Weleda

1. RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Długa 46/47, Gdańsk
Wstęp:1 zł
Zapraszamy do odwiedzania Ratusza Głównego Miasta, aby spojrzeć na znaną widzom muzealną przestrzeń z innej perspektywy. Tej nocy będziemy ujawniać sekrety muzealnych zakamarków i odpowiadać na wszystkie pytania (zwłaszcza te najbardziej szczegółowe) dotyczące prezentowanych w Ratuszu zagadnień z historii Gdańska. Udostępnimy naszym Gościom historyczne sale Ratusza i podzielimy się z nimi ciekawymi i mało znanymi informacjami dotyczącymi funkcji, wystroju i znaczeń tych reprezentacyjnych przestrzeni.

2. DWÓR ARTUSA MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
Wstęp:1 zł
Dwór Artusa udostępniony nocą stwarza wyjątkową możliwość ujrzenia tego jedynego zachowanego w pierwotnej funkcji Dworu oczyma jego bywalców sprzed stuleci, kiedy cienie i mrok spowijają średniowieczne uliczki Gdańska.

3. DOM UPHAGENA MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Długa 12, Gdańsk
Wstęp:1 zł
Gdańskie sypialnie w XVIII w.
Dla każdej z grup przewidziano 10. minutową prelekcję. W jej trakcie goście będą mogli dowiedzieć się, w jakiej części domu mieściły się sypialnie, a także jakie miały wyposażenie i wystrój. Zwiedzający dowiedzą się, kto mógł sypiać na kilku puchowych piernatach i miękkich poduszkach z kaczego puchu, a kto musiał zadowolić się jedynie pościelą z gęsich piór. Opisana zostanie bielizna pościelowa, rodzaje używanych łóżek a nawet naczynia nocne (nocniki, stolce).

4. MUZEUM BURSZTYNU/ MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
Zespół Przedbramia ulicy Długiej
Wstęp:1 zł
Tegorocznym tematem przewodnim jest wymierzanie kar w osiemnastowiecznym Gdańsku. Inscenizacja przygotowana przez Garnizon Gdańsk, prezentowana będzie na dziedzińcu Muzeum Bursztynu. Jak działał system sądowniczy? Jakie kary przewidywano za poszczególne zbrodnie? Co mogło spotkać podejrzanego podczas rozprawy sądowej? Czy tłum mógł mieć wpływ na jej przebieg? Jakim arsenałem dysponował gdański kat?
– Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie również otwarta Galeria „Manufaktura Bursztynu". Będzie można nabyć bursztynową biżuterię i wziąć udział w loterii
– Wystawa stała pt. „Historia bursztynu i bursztynnictwa"

5. MUZEUM POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU/ MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2, Gdańsk
Wstęp:1 zł
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zaprasza do zwiedzania stałej ekspozycji. W tę niezwykłą noc zobaczyć można będzie ekspozycję na Sali Głównej oraz telekomunikacyjnej, gdzie co pół godziny nastąpi prezentacja wybranych modeli aparatów telefonicznych.

6. WARTOWNIA NR 1 NA WESTERPLATTE/ MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Mjr. Sucharskiego, Gdańsk
Wstęp:1 zł
Prezentacja wystawy stałej w budynku Wartowni nr 1 na Westerplatte wraz z informacjami na temat obiektu i całego Półwyspu Westerplatte podczas działań II wojny światowej i po 1945 roku przedstawianymi przez pracowników MHMG.