanych z kulturą ludową – wycinanką oraz dukacją regionalną – region Łowicki
Dla kogo: 6 -10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Legendy słowiańskie
Co się dzieje: Animacja teatralna i zabawy inspirowane treścią niezwykłych opowieści „O Żar ptaku i Kalinie", spotkanie wprowadza dzieci w niezwykły świat wczesnośredniowiecznych Słowian pełen tajemniczych opowieści, symboli i znaczeń. Oprócz tego dzieci wykonają postacie do zabawy teatralnej i własnoręcznie je ozdobią. Warsztat prowadzony przez osobę z ruchu odtwórczego, ubraną w strój z epoki.
Cel edukacyjny: Zapoznanie z kulturą i symboliką Słowian, nawiązanie do tradycyjnych ubiorów z tego okresu, przybliżenie legend i podań słowiańskich.
Dla kogo: 5 -10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Emocje – czuję – jestem – tworzę
Co się dzieje: Scenki dramowe, rozmowa, wsłuchiwanie się w nastrój muzyki i opisanie powstałych emocji oraz przełożenie ich na dzieło plastyczne (collage z liści (jesień) lub z materiałów naturalnych filc, płótno itp.), prezentacja przygotowanych materiałów, zdjęć z twarzami wyrażającymi różne emocje, zadawanie pytań, praca z ciałem, wyrażanie się za pomocą gestu.
Cel edukacyjny: warsztat ma na celu uwrażliwienie dzieci na emocje swoje i innych poprzez postawienie pytań: Czy inspiruje mnie muzyka? Obraz? Czy potrafię powiedzieć co właśnie czuję? Jaki mam dziś nastrój i czy potrafię go opisać?
Dla kogo: 5 -10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Pomysły na zmysły – wzrok
Co się dzieje: W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się czym jest zmysł wzroku a w trakcie symulacji będą mogły doświadczyć jak wygląda świat gdy go brak. Postarają się odnaleźć ukryte obrazki, dowiedzą się co to są złudzenia optyczne, poprzez rysunek wyrażą swoje pragnienia i podzielą się nimi z kolegami tworząc wspólną wystawę, którą każdy będzie mógł „zobaczyć".
Cel edukacyjny: uświadomienie trudności wynikających ze źle funkcjonującego zmysłu, rozwój wyobraźni, uwrażliwienie na istnienie zmysłu wzroku, pogłębienie umiejętności podziału ról w grupie.
Dla kogo: 5 -10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Bajkowa walizka
Co się dzieje: Co zawiera bajkowa walizka? Same niespodzianki! Warsztat inspirowany znanymi polskimi bajkami animowanymi, to niezwykłe spotkanie; Ćwiczenia dramowe, wchodzenie w rolę artysty, prezentacja multimedialna z muzyką z bajek, zabawa plastyczna to wyzwania wprost dla najmłodszych dzieci, które mogą spotkać tu swych ulubionych bohaterów (Miś Uszatek, Plastuś, Miś Koralgol)
Cel edukacyjny: przekazanie wiedzy dotyczącej bajek animowanych wyprodukowanych przez Se-Ma-For w Łodzi, kształtowanie poczucia przynależności dzieci do miejsca, z którego pochodzą, zainspirowanie do rozwoju swoich talentów i umiejętności manualnych.
Dla kogo: 5 -10 lat.
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Moc abstrakcji czyli w krainie „NIEWIADOMOCO"
Co się dzieje: niebanalne spotkanie z malarstwem abstrakcyjnym, wspólna praca twórcza, ciekawe techniki plastyczne, zabawy inspirowane piękną muzyką no i podróż do krainy „Niewiadomoco" po to by stać się ekspertem od abstrakcji. Zapoznanie z pojęciem abstrakcji wspólna interpretacja kilkunastu prac malarstwa abstrakcyjnego, wspólne tworzenie mapy krainy „Niewiadomoco" oraz jej mieszkańców.
Cel edukacyjny: poszerzenie wiedzy na temat abstrakcji, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, rozwijanie umiejętności improwizacji słownej.
Dla kogo: 5 – 12
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

