Fisher Price
rysuj
„Stryjeńska jest kobietą nowoczesną” – pisał Jerzy Warchałowski, krytyk sztuki i wielki admirator jej twórczości. A potem dodawał, że choć księżniczka malarstwa polskiego lata aeroplanem, przebiega w podróżach stolice Europy, robi wycieczki po kraju, krąży po cukierniach warszawskich, to jednak żyje – w puszczy. W puszczy pełnej bogów, chłopów, szlachciców, guseł, obrzędów, zawadiactwa, namiętności i zabawy. W puszczy Polski przedhistorycznej. Do tej puszczy zaglądamy dziś dzięki wystawie „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”, przygotowanej przez Muzeum w Gliwicach wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie. I do tej puszczy, do świata – jak pisał Warchałowski – bajecznego a prawdziwego, wkroczymy w tanecznym rytmie w Noc Muzeów, 18 maja Anno Domini 2024.

Przy dźwiękach góralskiej kapeli zaczerpniemy z tego samego źródła żywej, wolnej od stylizacji tradycji, z którego czerpała Stryjeńska. Razem z Zespołem Regionalnym „Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej nauczymy się tańczyć tańce górali spod Babiej Góry – polkę z kropką, wywodzonego i obyrtkę podhybywaną. Wspólnie z twórcami ludowymi z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie ozdobimy ręcznie wykonane, drewniane ptaszki, a także pobawimy się pochodzącymi stamtąd: karuzelką z klepokami, wozem drabiniastym, kołyską i drewnianym konikiem (zabawki są w pokaźnych rozmiarach, co na pewno ucieszy najmłodszych). Wcielając się na chwilę w rolę przedwojennych designerów z Warsztatów Krakowskich, gdzie działała Stryjeńska, wykonamy bajkowe stworki z osikowych wiórków i lalki z gałganków. Będziemy też ozdabiać talerze inspirując się jej teką „Tańców polskich”… Na stoisku-wystawie pt. „Geologia w wierzeniach i sztuce” – przygotowanej przez Muzeum Geologii Złóż im. Cz. Poborskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Geologów SILESIAN z Politechniki Śląskiej – zobaczymy diable pazury, rogi Boga Amona i kamienie piorunowe, a także prawdziwie magiczne, fluorescencyjne minerały. Więcej fantastycznych okazów podczas Nocy Muzeów będzie czekało na odwiedzających w Muzeum Geologii Złóż na ulicy Akademickiej 2! Nie zabraknie też oprowadzań po wystawach! Między innymi – ekspozycję „Zofia Stryjeńska. Tajemnicze i radosne opowieści” zwiedzać będziemy z jej kuratorem, Światosławem Lenartowiczem z Muzeum Narodowego w Krakowie! To wszystko i wiele więcej – wraz z koncertem Zespołu „Ziemia Suska” – w Willi Caro. A w innych Oddziałach?

film

Na Zamku Piastowskim czekają nas oprowadzania po wystawach stałych oraz kuratorskie – z archeolożką, Moniką Michnik, po ekspozycji czasowej pt. „Georgious. Nieznana historia świątyni i siedliska dworskiego w Czechowicach”. Przygotowano też warsztaty „Fantastyczne zwierzęta”, które przybliżą uczestnikom średniowieczne wyobrażenia świata zwierzęcego. Stylizowane sylwetki znanych nam zwierząt bez trudu rozpoznamy, lecz w tamtych czasach świat zaludniały również stworzenia mityczne i baśniowe, które fascynowały i zarazem przerażały ludzi doby średniowiecza, a ich wizerunki przedstawiano na kartach ksiąg (m.in. bestiariuszy), kaflach lub rzeźbach. Podczas warsztatów wykonamy ozdoby inspirowane światem sztuki średniowiecza. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie odcisnąć w formie medalion z motywem nawiązującym do mitycznych przedstawień, a także pomalować miniatury kafli z wizerunkami fantastycznych stworzeń. Wykonane przedmioty zabiorą do domu jako inspirującą pamiątkę.

W Domu Żydów Pamięci Górnośląskich, czekają nas oprowadzania po wystawie stałej i kuratorskie, Karoliny Jakoweńko, po ekspozycji czasowej pt. „Zielony Pamiętnik. Matka, córki i przyjaciółki”. Dzieci zaprosimy do gry pt. „Miasteczko Malki”. Jej uczestnicy poznają zwyczaje i tradycje naszych żydowskich koleżanek i kolegów – wyruszą w podróż po żydowskim sztetlu, odkryją koszerne smaki i złożą wizytę w synagodze.

W Radiostacji historyk Zbigniew Gołasz oprowadzi nas po jej wnętrzach i przybliży związane z nią wydarzenia, a pod wieżą – wspólnie z gliwickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – oglądać będziemy nocne niebo.

W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przygotowaliśmy otwarte warsztaty malowania gipsowych replik zabytków – plakiet ze scenami z baśni, a także warsztaty tworzenia biżuterii z wykorzystaniem replik żeliwnych gemm z naszej kolekcji. Poprowadzi je Anna Graicke, historyk, edukatorka i opiekunka ekspozycji „Słusznie słyną dziś Gliwice…”, która będzie po niej także oprowadzać.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona. Muzeum zastrzega, że wyszczególnione w harmonogramie wydarzenia mogą zostać odwołane bądź zmodyfikowane. Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy.

więcej informacji i harmonogram

843 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent