Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie (ulica Wały Chrobrego 3) oraz Centrum Dialogu Przełomy MNS (plac Solidarności 1)
🗺 mapa
📅 piątek 11.11.2016
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Narodowym w Szczecinie
 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Narodowym w Szczecinie (ulica  Wały Chrobrego 3) oraz w Centrum Dialogu Przełomy MNS (plac Solidarności 1)

 

Program szczecińskich obchodów

 

WYDARZENIA W MUZEUM NARODOWYM W SZCZECINIE PRZY WAŁACH CHROBREGO godz. 11.00-15.00

Z okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy dzieci, rodziców, dziadków i opiekunów do udziału w rodzinnych warsztatach, na których będzie można nie tylko przygotować kokardę narodową i flagę polską, ale także wziąć udział w konkursie na najciekawszy projekt monety oraz w grze historycznej Droga do Wolności – Józef Piłsudski.

11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległego państwa w 1918 roku. Skłania do refleksji nad patriotyzmem nawet najmłodsze pokolenie. Aby w sposób szczególny przeżyć ten dzień, zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim przygotowaliśmy grę historyczną Droga do Wolności – Józef Piłsudski. Uczestnicy będą przemieszczać się po wielkoformatowej planszy. Trasę wyznaczają stacje związane z najważniejszymi wydarzeniami poprzedzającymi odrodzenie się państwa polskiego. Zwyciężą osoby, które dzięki swej wiedzy historycznej najszybciej pokonają trasę. Otrzymają monety okolicznościowe Narodowego Banku Polskiego z serii Odkryj Polskę.

Dla autorów trzech najciekawszych projektów monet narodowych wykonanych w ramach warsztatów plastycznych przewidziano nagrody w postaci srebrnych monet kolekcjonerskich. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 14.00  w muzeum.

 

Wydarzeniu towarzyszy również wystawa  listów dzieci z kolekcji Polish Mission of the Orchard Lake (USA) z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Listy były pisane przez uczniów polskich szkół w 1922 roku i wysyłane do Amerykanów polskiego pochodzenia. Akcja pisania listów połączona była ze zbiórką pieniędzy na budowę pomnika wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych Ameryki. Amerykańska pomoc pozwoliła ocalić od śmierci, głodu i chorób ponad milion dzieci. Dzięki powołanemu na początku 1919 roku Amerykańskiemu Wydziałowi Ratunkowemu, który zajmował się dostarczaniem pomocy humanitarnej do wycieńczonych wojną krajów Europy, tylko do samej Polski dotarło prawie milion ton darów, głównie żywności i odzieży. Kiedy więc w 1922 roku w szkołach całego kraju rozpoczęło się wielkie pisanie listów dziękczynnych, słowa popłynęły z głębi serc. Tym bardziej, że podziękować trzeba było nie tylko za wsparcie humanitarne, ale również za narażane życie – tysiące Polaków z USA zasiliło szeregi Armii Hallera.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

 

 

WYDARZENIA W MUZEUM NARODOWYM W SZCZECINIE – CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

Wystawa stała Centrum Dialogu Przełomy czynna w godzinach 10.00 – 14.00.

11 listopada w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy odbędą się dwa wernisaże związane ze Świętem Niepodległości. Uroczyste otwarcie wystaw to ważne wydarzenia w wojewódzkim kalendarzu uroczystości, w który wpisały się działania różnych środowisk i instytucji. Wystawy powstały dzięki pomocy szczecińskim piłsudczykom.

Na wystawie „Śladami Marszałka i I Kadrowej” zobaczymy zbiory Jerzego Rozpondka, takie jak archiwalne zdjęcia, widokówki, przedwojenne odznaczenia oraz pamiątkowe znaczki i przypinki, które powstały już po wojnie – nielegalnie w PRL-u i legalne w III RP. W gablotach umieszczone zostały także zbiory Bohdana Walknowskiego – kopia munduru legionisty oraz oryginalny karabin wyprodukowany w  1867 r., używany przez legionistów Piłsudskiego. Ekspozycji towarzyszyć będzie prezentacja archiwalnych fotografii wypożyczonych z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Na wystawie „Legioniści” zostanie zaprezentowanych 20 kopii portretów legionistów autorstwa Wincentego Wodzinowskiego (zbiory Bohdana Walknowskiego). Artysta sportretował ludzi, których losy już po rozstaniu z legionami, potoczyły się bardzo różnie. Jedni pełnili ważne funkcje w II RP, inni byli u szczytu władzy w komunistycznej Polsce.

Dodatkową atrakcją tej ekspozycji będzie prasa drukarska wypożyczona z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, za pomocą której zwiedzający będą mogli sobie wydrukować portrety marszałka Józefa Piłsudskiego.

Każdy z odwiedzających tego dnia CDP będzie mógł wypowiedzieć się do kamery, czym dla niego jest niepodległość. Najciekawsze wypowiedzi, nagrane przez pracowników CDP, zostaną umieszczone na facebooku CDP.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent