Fisher Price
rysuj

WSTĘP WOLNY!!!

Wszystko we wszechświecie jest związane z czasem. Czasu nie można zatrzymać, ani przeciwdziałać jego upływowi. Można natomiast starać się uchwycić jego strzępy pielęgnując pamięć o tym, co ważne i na czym nam zależy. Czas niepostrzeżenie oczyszcza naszą pamięć ze wspomnień, ale możemy temu zapobiegać przypominając sobie nieustannie to, co jest nam bliskie i ważne. To właśnie uczynimy podCZAS Nocy Muzeów, która z CZASem również minie…

film

Jednak zanim to się stanie CZAS spojrzeć na program, w którym proponujemy:

RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
godz. 18.00 – 24.00 ZATRZYMANE W CZASIE

Na dziedzińcu przed Ratuszem od godz. 18.00
POKAZY FOTOGRAFII HISTORYCZNEJ
Fotografie wykonywane będą XIX wiecznymi technikami mokrego kolodionu i talbotypii.
Zapraszamy w stylizowanych strojach.
Pokazy prowadzić będą:
Andrzej Górski – członek ZPAF, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, autor projektów historycznych: "Powstanie styczniowe – fotografie na kolodionie" oraz "Tall Ship Races 2013, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; prace wykonane w technice kolodionu były publikowane w National Geographic Polska. www.wetcollodion.wordpress.com

Emil Stankiewicz – student Politechniki Białostockiej. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie twórczości artystycznej. Organizator wielu warsztatów z zakresu talbotypii oraz dawnych technik fotograficznych. Entuzjasta budowania własnych kamer i przygód z chemią. www.idlozi.pl

Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Widzowie będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

CZAS ZAPISANY – na placu przed Ratuszem kiermasz z muzealnymi wydawnictwami
POZA CZASEM – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Henryka Chylińskiego. Malarstwo, grafika, znak – gdzie odnajdujemy bardzo uniwersalne, nie poddające się upływowi czasu treści
ZATRZYMANE W CZASIE – prezentacje zabytków archeologicznych i etnograficznych na osi czasu, odnajdywanie ich cech niezmiennych na przestrzeni lat i wieków.
PRZEDMIOT W CZASIE – prezentacja działań konserwatorskich – jak na zabytek działa czas i jak konserwator ten czas zatrzymuje.

godz. 22.00 SPACER HISTORYCZNY pod hasłem CZAS PODRÓŻY
Początek przed Ratuszem. Dyrektor Andrzej Lechowski poprowadzi spacerowiczów trasą Rynek Kościuszki – dworzec PKP. W trakcie spaceru idąc ulicą Lipową, którą najczęściej przemierzali podróżni przybywający do Białegostoku „odwiedzimy" nieistniejące już hotele i biura podróży. Spacer zakończony będzie na dworcu PKP czyli miejscu początku i końca podróży.

MUZEUM HISTORYCZNE, Białystok, ul. Warszawska 37
godz. 18.00 – 24.00 CZAS MINIONY

Zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji stałych i czasowych:
„Białystok – makieta barokowego miasta" i malarstwo białostockich artystów – oprowadzanie przez pracowników muzeum
„W białostockiej kamienicy" – oprowadzanie przez pracowników muzeum
„Odzyskana historia. Hotel Ritz" – prezentacja makiety hotelu i wystawy poświęconej jego dziejom
Wystawa czasowa „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej"
Na wystawę składa się ponad 200 oryginalnych rycin pochodzących z tygodników ilustrowanych, które ukazywały się w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 1861-1868.

Godz. 20.00 – emisja filmu „Godzina pąsowej róży" z 1963 roku, w roli głównej Elżbieta Czyżewska. Film w komediowy sposób przedstawia współczesną nastolatkę Anię, która za pomocą magicznego zabiegu przenosi się w czasie do lat osiemdziesiątych XIX wieku. (liczba miejsc ograniczona do 30 osób, bezpłatne wejściówki na seans wydawane będą od poniedziałku 12 maja)

18.00 – 24.00 „Salon fryzjerski Wolfa Karpia" – uczniowie szkoły fryzjerskiej będą wykonywać chętnym gościom fryzury stylizowane na lata międzywojenne. Dodatkową atrakcją będzie wystawa akcesoriów fryzjerskich z 20- lecia międzywojennego oraz fotografii portretowych z tego okresu.

