Noc Muzeów 2014 na Wawelu

piątek 16.05.2014

Noc Muzeów 2014 – 16/17 maja. Zapraszamy!

Komnaty
W tym roku dla odwiedzających zostaną udostępnione Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II piętro zamku). Będzie można zobaczyć m.in. słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich oraz renesansowe i barokowe meble.

W czasie Nocy Muzeów na dziedzińcu arkadowym Zamku na Wawelu zostaną zaprezentowane dwa pokazy multimedialne:

„Muzeum Utracone"

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacja Ad Artis SAR przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Motywem przewod-nim tegorocznej odsłony są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej. Zobaczymy zawirowania związane z powstawaniem kolekcji, próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, poznamy wiele ciekawostek związanych z losami danych zbiorów.
Wśród kolekcji prezentowanych filmie znajdą się dzieła utracone z kolekcji Książąt Czartoryskich z Krakowa, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, z Zamku w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Multimedialny performance artystyczny

W tym roku odwiedzających czeka wyjątkowa atrakcja, stworzona specjalnie na Noc Muzeów – performance (widowisko multimedialne) współczesnego artysty Janiego Konstantinovskiego-Puntosa. Autor jest twórcą interwencji multimedialnych w przestrzeń i bryłę znanych miejsc oraz obiektów architektonicznych – Malbork, Collegium Maius, Niepołomice, Kopalnia Soli w Wieliczce. Tym razem kanwą jego artystycznych działań będzie wawelski Dziedziniec Arkadowy. Na jego krużgankach Konstantinowski-Puntos wyświetli trzy filmy, zapisane w różnych technologiach – skany 3D, animacja poklatkowa oraz przetworzone cyfrowo obrazy, pochodzące ze skanera geodezyjnego – przedstawiające wzgórze i zbiory wawelskie. Łącząc się z bryłą Zamku, obrazy te tworzą pisaną jezykiem współczesnej sztuki opowieść, zespalającą wątki archeologiczne, architektoniczne i artystyczne wawelskiego wzgórza. Pokaz zabierze widzów w niecodzienną podróż w przeszłość i teraźniejszość Zamku.

Informacje ogólne

  • zapraszamy w godz. od 19.00 do 24.00 (ostatnie wejście)
  • pokazy multimedialne rozpoczną się o godz. 21.30; pierwszy będzie „Muzeum Utracone"; potem wyświetlane będą wymiennie do zamknięcia Zamku
  • wejście i wyjście przez bramę Senatorską, pozostałe bramy – Herbowa i Bernardyńska będą zamknięte
  • zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika, obowiązują limity konserwatorskie
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Noc Muzeów 2014 na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej. Jego głównym zadaniem jest odtworzenie przeszłości Wawelu w jej wielorakich aspektach i włączenie jej w obieg kultury narodowej. Oprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów muzeum prowadzi …

Więcej

Adres:

Wawel 5
31-001 Kraków


Kontakt:

centrala: (012) 422 51 55
zamek@wawel.krakow.pl
http://www.wawel.krakow.pl