Akademia tańca
FMH mobile
Noc Muzeów 2012

Noc Muzeów 2012

📅 sobota 19.05.2012
Noc Muzeów 2012
NOC MUZEÓW 2012 ŁÓDŹ
19-20 maja

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56
21:00-24:00 Warsztaty ceramiczne – poznanie technik ręcznego modelowania w glinie, zapoznanie
się ze specyfiką pracy z różnymi rodzajami tworzywa oraz metodami zdobienia ceramik
– warsztaty poprowadzi Klaudia Gawin.

Centrum Nauki Experymentarium
ul. Karskiego 5, Manufaktura
Fizyka nie musi być trudna! Jest tylko jeden warunek! Zwiedzając wystawę Tajemnice Fizyki należy wszystkiego dotknąć! Jeszcze nigdy fizyka nie była taka łatwa!
Tajemnice Fizyki to interaktywne przedsięwzięcie, które w pasjonujący i zabawny sposób objaśnia często skomplikowane prawa fizyki. Bawi i uczy dzięki znakomitym przyrządom interaktywnym. To ekspozycja pozwalająca zrozumieć zagadnienia z różnych dziedzin fizyki (np. magnetyzm, elektryczność, dynamika, optyka, mechanika, akustyka i dźwięk czy logika), biologii i chemii. Dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych interaktywnych przyrządach stają się proste i czytelne dla każdego. Experymentarium łączy naukę z zabawą, dzięki czemu najtrudniejsze zjawiska i teorie stają się zrozumiałe i interesujące.
Wystawa „Mumia powraca.
Tajemnice starożytnego Egiptu" pokazuje zabytki egipskie różnych kategorii. Znajdą się na niej posągi faraonów i bogów, ale również pozwala ona przybliżyć życie codzienne starożytnych Egipcjan. Zobaczyć na niej można, jakie peruki nosili Egipcjanie, jakimi narzędziami posługiwali się przy wyrobie wspaniałych posągów czy okazów sztuki jubilerskiej. Opisy towarzyszące obiektom ilustrowane są scenami z grobowców i papirusów. Pomaga to lepiej odnaleźć się widzowi w świecie starożytnym – poznać Egipt i ludzi go zamieszkujących. Na wystawie obejrzeć można kopie najbardziej znanych eksponatów pochodzących z czasów starożytnych tj. popiersie królowej Nefertiti oraz złotą maskę Tutanchamona. Całość wystawy tworzy około dwustu eksponatów.
Czas zwiedzania od godz. 20.00 do północy

Experymentarium zaprasza do ARENY LASER GAMES.
Wszyscy chętni, będą mogli skorzystać z nieodpłatnej 10 minutowej gry w laserowym labiryncie.
Wśród osób, które będą chciały wziąć udział w akcji Experymentarium rozlosowany będzie karnet miesięczny na Arenę Laser Games.
Oprócz tego na gości będą czekać interaktywne eksponaty, które pozwolą intelektualnie potrenować przed wysiłkiem fizycznym.

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
ul. Narutowicza 20/22
W ramach akcji „Filharmonia nocą" o godzinie 21.00 i 22.00 można zwiedzić zakamarki filharmonii
i tajne przejścia, a także poznać kilka ciekawostek z historii Orkiestry Symfonicznej FŁ
(rezerwacja miejsc: zapisy@filharmonia.lodz.pl).
O godzinie 22.00, gdy nad miastem zapadnie zmrok, w szklanym gmachu przy ulicy Narutowicza zabawa rozkręci się na dobre…
Kochamy każdą muzykę, więc nie dziw się, że tym razem zapraszamy Cię na SILENT DISCO!
Zobacz filharmonię inną niż wszystkie, posłuchaj swojego ulubionego gatunku muzycznego. Załóż
bezprzewodowe słuchawki i sam zadecyduj, do jakiej melodii masz ochotę tańczyć. Funky? Dance? A może klasyczne tanga? Tej nocy nie ma rzeczy niemożliwych, a taka zabawa w świątyni muzyki już się pewnie nie powtórzy!
Wycieczki o 21.00 i 22.00 – wstęp wolny, wymagają rezerwacji.

Silent disco rozpoczyna się o godz. 22.00. Wejściówki w cenie 10 zł dostępne w kasie filharmonii od 7 maja oraz w noc imprezy.
Do wypożyczenia słuchawek konieczny jest dowód osobisty.

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych – Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Dworzec Łódź Widzew – Rogów – Skierniewice
Trzecia edycja Kolejowej Nocy Muzeów.

Swoje podwoje otworzy Parowozownia Skierniewice oraz muzeum zabytkowej Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała. Dojazd zapewnią dwa bezpłatne specjalne pociągi, po jednym z Łodzi i Warszawy.
Program imprezy dla pasażerów pociągu z Łodzi:
– Przejazd pociągiem specjalnym spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o. do Rogowa
– Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy (ekspozycja wąskotorowego taboru kolejowego, kuźnia, magazyn Nr.1, hala naprawcza)
– Przejazd zabytkowym pociągiem wąskotorowym z Rogowa do Jeżowa na ognisko (na miejscu będzie możliwość zakupu prowiantu)
– Przejazd pociągiem specjalnym spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o. do Skierniewic
– Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej Parowozowni Skierniewice (ekspozycja normalnotorowego
taboru kolejowego, kuźnia, hala maszyn) oraz zabytkowego dworca kolejowego
– Powrót do Łodzi
Ze względów bezpieczeństwa ilość miejsc jest ograniczona, aby otrzymać wejściówkę należy zarejestrować się na stronie www.kolejrogowska.pl . Zapisy rozpoczną się w piątek 18 maja 2012 o godzinie 18:00 i potrwają do 19:00 (decyduje kolejność zgłoszeń!).

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
ul. Orzeszkowej 31/35
„Poza cenzurą"
Oddział IPN w Łodzi zaprosi w tym roku łodzian do wzięcia udziału w pokazie drukowania metodą sitodruku, poznania dziejów drugiego obiegu wydawniczego w Łodzi w latach 70. i 80. XX w. Odwiedzający IPN usłyszą o niezależnej muzyce rockowej, „opiece", jaką otaczała festiwal w Jarocinie Służba Bezpieczeństwa. Będzie „sprawa Skiby" i możliwość spotkania z muzykami zespołu Moskwa.
Zagadnieniu cenzury i „wolnego słowa" w Polsce Ludowej pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcili w ciągu ostatnich lat kilka projektów badawczych i edukacyjnych.
W efekcie powstało pięć wystaw, trzy publikacje, organizowane są rajdy i warsztaty dla młodzieży i nauczycieli. Wspomniane realizacje dotyczą m.in. łódzkiego środowiska literackiego i opozycyjnego, skupionego na przełomie lat 70. i 80. wokół kwartalnika „Puls". Poświeconą temu środowisku wystawę obejrzeć będzie można na dziedzińcu siedziby Oddziału przy ul. E. Orzeszkowej. Prezentowane będą stworzone w ramach wymienionych projektów publikacje Jarocin w obiektywie bezpieki i Niezależna muzyka rockowa.

Program:
– punkt informacyjny (wydawanie znaczków, pocztówek) – brama wejściowa
– prezentacja wystawy „»Puls« – nieregularny kwartalnik literacki 1977-1981 – fenomen wolnego słowa" – dziedziniec siedziby Oddziału
– pokaz sitodruku – przedsionek, bud. „D"
– turniej gier planszowych – sala konferencyjna, bud. „D"
– sprzedaż publikacji IPN – hall przed wejściem do sekretariatu, bud. „D"
– prezentacja mini-wystawy „Jarocin w obiektywie bezpieki" oraz filmów „jarocińskich" – czytelnia, bud. „C"
– prezentacja albumu dr. Tomasza Toborka pt. Niezależna muzyka rockowa (Łódź 2010), spotkanie
z Pawłem Gumolą z zespołu „Moskwa", „sprawa Skiby" – czytelnia, bud. „C"
– prezentacja technik konserwacji i digitalizacji dokumentów archiwalnych – sala na I p., bud. „C"
– zwiedzanie archiwum historycznego IPN (prezentacja dokumentów o Jarocinie, wydawnictw bezdebitowych, pieczątek cenzury) – magazyn, bud. „B"
– przyjmowanie wniosków – pokój przyjęć, bud. „B"