Kino „Tunel" – „Czas zatrzymany – Białystok w kadrze Wiktora Wołkowa" – prezentacja zdjęć dokumentalnych przywołujących wygląd miasta w latach 70. XX w.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO,
Białystok, ul. Świętojańska 17

godz. 18.00 – 24.00 CZAS NA SZTUKĘ

o godz. 18.00, 20.00 i 22.00 – zwiedzanie z przewodnikiem stałej ekspozycji oraz wystawy czasowej „Adam Myjak. Rzeźba" (liczba miejsc ograniczona do 20 osób w grupie)

godz. 19.00 – otwarcie wystawy „Adam Myjak – Rzeźba" – wernisaż z odziałem Artysty, który w muzealnych salach i przyległym ogrodzie zaprezentuje rzeźby z cyklu: „Figury", „Kolumny", „Reminiscencje", „Inspiracje", „Wspomnienie" oraz portrety zrealizowane w granicie, brązie, marmurze i drewnie.

godz. 21.00 w ogrodzie muzealnym – spektakl „Epoka, Forma, Rytm – wyrzeźbione tangiem"
Ideą widowiska jest odmierzenie czasu zjawiskami artystycznymi. W trzech etiudach choreograficznych czas zostanie odmierzony – zobrazowany formami, które wykonają profesjonalni tancerze. W trakcie prezentacji zostanie wykorzystana wiedza z zakresu historii tańca, z uwzględnieniem bogactwa inspiracji tej formy, sposobu interpretacji tanga i zmienność strojów. W spektaklu zostaną uwzględnione polskie kompozycje muzyczne., np. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego oraz teksty Juliana Tuwima i Mariana Hemara. Merytoryczną opiekę nad widowiskiem objął Hermes Cristian Rubin – argentyński specjalista w zakresie choreografii, który wraz z żoną – Krystyną Rubin wygłosi komentarz do spektaklu.
Oprawa muzyczna Trio Aclassico w składzie: Anna Biegańska – flet, Anna Kisielewska – piano, Joanna Gryko – skrzypce
Choreografia i pokazy taneczne – Dagmara Statkiewicz, Bartosz Statkiewicz (Studio Tańca Afrolatin)
Czas trwania: ok. 30 min.

o godz. 18.00, 20.00 i 21.00 – „Wyprawa wehikułem czasu" zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 6 – 10 lat (liczba miejsc graniczona do 20 osób w grupie, prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl
Tytułowy wehikuł czasu przeniesie uczestników w lata 20. i 30. XX wieku, kiedy to Alfons Karny tworzył swoje pierwsze grafiki, karykatury oraz rzeźby. Dzieci poznają ich historię. Na uczestników czekać będą liczne gry i zabawy.

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, Pałac w Choroszczy
godz. 18.00 – 24.00 REZYDENCJA W CZASIE

18.00 – W kręgu muzyki dworskiej – wernisaż wystawy, której zwiedzaniu towarzyszyć będzie muzyka epoki baroku (w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku pod kierunkiem p. Ewy Rafałko)
Zegar bije (co pół godziny) – uruchomienie zegarów na ekspozycji
Czasy rezydencji – Taśma chronologiczna prezentująca najważniejsze wydarzenia z dziejów rezydencji w powiązaniu z historią powszechną (w plenerze)
18.00-20.00 Auto na czasie – pokaz samochodów z kolekcji Zbigniewa Nalewajko

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2
godz. 18.00 – 24.00 PRZEJŚCIE PRZEZ BRAMĘ CZASU

godz. 18.00 – 24.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystaw muzealnych.
godz. 18.00 – 19.00 – w Synagodze – „Beit Knesset i Beit Chaim w Tykocinie – czas doczesny, czas wieczny w tradycji judaistycznej" – prelekcja ilustrowana prezentacją multimedialną z wykorzystaniem zdjęć archiwalnych synagogi.
godz. 19.30 – 22.00 – (początek przed Synagogą) spacer historyczny po Tykocinie z udziałem scenek teatralnych w wykonaniu Tykocińskiego Teatru Amatorskiego. Przedstawione zostaną dzieje miasta od XVI do XIX w.
– „Pieniądze doktora Hiszpana" – obrazek historyczny z czasów króla Zygmunta Augusta (na Placu Czarnieckiego)
– „O żebranym chlebie" – tykocińskie żebraczki z XVIII w. (przed kościołem Trójcy Przenajświętszej)
– „Jak rabi Wełwełe poskarżył się Panu Bogu na tykocińskich Żydów" – obrazek historyczny z pocz. XIX w. (Wielka Synagoga)

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1
godz. 19.00 – 24.00 WIECZNOŚĆ

Premiera wystawy plenerowej: „DZIEJE SUPRASKIEJ IKONY MATKI BOŻEJ" (ekspozycja prezentowana będzie na ogrodzeniu monasteru od strony rzeki).

