rysuj

Noc Muzeów w MNW rozpocznie „Wieczorynka w Muzeum” o godzinie 18.00, czyli zajęcia dla dzieci 5–12 lat oraz ich opiekunów. Uczestników czeka fascynująca podróż – dotrą do dalekich krajów i przeniosą się w odległe epoki, zwiedzą wczesnochrześcijańską katedrę w Faras i dwór królewski, przemierzą okrętem wzburzone morze i zawitają do dawnej Warszawy.

Noc Muzeów to także okazja, by zobaczyć muzealną „kuchnię”– pracownie i magazyny. Każda wizyta potrwa ok. 30 minut. Zapraszamy od godziny 19.30.

MNW zaprasza publiczność do odwiedzenia wystaw czasowych oraz galerii stałych. W szczególności zachęcamy do przyjrzeniu się pracy konserwatorów na pokazie „Zamoyski ocalony”. Będą oni opowiadać o zabiegach, którym poddawane są rzeźby zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

WIECZORYNKA W MUZEUM

18.00

Zajęcia dla dzieci 5–12 lat

ZBIÓRKA PRZY BRAMIE GŁÓWNEJ MNW / ZAPISY* / OK. 60 MIN

Archeologiczna przygoda w Faras

Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Udamy się do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały tamtejsze wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

Świat świętych, księżniczek i rycerzy

Obejrzymy dzieła, które powstały w czasach rycerzy. Porozmawiamy o tym, jak wyglądały żyjące w średniowieczu księżniczki. Dowiemy się, dlaczego święta Barbara trzyma w ręku wysoką wieżę i wcale nie jest jej ciężko!

Ptaki, robaki i inne zwierzaki

W Muzeum ukryło się wiele znanych nam zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. Poszukamy obrazów, na których są namalowane, potem wykonamy zwierzątka z papieru.

Jak zostać królem?

W jakim języku mówiła królowa Maria Ludwika Gonzaga? Czy Francuzi byli w stanie wymówić nazwisko żony Ludwika XV – Marii Leszczyńskiej? Jaki order ustanowił Henryk Walezy i czy odznaczenie to ma związek z Polską? Zapraszamy na królewskie spotkanie w Muzeum.

Zagadkowe dzieła
Dzieła sztuki mają swoje sekrety. Wspólnie odkryjemy tajemnice obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku prezentowanych w muzealnych salach. Potrzebne będą bystre oczy, dociekliwość detektywa oraz spryt i odrobina szczęścia.

Pomysł na zabawkę
Samochód ze szczotki, dźwig z klamerek, miasto z kartonu. Ciekawa zabawka może powstać ze wszystkiego. Wystarczy świeżym okiem spojrzeć na otaczające nas rzeczy. Jakie jeszcze przedmioty tworzyli i tworzą projektanci z myślą o dzieciach? Co lub kto ich inspiruje? Poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy z nas zaprojektuje i wykona własną zabawkę.

Ożywione obrazy

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją, a my wyruszymy w niebezpieczną podróż po morzu, weźmiemy udział w teatralnym spektaklu, a nawet usłyszymy odgłosy prawdziwej burzy.

Warszawa jako z obrazka

Gwarna i hałaśliwa czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli, a może skąpana w zieleni? Przekonamy się, jak wygląda Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

* Zapisy od 14 maja: wt.– pt. 9.00–15.00 / +48 22 629 50 60

SPACER PO ZAKAMARKACH MUZEUM

19.30, 20.30, 21.30

HOL GŁÓWNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Co kryją wnętrza niedostępnego dla zwiedzających, zachodniego skrzydła Muzeum? Gdzie mieści się gabinet Dyrektora Muzeum? Czy płótna mistrzów malarstwa można podziwiać tylko na ścianach galerii? Zapraszamy na specjalne oprowadzanie po zakątkach MNW. Opowiemy o historii Muzeum oraz pokażemy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

WIZYTY W MUZEALNYCH MAGAZYNACH I PRACOWNIACH

19.30–22.30

HOL GŁÓWNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, by obejrzeć Muzeum „od kuchni”. W tym roku mamy przyjemność zaprosić Państwa do następujących magazynów i pracowni:

Zbiory Sztuki Orientalnej
Liczą ok. 8500 zabytków. Niestety kolekcja sztuki orientalnej nie jest eksponowana na żadnej z galerii stałych. Noc Muzeów jest unikalną okazją, by zapoznać się z wybranymi obiektami.

Kolekcja Tkanin
Kolekcję tworzą tapiserie, kilimy, głównie z polskich manufaktur dworskich końca XVIII i 1 poł. XIX wieku, hafty, dekoracyjne tkaniny jedwabne, przede wszystkim francuskie i włoskie. Szczególnie efektowne są ubiory polskie i obce XVIII i XIX wieku, z wyjątkowym zespołem fraków męskich z końca XVIII wieku używanych w teatrze Bogusławskiego i wykorzystywanych do pocz. XX wieku w warszawskich Teatrach Rządowych.

Zbiory Sztuki Starożytnej
Liczą ok. 20 000 zabytków. Są największą i najważniejszą kolekcją sztuki starożytnej w Polsce. Obecnie nie są dostępne dla publiczności w związku z trwającą rearanżacją Galerii Sztuki Starożytnej. Noc Muzeów jest okazją do zobaczenia kilku obiektów tuż przed otwarciem galerii, planowanym na IV kwartał 2019 roku.

650 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Zapraszamy na wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Warszawie

 

wirtualny spacer

 

Działy Muzeum:

Zbiory Sztuki Starożytnej

Zbiory Sztuki Wczesnochrześcijańskiej

Zbiory Sztuki Średniowiecznej

Zbiory Sztuki Orientalnej

Zbiory Polskiej Sztuki Nowożytnej

Galeria Malarstwa Polskiego Nowożytnego

Gabinet Miniatur

Zbiory Rysunków i Grafiki Polskiej

Zbiory Sztuki Obcej Nowożytnej

Galeria Malarstwa Europejskiego

Gabinet …

Adres:
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
Kontakt:

0 22 629 30 93, 621 10 31
muzeum@mnw.art.pl
http://www.mnw.art.pl
facebook