Miejska Galeria Sztuki – Ośrodek Propagandy Sztuki
ul. Sienkiewicza 44
1. Malarskie puzzle godz. 18.00 – 1.00
Wyjątkowa zabawa dla dzieci i dorosłych polegająca na układaniu puzzli malarskich, składających się z elementów wykonanych w skali 2:1. Jako wzory dla układających puzzle posłużą oryginalne obrazy z kolekcji Galerii:
– Jerzy Nowosielski, Portret wiolonczelistki
– Konstanty Mackiewicz, Termitiera III
– Jerzy Duda-Gracz, Pan Rzeźnik (2)
2. Wystawa Obraz malarstwa – Małgorzata Borek, Dariusz Fiet, Aleksandra Gieraga, Wojciech Leder, Robert Rabiega, godz. 18.00-01.00
Wystawa ukazuje sylwetki 5 twórców, którzy od momentu studiów, pomimo różnych kierunków dominujących w sztuce współczesnej, akcentowali znaczenie malarstwa. Dzisiaj, kiedy odzyskuje ono uznanie ze strony krytyki, a polscy artyści malarze odnoszą sukcesy międzynarodowe, przedstawiamy ich najnowsze dokonania.
3. Warsztaty plastyczne „Namalujmy to razem" godz. 19.00
warsztat dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który poprowadzi artystka, a zarazem doświadczona
pedagożka Anna Majchrzak

Muzeum Bajki Se-ma-for
ul. Targowa 1/3 (wejście od ul. Tuwima 54)
1. Zwiedzanie wystawy
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów zapraszamy do oglądania ekspozycji w Muzeum Bajki Se-ma-for. Będą czekali na Was wolontariusze, którzy chętnie opowiedzą o wszystkich elementach wystawy oraz wprowadzą w świat tworzenia filmów animowanych.
2. Filmy w kinie
Od godz. 18:00 do 1:00 zapraszamy Was do Kina MuBa. Będziemy prezentować nasze filmy w kilku cyklach .W godz. 18.00-21.00 – pokażemy animowane filmy dla dzieci. Natomiast po 21.00, będzie czas dla starszych widzów, przypomnimy także najlepsze filmy z drugiej edycji Se-ma-for Film Festival. Wszystkie pokazy w kinie są otwarte dla zwiedzających!
3. Warsztaty
Muzeum Bajki przygotowało dla was cykl warsztatów. Jeśli chcesz poczuć się jak twórca filmowy, scenograf, projektant lalek – zapraszamy na FILMOWO-BAJKOWE WARSZTATY PLASTYCZNE.
Warsztaty wymagają wcześniejszego zapisu. Zapisy będą przyjmowane telefonicznie i osobiście do 16 maja 2011 r., do godziny 12:00. Po odbiór wejściówek prosimy zgłaszać się do 18 maja do 12.00.
a) warsztat muzyczno – ruchowy (3 -5 lat.) „Muzyczne zabawy z Misiem Uszatkiem"
godzina 18.30 – 19.30, il. osób : 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy)
Dla najmłodszych Muzeum proponuje wspólne gry, tańce, śpiewy na specjalnym warsztacie wykorzystującym
elementy muzykoterapii.
b) warsztat plastyczny (5 – 7 l.) „Pory roku "
godzina 19.00 – 20.00, il. osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy)
Dzieci podczas warsztatu będą wykonywać swój zegar pór roku (w technice: wyklejanka i malowanie), który pomoże im w poznawaniu pór roku i nauce nazw miesięcy.
c) Warsztat plastyczny (6 – 12 l.) „Fantastyczna zabawa z drutem"
godzina 20:00 – 21:00, il. osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy)
Tworzenie lalki animacyjnej w oparciu o film pt. Fantastyczny sklep z kwiatami.
d) Warsztat plastyczny (12 – 18 l.) „Oko w oko z wilkiem"
godzina: 21:30 – 22:30, il. osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy)
Warsztaty z tworzenia postaci w technice orgiami. Każdy będzie mógł stworzyć swojego wilka oraz syberyjską scenerię, zajęcia stworzone w oparciu o film „Piotruś i wilk".
e) Warsztat animacyjny (od 18 l.) Surrealistyczny świat wg Danny Boy′a
godzina: 23:00 – 00:00, il. osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy)
Warsztaty animacyjne, w których uczestnicy kreują obraz nowoczesnego i po części surrealistycznego muzeum. Podczas tych zajęć, możesz stać się współtwórcą nowej wystawy Muzeum Bajki Se-ma-for.

