Jadzia Pętelka

Odkryj małopolskie Miejsca z charakterem

📅 czwartek 02.10.2014 do sobota 04.10.2014
Odkryj małopolskie Miejsca z charakterem

Jednym z adresatów wydarzenia są rodzice z dziećmi, przede wszystkim osoby lubiące aktywnie spędzać czas, podróżować, odkrywać niezwykłe miejsca, a przy okazji poznawać lokalną kulturę i niecodzienne zjawiska przyrodnicze. Słowem: uczyć się poprzez zabawę.

Bogaty program festiwalu został rozpisany na trzy dni festiwalowe, rodzicom z dziećmi organizatorzy polecają trzeci dzień – 4 października.

Pierwszy dzień (2.10.2014, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1) wypełnią seminaria ujęte w dwa bloki tematyczne dedykowane nauczycielom oraz seniorom. Uczestnicy seminariów zapoznają się z ideą miejscowości tematycznej, procesem jej powstawania oraz aspektami funkcjonowania takiej miejscowości.

Prelegenci seminarium „Miejsca z charakterem – nowe oblicze edukacji" zaprezentują walory oferty edukacyjnej małopolskich miejscowości tematycznych i sposoby jej wykorzystania w nauczaniu szkolnym. Z kolei uczestnicy seminarium „Aktywny wypoczynek w miejscach z charakterem" poznają alternatywne formy spędzania wolnego czasu wpisujące się w trendy turystyki kulturowej i turystyki emocji.

W drugim dniu festiwalu (3.10.2014, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25), podczas konferencji „Modele miejscowości tematycznych w Polsce", zaproszeni specjaliści oraz twórcy miejscowości tematycznych scharakteryzują różnorodność metod tworzenia i rozwoju społeczności w oparciu o temat przewodni, porównają dotychczasowe doświadczenia oraz opracują rekomendacje dotyczące rozwoju i współpracy miejscowości tematycznych. Konferencja adresowana jest przede wszystkim do przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz integracji i pomocy społecznej, rynku pracy, rozwoju lokalnego i promocji turystyki oraz do lokalnych liderów.

Bohaterem trzeciego dnia (4.10.2014, Forum Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28) będzie sześć małopolskich miejscowości tematycznych tworzących „Miejsca z charakterem", które zaprezentują swoją ofertę turystyczną. Pokazowi towarzyszyć będzie przegląd istniejących miejscowości tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą".

Dzień wypełnią warsztaty i zabawy eksplorujące lokalne tradycje, a towarzyszyć im będą liczne atrakcje kulinarne.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję m.in. malować na szkle, haftować, wytwarzać papier czerpany i mydło. Poznają warsztat ceramiczny i pszczelarski, nauczą się śpiewu i tańca ludowego. Spróbują lokalnych specjałów, m.in.: ziemniaków z zaginionego kociołka, dulowskiej buchty z posypką, warkocza hrabianki, dębowego rarytasu, kołaczy, sodziaków, siercioków i wodzianki. Chętni poznają tajniki pracy zielarza i młynarza, a także dowiedzą się czy łatwo być nosiwodą.

W ramach festiwalu zaprezentują się lokalni producenci żywności, koła gospodyń wiejskich, rolnicy, rzemieślnicy i rękodzielnicy.

Miejscowość tematyczna to pomysł na rozwój wsi lub miasteczka na bazie tematu przewodniego. Małopolskie miejscowości tematyczne, działające pod nazwą „Miejsca z charakterem", powstały w oparciu o lokalne, wyjątkowe zasoby: mieszkańców – niezwykłych ludzi z wiedzą, pasją i umiejętnościami;  kulturę – dziedzictwo regionu, miejsca z historią w tle; oraz walory krajobrazowe i przyrodnicze – rezerwaty przyrody, unikatowe rośliny.

Program festiwalu znajduje się na stronie www.miejscazcharakterem.pl.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe WSTĘP WOLNY.

Festiwal „Miejsca z charakterem" jest częścią projektu „Miejscowości tematyczne w Małopolsce" realizowanego przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych przy współpracy z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Małopolską Siecią LGD.