Noc Muzeów w Przemyślu 2012

📅 sobota 19.05.2012
Noc Muzeów w Przemyślu 2012

Budynek główny

19.30 – 21.00 – „Chodź, namaluj swój świat" (zajęcia plastyczne dla dzieci – taras widokowy Muzeum)
20.00 – 20.30 – Prezentacja filmu „Twierdza Przemyśl" (sala audio)
21.00- 21.30 – Koncert grupy X-Trio (cz.1, holl)
21.30 – 22.00 – „Błogosławiony Karol I Habsburg – ostatni cesarz" (prelekcja, sala audio)
22.00-22.30 – Koncert grupy X-Trio (cz.2, holl)

Ponadto: sprzedaż pamiątek związanych z Twierdzą Przemyśl (kartki, wydawnictwa książkowe).

Muzeum Dzwonów i Fajek

19. 30 – Otwarcie Muzeum dla zwiedzających
20.00 – 21.00 – Koncert zespołu Port Przemyśl Szanty Team

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

19.00 – uroczyste rozpoczęcie imprezy hejnałem Przemyskim. Hejnał wykona Maciej Smuczek uczeń Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej.
19.15 – koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej AUGUSTINO przy parafii księży Salezjanów pod batutą Antoniego Chachury.
19.45 – rozstrzygnięcie konkursu Baśniowy świat czarownic, magów i krasnali organizowanego

przez Przemyską Bibliotekę Publiczną oraz wystawa pokonkursowa w piwnicach Muzeum.

Wystawa w holu głównym Muzeum:

Kapitan Henryk Jaskuła – 32. rocznica rejsu solo Non Stop Dookoła Świata -394 dni z Gdyni do Gdyni.
Wystawa w Atelier fotograficznym Kolorowy świat warsztatów w Muzeum – przygotowana przez Muzeum.

20.30 wystawa Piłka nożna w Przemyślu historia i współczesność – przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Publiczną im. J. G. Pawlikowskiego. Na wystawie będzie można obejrzeć reprodukcje fotografii przemyskich drużyn piłkarskich, sztandary klubowe, puchary, znaczki, plakaty. Widz będzie miał również możliwość zapoznania się z materiałami promocyjnymi Przemyśla na czas trwania EURO 2012. Jako atrakcję przewidziano malowanie twarzy w barwy kibica przez pracowników Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.

21.30 wystawa PRZEMYSKIE PLACE, ULICE, PRZEDMIEŚCIA W STAREJ KARTOGRAFII – zorganizowana przez bibliotekę Muzeum. Wystawa prezentuje dawne – po konserwacji przeprowadzonej w muzealnej pracowni – i współczesne plany Przemyśla. Towarzyszą jej fotografie dawnego Przemyśla, dzięki którym można prześledzić, jak zmieniał się wizerunek miasta. Atrakcją wystawy jest najstarszy widok Przemyśla – kolorowany miedzioryt z pocz. XVII w.

22.00 wystawa Arkadiusza Janiona Rysunki węglem i pastelą.
Prace autora inspirowane są m.in. dziełami Beksińskiego, Gigera, Bosha, Goi i surrealizmem.

22.30 wystawa Czar szkolnych lat zorganizowana przez Muzeum.
Na wystawie będzie można zobaczyć salę lekcyjną w dawnym stylu: drewniane ławki, piórniki i tornistry, kałamarze, pióra ze stalówkami i obsadkami, które przeniosą zwiedzających w klimat zamierzchłych lat.
Zwiedzający będą mieć możliwość klęczenia na grochu, siedzenia w oślej ławce oraz zapoznanie się z trudną sztuką pisania gęsim piórem.

Atrakcją Nocy Muzeów będzie diorama historyczna przygotowana przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej na wystawie Przemyśl w czasie II wojny światowej.

Imprezie towarzyszyć będzie koncert Kapeli Folkloru Miejskiego z Przemyśla – Fidelis, która swoimi utworami uświetni zwiedzającym cały wieczór.