Dodatkowe atrakcje
Tego wyjątkowego wieczoru, wystąpią zaprzyjaźnione z nami „Latające babcie", które wprowadzą nas w tajemniczy bajkowy świat.
Ponadto w muzeum spotkasz mnóstwo młodych twórców z łódzkiej sceny artystycznej, będą to między innymi grupa posŁódź! z performance′m „Maskarada", oraz artyści uliczni. Nie zapomnij o aparacie fotograficznym, aby uwiecznić te niepowtarzalne chwile. Będzie można zrobić sobie superzdjęcie z Parauszkiem i Misiem Uszatkiem.

Muzeum Fabryki
ul. Drewnowska 58, Manufaktura
Głównym wydarzeniem wieczoru będzie piknik „Stołówka fabryczna".
Jego Goście zakosztują dań, jakie były przyrządzane w robotniczej kuchni. Na stołach pojawią się m.in. placki kartoflane, racuchy, chleb ze smalcem. Degustacja zorganizowana zostanie na górnej sali Muzeum. Na piknik obowiązywać będzie wcześniejsza rejestracja.
W sali kinowej Muzeum zorganizowana zostanie mini wystawa o barach mlecznych w PRL-u, a dodatkowo demonstracje pracy maszyn wyeksponowanych w Muzeum.
Z okazji 5. rocznicy powstania Muzeum Fabryki zapraszamy ponadto na pokazy filmów dokumentalnych
oraz premierę nowej produkcji filmowej o działalności placówki.
Muzeum Fabryki mieści się w jednym z budynków fabryki włókienniczej, założonej przez Izraela Poznańskiego w XIX wieku. Stworzona przez Mirosława Nizio, znanego z projektu Muzeum Powstania Warszawskiego, interaktywna ekspozycja prezentuje historię fabryki od momentu jej powstania aż do likwidacji. Uzupełnieniem jej są regularne pokazy funkcjonowania oryginalnych krosien tkackich z XIX wieku, stare kroniki, filmy dokumentalne oraz poświęcona byłym pracownikom ZPB Poltex księga „Ludzie i ich fabryka".

Muzeum Książki Artystycznej
ul. Tymienieckiego 24
Zecernia na Płocie prezentować będzie cykl plakatów pt. OBECNOSC Jakuba KAJI (ur. 1982) absolwenta Akademii Krakowskiej (malarstwo i grafika) oraz ASP w Gdańsku (grafika, fotografia).
W muzeum czynna będzie wystawa PORTRETOW ARTYSTÓW LODZKICH eksponowanych w ramach FOTOFESTIWALU.
Ponadto pokazywany będzie proces odlewania czcionek, powstawania składu drukarskiego oraz druku typograficznego.

Muzeum Miasta Łodzi – Muzeum Kanału „Dętka"
pl. Wolności
Muzeum Kanału „Dętka" zaprasza na nocne zwiedzanie. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem
placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin. Jednakże ze względów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim aby zapewnić odpowiedni komfort zwiedzającym wstęp do Muzeum będzie podlegał określonym restrykcjom.
Muzeum będzie otwarte od godz. 18.00 do 1.00 (ostatnie wejście o godzinie 0.45). Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach do 15 osób co 15 minut.
To oznacza, że w trakcie Nocy Muzeów do „Dętki" będzie mogło wejść jedynie 420 osób. Przewidywany
czasem oczekiwania na wejście, obliczony na podstawie doświadczeń z poprzednich Nocy Muzeów to trzy godziny.
„Dętka" dla regularnego ruchu turystycznego w sezonie 2012 jest otwarta od 28 kwietnia przez kolejne sześć miesięcy, cztery dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli.
Więcej szczegółów na temat zwiedzania Muzeum Kanału „Dętka" znajduje się na stronie internetowej
Muzeum Miasta Łodzi: http://www.muzeum-lodz.pl/inne/detka.php

Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Poznańskich
ul. Ogrodowa 15
W trakcie trwania Nocy Muzeów, w godzinach 18 – 01 w Muzeum Miasta Łodzi będą dostępne dla zwiedzających wszystkie wystawy stałe i czasowe, z wyłączeniem Galerii Mistrzów Polskich oraz wystawy „Triada Łódzka. Trzy wielkie społeczności. Polacy – Niemcy – Żydzi".
Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość zobaczenia dwóch wystaw czasowych otworzonych kilka dni wcześniej. Wystawa Bursztynowy brzeg Rosji – przygotowana przez Kaliningradzkie obwodowe Muzeum Bursztynu w ramach współpracy miast partnerskich prezentuje ok. 200 obiektów, m.in. bryły bursztynu zróżnicowane pod względem masy, formy koloru, z inkluzjami fauny i flory, wyroby artystyczne, biżuterie i małe formy rzeźbiarskie. Całość dopełni prezentacja fotograficzna ukazująca uroki wybrzeża Bałtyku i złoża bursztynu.
Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich to wystawa pokazywana
w ramach Fotofestiwal 2012, przedstawiająca najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej tworzące szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość spółczesnej kobiety.
Dla najmłodszych zwiedzających Muzeum przygotowało specjalne zadania, natomiast dorośli
będą mogli uczestniczyć w projekcji filmu w Sali Lustrzanej.
Wejścia do Muzeum będą odbywać się o pełnej godzinie, od 18.00 do 24.00. W każdej turze wejdzie 250 osób. Muzeum nie udostępnia wejściówek we wcześniejszych terminach, nie można również zarezerwować wejścia na konkretną godzinę. Bezpłatne wejściówki zwiedzający otrzymają przed wejściem do obiektu.

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej
ul. Wólczańska 202
Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej zaprasza na imprezę pn. „Polska szkoła w dobie socrealizmu".
W trakcie trwania imprezy odwiedzający Muzeum goście będą mogli:
– obejrzeć wystawę stałą „Oświata Łódzka końca XIX i początku XX wieku" – wybór dokumentów, zdjęć, pomocy naukowych i różnych muzealiów, dokumentujących życie w dawnej szkole, stanowiących wyposażenie szkoły, nauczyciela i ucznia;
obejrzeć wystawy czasowe:
– „Czasy PRL – rzeczywistość utrwalona drukiem" – prezentującej książki, czasopisma i multimedia ze zbiorów PBW w Łodzi. Na ekspozycji znajdą się również zdjęcia, plakaty, odbitki ksero, druki i drobne przedmioty związane z epoką oraz krótkie informacje wprowadzające w tematykę tego okresu.
– „Migawki z życia codziennego doby socrealizmu" – eksponującą wyposażenie szkolnej klasy z lat pięćdziesiątych, min. szkolne ławki, biblioteczkę nauczyciela i ucznia oraz przedmioty, związane z życiem codziennym (min. wyposażenie ówczesnych domów, jak „kultowa" pralka Frania czy syfon), z podróżami, zabawą i sportem,.
– „Dawne cenzurki szkolne" – stanowiącą wybór szkolnych świadectw ze zbiorów Muzeum od najstarszych – jeszcze dziewiętnastowiecznych – po te z lat 50 XX w. Większość dokumentów powstało w Łodzi. Są wśród nich też egzemplarze z polskich szkół, usytuowanych niekiedy bardzo daleko od naszego miasta, jak świadectwo dojrzałości z odległego o ponad 7000 km Harbina w Chinach. Niektóre cenzury stanowią cymelia, potwierdzające niecodzienność czasów, z jakich pochodzą. Należą do nich konspiracyjne matury, powstałe w Łodzi w 1940 roku czy odręczne wykonane świadectwa, poświadczające wojenną edukację, prowadzoną na terenie obozu jenieckiego.
Ponadto:
by wczuć się w ducha epoki będzie można tej nocy w naszej placówce przy ul Wólczańskiej 202 obejrzeć prezentację wybranych fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej, zapoznawać się z spisami z Ksiąg Skarg i Zażaleń, a na kilku stanowiskach komputerowych obejrzeć różnotematyczne prezentacje, dotyczące min. Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej i jego działalności, propagandy politycznej w Polsce w latach 1944 -1956, czy propagandy politycznej w podręcznikach szkolnych.

Zainteresowani goście będą mogli podejmować samodzielne działania:
na sali ekspozycyjnej Muzeum (w otoczeniu przedmiotów stanowiących wyposażenie dawnych szkół) kaligrafować zwykłymi piórami ze stalówką (maczanymi w atramencie) wg dawnych wzorów, siedząc w starych ławkach, brać udział w wymierzaniu niegdysiejszych szkolnych kar (jak klęczenie na grochu, czy „łapy"), a także zapoznać się z prezentacją dawnych metod nauczania;
Dodatkowo:
możemy osobom chętnym zrobić pamiątkowe zdjęcie za okolicznościowym stołem prezydialnym; można będzie wpisać się do Księgi Skarg i Zażaleń; zadeklarować czyn, jaki zamierza się podjąć z okazji obchodów 1 Maja czy 22 Lipca 2012 (który zostanie zamieszczony na naszej stronie internetowej); spontanicznie podejmować czyny kolektywne, zgodnie z tradycją minionej epoki.

Muzeum Rozproszone
pl. Wolności
W Noc Muzeów chcemy przypomnieć dzieje żydowskiej zamkniętej dzielnicy w latach 1940- 1944. Często czytając, oprowadzając, czy opowiadając wymieniamy liczby. Setki, tysiące liczb. Często zapominamy, że za każdą z nich stoi człowiek i cała historia jego życia. Jego ulubione smaki i kolory, jego marzenia i rozczarowania. Chcemy pokazać życie w getcie – jego trudności, lecz również barwność i radość – potęgę trwania. Chcemy uniknąć anonimowości.
Pokażemy zdjęcia, pamiątki – drobne ślady obecności. Drobne – ale niezbędne, by wydobyć człowieka z anonimowego tłumu. Wejdźmy w świat niejednolitej kultury żydowskiej: ortodoksyjnej, rewolucyjnej, świata dzieci, malarzy i artystów żydowskich. Najważniejsza jest Nasza obecność – mieszkańców Łodzi, turystów – każdego, dlaktórego pamięć ma znaczenie.
PROGRAM
8 tras, 24 wycieczki.
Terminy
początek: 19 maja 18.00 – koniec: 20 maja 1.00
Godziny spacerów:18.00, 20.30 i 23.00
Miejsce teren dawnego getta
Zgłoszenia/zapisy mailowe (nocmuzeow@muzeumrozproszone.pl) do dnia 19 maja
do godziny 12.00.
1. "Diabeł ubiera sie w getcie"
Wieczorowy kapelusz z getta, garsonka uszyta w zamkniętej dzielnicy, szykowne pantofle z resortu obuwniczego przy ulicy Franciszkańskiej 27. Około 10% konfekcji produkowanej w Litzmannstadt Getto zamawiały największe domy towarowe z Berlina, Frankfurtu i innych niemieckich miast. Pracownicy zakładów krawieckich przygotowywali katalogi ze zdjęciami "gotowych wyrobów mody" zdając sobie sprawę, że od ilości zamówień zależy ich życie, ale czy zamawiający zdawali sobie sprawę, że modne stroje są produkowane przez ludność żydowską skazaną na zagładę?
2. „Beirat niejedno ma imię"
„Mój Beirat potrafi tylko gadać. Samotnie dźwigam moje zadanie i jeśli trzeba, używam siły (…)" – odnosząc się do słów Chaima Rumkowskiego, pokażemy, czym był w getcie beirat i jak funkcjonował, a przede wszystkim: jak wyglądało życie i jak toczyły się gettowe losy osób należących do tej uprzywilejowanej grupy.
