Noc Muzeów. Nie śpij. Zwiedzaj! Gliwice

📅 sobota 17.05.2014
Noc Muzeów. Nie śpij. Zwiedzaj! Gliwice

W Radiostacji odkrywanie tajemnic nocnego nieba, a w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego żeliwne opowieści i warsztaty z wykorzystaniem replik biżuterii z muzealnej kolekcji. To wszystko i wiele więcej w tę wyjątkową Noc, kiedy zamiast snu wskazane jest zwiedzanie. Zapraszamy do w Muzeum Gliwicach 17 maja!

Na Noc Muzeów przypada finisaż cieszącej się ogromną popularnością wystawy Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki. Z tej okazji na salonach Willi Caro spotkać będzie można szykowne damy i towarzyszących im kawalerów w strojach z epoki, obejrzeć pokazy dworskich tańców i przekonać się, co kryły pod sobą XVIII i XIX- wieczne suknie. Wyjdą na jaw wszelkie sztuczki i oszustwa, jakie stosowały nasze praprababki, aby olśniewać swoimi kształtami i figurą. Wszystkich, którzy będę chcieli poczuć się jak dobrze wychowana panna sprzed stulecia zaprosimy na warsztaty, podczas których wykonywać będziemy kapelusze -budki. Budka była najpopularniejszym nakryciem głowy w I połowie XIX wieku. Aby zaoszczędzić, a jednocześnie pokazać własne artystyczne umiejętności wiele dziewcząt samodzielnie tworzyło swoje kapelusze. Bazą była najczęściej słomkowa budka, do której przyczepiały odpowiednią kombinację wstążek, kwiatków materiałowych i prawdziwych, koronek i piór.

Noc Muzeów w Willi Caro wieńczyć będzie pokaz mody z końca XVIII i początków XIX wieku, w czasie którego przekonamy się, że nie tylko panie, ale również panowie dla dobrego wyglądu często poświęcić musieli wygodę -mówi kurator wystawy Nowiny Paryzkie, Joanna Puchalik. Przedstawienie Chłopiec z Gliwic, którego premiera również odbędzie się w Noc Muzeów w Willi Caro, oczaruje najmłodszych dużą dozą humoru, muzyką oraz spotkaniem z bohaterami, których nie sposób zapomnieć. Spektakl to nie tylko świetna zabawa, ale także przepis na niecodzienną lekcję historii. Tekst sztuki powstał bowiem na kanwie bodaj najsłynniejszej gliwickiej legendy, opiewającej bohaterską postawę kobiet i ich kluczową rolę w ocaleniu miasta podczas Wojny Trzydziestoletniej w XVII wieku. Informacje na temat kolejnych spektakli znaleźć można na stronie Muzeum w Gliwicach oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Scena: Bajka – Kino Amok) tel. (32) 231 38 55.

W Zamku Piastowskim w tę wyjątkową Noc przeniesiemy się do świata Celtów – jednego z najbardziej fascynujących ludów starożytnej Europy. Otwarta zostanie wystawa Celtowie – w świecie bardów i druidów, na której zobaczyć będzie można oryginalne znaleziska związane z osadnictwem plemion celtyckich na ziemiach polskich. Kolebką ludności celtyckiej były tereny dzisiejszej Austrii, Szwajcarii i Niemiec, znajdujące się w dorzeczu Dunaju oraz Renu. Jednak już w początkach IV wieku przed Chrystusem Celtowie dotarli również na Śląsk, w okolice dzisiejszego Wrocławia oraz Głubczyc, a następnie do Małopolski – mówi kurator wystawy, archeolog Radosław Zdaniewicz. W Zamku Piastowskim zobaczymy miedzy innymi monety celtyckie odkryte w Nowej Cerekwi, czy instrumentarium narzędzi żelaznych z Krakowa – Nowej Huty- Krzesławic. Wyjątkową ozdobą ekspozycji będzie miecz odkryty przypadkowo w okolicach Sochaczewa na Mazowszu. To na wieży Zamku. A pod jego murami? Piknik celtycki – z brązownikiem, płatnerzem, pokazami uzbrojenia i biżuterii, grami i muzyką celtycką. Na najmłodszych czekać będą warsztaty celtyckiego filcowania, a na pamiątkę – za symboliczną opłatą – wybić będzie można replikę celtyckiej monety.

W Radiostacji – oprócz zgłębiania tajemnic nocnego nieba z pomocą teleskopów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – spotkamy się z Henrykiem Berezowskim. Ten znawca i pasjonat dawnej radiofonii zaprezentuje i opowie o nadajniku firmy Lorenz, który przed wojną należał do oryginalnego wyposażenia Radiostacji, a powrócił do niej we wrześniu 2013 roku. Zobaczyć będzie również można pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego odbiorniki radiowe z kolekcji Eugeniusza Szczygła. Czekają nas także projekcje filmu Uwaga! Tu Gliwice rekonstruującego wydarzenia prowokacji gliwickiej.

W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego żeliwne opowieści podczas zwiedzania wystawy Słusznie słyną dziś Gliwice… przeplatać się będą z warsztatami Zaułek Jubilera, w ramach których wykorzystując repliki XIX-wiecznych elementów żeliwnej biżuterii z kolekcji Muzeum w Gliwicach tworzyć będziemy tworzyć kolie, naszyjniki i bransolety.

Zapraszamy!

Willa Caro – 16.00-24.00
Zamek Piastowski – 17.00-24.00
Radiostacja – 17.00-24.00
Oddział Odlewnictwa Artystycznego – 17.00-22.00

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

W przypadku warsztatów „Kapelusze – budki" oraz „Zaułek Jubilera" prosimy o zapisy pod numerem telefonu 32 335 44 03

Harmonogram Nocy Muzeów: TUTAJ

Willa Caro - główna siedziba muzeum