COOL2ralne mia100 Łódź"
Co się dzieje: To warsztat dla prawdziwych mądrali, trzeba się tu nagłowić, w programie znalezienie odpowiedzi na pytanie Czym jest instytucja kultury? Rozwiązywanie rebusu, oraz projektowanie (konstrukcja przestrzenna) własnej instytucji kultury. Praca w grupach i niebanalna pogawędka.
Cel edukacyjny: Zwiększenie wiedzy na temat instytucji kultury z akcentem na placówki funkcjonujące na terenie Łodzi, podniesienie poziomu wiedzy w zakresie oferty kulturalnej Łodzi dla dzieci.
Dla kogo: 8 – 12
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Jesienne Przebudzenie
Co się dzieje: bardzo radosny warsztat inspirowany tekstem literackim, Animacja i zabawa ruchowa, w której udział wezmą wszystkie dzieci, zabawy z muzyką, integrujące, pobudzające wyobraźnię
Cel edukacyjny: dzieci nauczą się współdziałania w grupie, zasad obowiązujących we wspólnej zabawie, wezmą udział w ćwiczeniach rytmicznych pobudzających koordynację półkul mózgowych.
Dla kogo: 5-8 lat
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Design – dla dzieci
Co się dzieje: Co to jest Design? Jak stać się projektantem? Podróż przez twórczy lejek. Oraz pierwsze autorskie projekty, spotkanie idealne dla trudnych, wymagających grup, natychmiastowe przejście na poziom twórczy daje szanse odnalezienia się nawet największym klasowym łobuziakom.
Cel edukacyjny: zapoznanie dzieci z pojęciem design, projekt, projektant, dzieci nauczą się podejmować z radością pracę twórczą , wyrobią w sobie poczucie bycia twórcą, nauczą się iż „inne" jest ciekawe i bywa wyzwaniem do dalszych poszukiwań.
Dla kogo: 5-10 lat
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

Collage – Motyle
Co się dzieje: warsztat twórczy, dający dzieciom wiele satysfakcji i rezultaty w postaci barwnych motyli które będą ozdoba każdej pracowni. Technika collage i możliwość użycia różnych materiałów to prawdziwe twórcze szaleństwo i wspaniała zabawa.
Cel edukacyjny: zapoznanie z techniką collage, dzieci pobudzą swoją wyobraźnię twórczą, nauczą się jak tworzyć wspólne dzieło i poczują się artystami.
Dla kogo: 5-10 lat
czas trwania: ok.60 min.
miejsce: (placówka)

AKADEMIA KOTA PIOTRKA
To cykl interdyscyplinarnych spotkań warsztatowych skupiających się na danym temacie. W trakcie 2,5 godzinnych spotkań mają miejsce zajęcia m.in. teatralne, plastyczne, muzyczne i kulinarne. Dzieci mają szansę na spotkanie się z wiedzą w sposób który najbardziej lubią poprzez ruch, działanie i doświadczanie. Ten magiczny świat wyczarujemy dla Was na terenie Poleskiego Ośrodka Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A)

Marzec 2011 – Baśnie z różnych stron świata:
Co się dzieje: Baśnie towarzyszą nam od najmłodszych lat są inspiracją do podróży w świat wyobraźni, uczą tolerancji, pokazują inne światy, pobudzają do zabawy i pomagają budować system wartości.
Baśnie z różnych stron świata to wycieczka inspirowana literaturą, to niezwykła podróż do krainy wiecznych śniegów, na egzotyczne wyspy, do indiańskich wigwamów, kraju kwitnącej wiśni lub w słowiańskie krainy.
Zabawy teatralne inspirowane tekstem literackim, ruchowe z elementami hawajskiego tańca hula, indiańskie talizmany, i smaki z egzotycznych krain to jednym zdaniem „Podróż marzeń".
Cel edukacyjny: dzieci zapoznają się z niezwykłymi baśniami z całego świata, nauczą się więcej o otaczającym ich świecie o tradycjach słowiańskich, hawajskich, krajów północy oraz indiańskich. Rozwiną swoje umiejętności manualne wykonując prace plastyczne (talizmany), poznają elementy tańca hawajskiego.
Nauczą się tolerancji i otwartości wobec innych kultur, dowiedzą się dlaczego warto uczyć się języków obcych i podróżować.
Dla kogo: 5-10 lat
czas trwania: 2.5 godziny
miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki

www.halolodz.pl

680 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent