Noc Muzeów w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Łódź, ul. Piotrkowska 262
🗺 mapa
📅 sobota 19.05.2018
Noc Muzeów w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Tegoroczna Noc Muzeów będzie dla odwiedzających pierwszą okazją, by zobaczyć wystawę „Ekspedycja’ 88”, która zostanie zaprezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach Łódź Design Festival.

Ekspozycja stanowi rodzaj laboratorium, dzięki któremu można odbyć swoistą podróż do 1988 roku, zderzając ówczesną codzienność z czasami współczesnymi. „Ekspedycja’ 88” stawia pytania o to, jaką funkcję w życiu człowieka pełnią przedmioty i co się z nimi dzieje w momencie, kiedy przestają być nam potrzebne.

Zapraszamy także do zwiedzania wszystkich naszych wystaw, w tym dwóch najnowszych ekspozycji: „Metamorfizm II”, na której zaprezentowane zostaną dzieła Magdaleny Abakanowicz nigdy wcześniej niepokazywane w Polsce, udostępnione dzięki uprzejmości szwajcarskiej Fundacji Toms Pauli oraz „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”, prezentującej dokonania słynnego projektanta i największych powojennych paryskich mistrzów „haute couture”. Tegoroczna Noc Muzeów to także okazja do objerzenia prezentacji lalek „Razem tworzymy świat” ze zbiorów Jolanty Królikowskiej. Pochodzą one z różnych krajów, mają ubrania w charakterystycznych dla swego regionu kolorach, krojach i powstały z tkanin wykonywanych znanymi od pokoleń technikami. 

Dla wszystkich zainteresowanych nauką zawodu włókiennika muzealna biblioteka przygotuje zaś prezentację zbioru unikatowych zeszytów należących niegdyś do Herberta Willnera pochodzących z 1907 r., które zdradzają tajniki warsztatu włókienniczego. Zawierają one nie tylko opisy, ale także wklejone fragmenty tkanin oraz ich odręczne rysunki. Tkaniny, których próbki znajdują się w zeszytach, stanowiły później inspirację dla polskich projektantów wzorów tkanin. Zarówno notatki, jak i sama postać Herberta Willnera do dziś stanowią jednak zagadkę dla historyków.

To nie koniec atrakcji: w godzinach 19.00-20.30 oraz 22.15-23.45 zapraszamy na parter budynku D, gdzie własnoręcznie będzie można wykonać druk szablonowy. Do dyspozycji każdego będą torby, farby i szablony z hasłami nawiązującymi do włókiennictwa m.in. „Plotę trzy po trzy”, „Grubymi nićmi szyte”, „Pociągam za sznurki” czy „Cienko przędę”.

Od godziny 21.00, o każdej pełnej godzinie, aż do północy warto pojawić się na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum, a w oknach okalających go budynków szukać postaci założyciela fabryki – Ludwika Geyera. Jeśli się Wam poszczęści, może uda się go także spotkać i zadać mu pytanie?

 

364 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent