Od ziarna do chleba – Szczecin

wtorek 10.09.2013 do niedziela 27.04.2014

Od ziarna do chleba – Szczecin

10 września 2013 nastąpiło otwarcie wystawy ”Od ziarna do chleba. Dawne narzędzia kultury agrarnej” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa  Od ziarna do chleba. Dawne narzędzia kultury agrarnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie to ekspozycja przedstawiająca tradycyjne rolnictwo, podstawowe zajęcia i źródło utrzymania mieszkańców dziewiętnastowiecznej wsi.
 
Po raz pierwszy w tak dużej ilości będzie można zobaczyć zabytki Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie układające się na wystawie w opowieść o wiosennej orce i siewce, letnich żniwach, dożynkach, jesiennych pracach polowych, a także o zimowych zajęciach rolniczych, polegających na pozyskaniu ziaren z kłosów, czyli ich wymłóceniu. Propozycja Muzeum Narodowego w Szczecinie ukazująca dawne rolnictwo ma na celu przypomnienie, jak długą drogę musi przebyć ziarno, aby zamienić się w chleb. Do pracy na roli, niegdyś niezwykle ciężkiej, używano wielu narzędzi do uprawy i obróbki zbóż takich jak: radła, płużyce, pługi, drapacze, brony, sierpy, półkoski, kosy, grabie, a także cepy i służących do oddzielania ziaren od plew wialni.
 
W wiejskim gospodarstwie ważne były także sprzęty do przechowywania ziarna między innymi skrzynie i kosze oraz miary do określenia jego ilości: korce, półkorce i miary o mniejszej objętości służące do mierzenia mąki. W tradycyjnym gospodarstwie pozyskiwano ją, mieląc ziarno na żarnach rotacyjnych powszechnie używanych jeszcze w XIX wieku.
 
Ostatnim elementem ekspozycji jest rekonstrukcja kuchni pomorskiej z początku XX wieku. Kuchnia była najważniejszym miejscem wiejskiego domu, w którym toczyło się życie rodziny i wykonywano szereg prac gospodarczych. Jedną z nich było przygotowanie przez gospodynię zaczynu, a następnie ciasta na chleb oraz jego pieczenie w piecu kuchennym lub zewnętrznym stojącym najczęściej w ogrodzie.
 
Na wystawie prezentowany będzie także film nakręcony w 2013 roku w ekologicznym gospodarstwie Andrzeja Przyweckiego, pokazujący tradycyjny sposób przygotowania ziemi do wiosennego siewu.
 
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
otwarcie wystawy: 10 września 2013 (wtorek), godzina 17.00, wstęp wolny
wystawa czynna: do 27 kwietnia 2014

godziny otwarcia: wtorek, środa, sobota 10.00-18.00, czwartek 10.00-20.00, niedziela 10.00-16.00
bilety: normalne 10 zł / ulgowe 5 zł / rodzinne 15 zł / wstęp wolny w soboty

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie od wielu lat prowadzi intensywne działania edukacyjne skierowane do osób w różnym wieku i o wszechstronnych zainteresowaniach. Ofertę kieruje zarówno do szkół oraz przedszkoli jak i odbiorców indywidualnych. Głównym celem jest nie tylko przekazanie …

Więcej

Adres:

ul. Staromłyńska 27
70-561 Szczecin


Kontakt:

(+48) 091/ 4315 200
biuro@muzeum.szczecin.pl
http://www.muzeum.szczecin.pl
facebook