3. "Miłość w getcie"
Czy w warunkach walki o przetrwanie miłość zanika? Nie zawsze, nie u wszystkich i nie w każdym swoim przejawie. Przyjrzymy się jej wzlotom- niekiedy zakończonym tragicznym upadkiem, a także manowcom na jakie zdarzało jej się schodzić. Przyjrzymy się zakochanym, dowiemy się jak i dlaczego zawierano w getcie małżeństwa, a także poznamy losy rodzin walczących o to, by być razem.
4. "Kartka z kalendarza"
19 i 20 maja lat 1940-45 to pozornie zwykłe dni zatrzymane w klatce czasu przez skrybów getta.
Pozwolą nam one jednak prześledzić jak z roku na rok zmieniała się sytuacja w getcie, o jakich wydarzeniach mówili jego mieszkańcy , oraz jak wiele wersji może mieć ten sam dzień.
5. "Przemierzając szybkim krokiem getto". Strategie przetrwania.
Jak przeżyć każdy najzwyklejszy dzień w getcie? Jak przygotować własne dzieci i rodzinę do życia w zamknięciu, które nie powinno mieć miejsca? Udawać, że wszystko jest normalne czy stanąć twarzą w twarz z okrutną rzeczywistością a tym samym stracić nadzieję? Gdzie i jak przetrwać piekło?
6. "Kobieta w getcie"
Córka, żona, matka, ukochana, jedyna. Zamknięta w getcie, zmuszona do pracy aby móc przeżyć, poświęcająca się i poświęcana. Prowadząca dom: gotująca zupy z obierków, sprzątająca, zdobywająca odrobiny mąki i węgla, piorąca bieliznę, cerująca resztki ubrań. Wychowująca dzieci. Dająca nadzieję i zrozpaczona. Kobieta.
7. "Pod znakiem krzyża – losy chrześcijan w Litzmannstadt Getto"
Ludzie, którzy wybrali zamknięcie w getcie, chociaż mogli mieszkać poza jego granicami: współmałżonkowie,
adoptowane dzieci, przyjaciele, mieszkańcy Łodzi, którzy nie chcieli opuścić swoich domów położonych na terenie getta. Żydzi, którzy wybrali chrześcijaństwo. Kapłani chrześcijańscy i ich posługa w Litzmannstadt Getto.
8. "Zamknięci w zamknięciu – obóz cygański w Litzmannstadt Getto"
Od początku trwania procesu zagłady Cyganie i Żydzi skazani byli na ten sam los. Dwie społeczności podobne ale jakże inne. Trudna relacja pomiędzy mieszkańcami zamkniętej dzielnicy: Żydami a wysiedlonymi do Getta Litzmannstadt Romami. Od niechęci do współczucia. Od lęku po pomoc.
Dzięki uprzejmości księdza prot. Eugeniusza Fiodorczuka wieczorem 19 maja 2012 w godzinach 18.00-20.00 odbędzie się spotkanie:
Metanoia i wszechjedność. Dialog z Bogiem a dialog pomiędzy religiami.
O niezwykłości prawosławia. Spacer połączony z odwiedzinami dwóch łódzkich cerkwi.
Zgłoszenia/zapisy mailowe (nocmuzeow@muzeumrozproszone.pl) do dnia 19 maja do godziny 12.00.

