Noc Muzeów 2015 w Muzeum Powstania Warszawskiego

📅 sobota 16.05.2015

Tegoroczna edycja poświęcona będzie walce o wolność w Polsce lat powojennych, w czasach najgorszego stalinowskiego reżimu (1945-1956). Przez pryzmat ówczesnej młodzieży przybliżymy postawę całego społeczeństwa wobec władzy PRL. Pokażemy, jak w latach 50. Polska powoli dźwigała się z wojennej pożogi – pełną parą trwała odbudowa kraju i walka o rząd dusz w społeczeństwie. Socrealizm wsiąkał w architekturę, malarstwo i sztukę, a wrogowie systemu w sfingowanych procesach byli skazywani na śmierć. Żołnierze Armii Krajowej i byli Powstańcy Warszawscy walczyli z sowietyzacją kraju zbrojnie, tymczasem w miastach trwała walka z sowiecką propagandą za pomocą muzyki – jazz stał się orężem w walce o umysły całego pokolenia lat 50. XX wieku.

Tradycyjnie zaczynamy od atrakcji dla najmłodszych – o godz. 15.00 i 16.15 wystartuje rodzinna gra miejska o powojennej Warszawie. Podczas spotkania dzieci poznają stolicę w czasach jej odbudowy. O godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie z Joanną Papuzińską, autorką nowej książki, w oparciu o którą została przygotowana fabuła gry miejskiej. (obowiązuje rejestracja
na stronie www.1944.pl)

O godz. 19.30 Aleksandra Boćkowska opowie o modzie w czasach stalinizmu. Podczas wykładu „Jak się nosili warszawscy bikiniarze, krakowscy dżollersi i wrocławscy bigarze" dowiemy się, jak duże znaczenie miała moda w okresie PRL – nie tylko dla władzy, która traktowała ją propagandowo, ale także dla społeczeństwa, które chciało przeciwstawić się szarej komunistycznej rzeczywistości.

O godz. 21.15 i 22.15 na dziedzińcu Muzeum będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu Konglomeratu Combo, czyli Michała Tomaszczyka – lidera i założyciela kwartetu BIOTONE oraz Nikoli Kołodziejczyka, potrójnie nominowanego do tegorocznych Fryderyków i laureata nagrody w kategorii „Fonograficzny debiut roku" (Nikola Kołodziejczyk Orchestra). Konglomerat Combo zagra aranżacje utworów kultowego zespołu jazzowego wczesnych lat 50. – Melomani.

W programie także o godz. 22.30 pokaz filmu „Był jazz" (w reż. Feliksa Falka) i o godz. 20.30 „Jazzem w PRL" – spotkanie z twórcami powojennego jazzu: Janem Walaskiem – „złotym saksofonem Warszawy", multiinstrumentalistą, Carmen Moreno – królową polskiego swingu oraz Krzysztofem Sadowskim – pianistą, kompozytorem jazzowym, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Karpiński – pianista, badacz historii jazzu, autor monografii „Był Jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce".

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przekonamy się również czym raczono się na prywatce u bikiniarzy. Na warsztatach kulinarnych prowadzonych przez blogerkę kulinarną Agnieszkę Długosz z bloga wolnakuchnia.pl przygotujemy Trufle Tyrmanda, desery  a′ la amerykańskie standardy czy tort „Duma Bikiniarzy". Uczestnicy warsztatów staną przed wyzwaniem przygotowania wykwintnego przyjęcia z ograniczonej liczby produktów. (obowiązuje rejestracja na stronie rejestracja@1944.pl)

Jak co roku od godz. 18.00 zapraszamy odwiedzających na darmowe zwiedzanie ekspozycji Muzeum oraz wjazd na wieżę widokową.

Przewidujemy również kiermasz publikacji i gadżetów muzealnych.

W Fotoplastikonie Warszawskim uruchomiona zostanie specjalna wystawa ukazująca Warszawę lat 50., w trudnych czasach powojennych.
W Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich zobaczymy stereoskopowe zdjęcia m.in. lśniący bielą PKiN, gwarny Mariensztat, czy MDM – dzielnicę będąca zapowiedzią całkowitej przebudowy stolicy. Autorami zdjęć są Panowie Szczypka, Siemaszka i Sempoliński.

*Rejestracja na wybrane wydarzenia organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego na Noc Muzeów 2015 rozpocznie się 12 maja.