19.00-24.00 – zwiedzanie wystawy stałej muzeum:
Zwiedzający będą wpuszczani na ekspozycję co 15 min. w grupach 30 osobowych

TYLKO TEJ NOCY na stałej ekspozycji będzie można obejrzeć specjalną multimedialną projekcję wyświetlaną na ekranie parowym: Z HISTORII MALARSTWA IKONOWEGO

19.15-20.45 – warsztaty „CZAS W IKONIE" (liczba miejsc ograniczona, przyjmujemy pierwszych 20 osób, bezpłatne bilety do odebrania w recepcji muzeum)
Zajęcia poświęcone interpretacji czasu w ikonie. Działania warsztatowe poprzedzi prezentacja obrazującą związek przestrzeni i czasu w malarstwie ikonowym oraz pokaz specjalnie wybranych ikon z kolekcji muzeum. W części praktycznej uczestnicy zajęć przystąpią do wykonania, techniką tempery, prac plastycznych związanych z omówioną problematyką.

19.30-24.00 – kiermasz książki muzealnej „TO, CO W IKONIE ZAPISANE". Proponujemy Państwu dostępne TYLKO U NAS wydawnictwa poświęcone: dziejom, sztuce i teologii ikony. Ceny promocyjne!

MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
godz. 18.00 – 24.00 To jest CZAS na „Noc Muzeów"

Zarezerwuj CZAS na sentymentalną noc w bielskim Muzeum. 17 maja godz.18.00. Muzeum w Bielsku Podlaskim. CZAS start!

w godz. 18.00 – 24.00 zwiedzanie ekspozycji muzealnych:
Czas na fotosy. Czas miniony w fotosach ze „Znachora". Dla niektórych naszych gości to będzie czas wspomnień, dla innych czas tak zamierzchły, że nie sięgają do niego pamięcią. Tak czy inaczej warto poświęcić trochę czasu na spotkanie z filmową przeszłością Bielska Podlaskiego.
Czas na podróż przez życie. Odbędziemy ją na nowej wystawie stałej „Tajemniczy ręcznik". To opowieść sentymentalna, która odbywa się ponad czasem w rzeczywistości zarówno ludzkiej, jak i boskiej. Poznaj związki ręcznika z człowiekiem i wsłuchaj się w sentymentalne opowieści z dawnych czasów.

godz.18.00- 19.00 Czas na szachy. Rozpoczniemy tradycyjnie rozgrzewką intelektualną w formie turnieju szachowego, w którym zagrają Braniccy i Poniatowscy. Tym razem gramy na czas!

godz.19.30 Czas na bociana. Otwarcie wystawy czasowej „Bocian w kulturze ludowej".
Poświęćmy mu odrobinę swojego czasu, aby go lepiej poznać od strony ludowych mitów, wyobrażeń i przedmiotów z nim związanych. Dawnym zwyczajem przywitamy bociany i gości „busłowymi" łapami. Koniecznie zarezerwuj CZAS na bociana między godz. 19.30-24.00. Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w grupach 20 osobowych co pół godziny.

godz.21.00 Czas na film. Plenerowa projekcja filmu „Znachor".
CZAS trwania to nieco ponad dwie godziny. W tym czasie zachwycisz się grą Anny Dymnej, Jerzego Binczyckiego oraz Tomasza Stockingera i poznasz pojawiający się w scenach Bielsk sprzed wielu lat. Na film poświęć swój CZAS między godz. 21.00-23.00.

Czas na zabawę, polegającą na wykonaniu papierowych, trójwymiarowych modeli bocianów, które zawiesimy w naszych domach, aby lecąc przyniosły nam szczęście w tym roku. Ten punkt programu będzie trwał przez cały CZAS trwania Nocy Muzeów.

889 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
RATUSZ - główna siedziba Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Ratusz, Rynek Kościuszki 10, 15 - 426 Białystok
Kontakt:

85 74-214-73 lub 85 74-214-40
muzeum@muzeum.bialystok.pl
https://www.muzeum.bialystok.pl