Muzeum Sztuki – ms2
ul. Ogrodowa 19
Choć co czwartek ms2 – Muzeum Sztuki w Łodzi otwiera galerię bezpłatnie, to właśnie w Noc Muzeów nie mająca precedensu w historii sztuki kolekcja dzieł XX i XXI wieku przyciąga amatorów najliczniej.
Ale świąteczny rejwach muzealnej nocy rzadko pozwala na spokojną kontemplację artystycznych
wypowiedzi. Często widzowie wykorzystują więc Noc Muzeów, by spojrzeć na jedno, dawno nie widziane działo, na prace jednego artysty, na przypomnienie jednego, unikatowego kontekstu wybranego z czterech ekspozycyjnych idiomów.
Propozycja Muzeum Sztuki w Łodzi zrymuje się z rytmem nocnego zwiedzania. Dział Edukacji zaproponuje indywidualne karty pracy: rodzaj łamigłówek, które pomogą samodzielnie „oprowadzić się" po ekspozycji. Brak czasu nie będzie przeszkodą: można będzie wybrać sobie nawet jedno zadanie. Każda karta będzie wyzwaniem intelektualnym, ludyczną przygodą, sprawdzianem na spostrzegawczość i poczucie humoru. Dzięki nim z ms2 – Muzeum Sztuki w Łodzi można będzie zabrać nie tylko estetyczną satysfakcję – ale także dokument własnego, unikatowego doświadczenia sztuki nowoczesnej i najnowszej.
Łamigłówki będzie można zabrać (naturalnie – bezpłatnie) z Działu Edukacji na I piętrze ms2 – Muzeum Sztuki w Łodzi przez całą Noc Muzeów 2012.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ul. Gdańska 13
„Więzienie przy Długiej w Łodzi 1885 1953"
Wystawa pokazuje historię wiezienia przy Długiej. Ekspozycja zawiera archiwalne dokumenty i fotografie, a także osobiste pamiątki pobytu w więzieniu.
„Drogi do Niepodległej 1791-1921"
Idea ekspozycji jest ukazanie walki o tożsamość narodową od upadku Rzeczpospolitej końcu XVIII wieku poprzez okres niewoli narodowej do odzyskania suwerenności państwowej w latach 1918-1921.
Wystawy czasowe
„Obudzić ducha w narodzie"
Ekspozycja ukazuje 600 kart pocztowych ze zbiorów naszego muzeum. Uzupełnieniem wystawy są eksponaty z Muzeum Poczty i telekomunikacji we Wrocławiu oraz fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
„Najnowsze nabytki w kolekcji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi"
Ekspozycja prezentuje najnowsze nabytki i dary pozyskane dla naszego muzeum. Na ekspozycji znajdują się : obraz „Rugi pruskie" Konstantego Górskiego, grafiki Leopolda Gottlieba oraz rzadki niemiecki karabin samopowtarzalny G-43.
Imprezy towarzyszące w czasie „Nocy Muzeów"
Wieczór z poezją patriotyczną będzie poświęcony recytacji poezji patriotycznej Mieczysława Jasturna, Jana Sztaudyngera, Juliana Przybosia, Konstantego Dobrzyńskiego.
Natomiast pieśni patriotyczne wykona solistka opery Małgorzata Kulińska, sopran.
Podczas „Nocy Muzeów" wystąpią grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny orzeł", która pokaże mundury z okresu I wojny światowej oraz uzbrojenie. Grupie tej będzie towarzyszyć wystawa planszowa ukazująca okres Operacji Łódzkiej oraz wystawa umundurowania wojsk carskich i niemieckich z w. w . okresu. Umundurowanie żołnierzy, podoficerów i oficerów pokaże również grupa rekonstrukcji historycznej Pułku 4-go Piechoty Księstwa Warszawskiego. Dodatkowym atutem 4-go pułku jest to iż nosi najpiękniejsze kolorystycznie mundury.
Uzbrojenie, stroje oraz walki rycerskie zaprezentuje Bractwo Rycerskie „Drużyna Księżnej Anny". Bractwo opowie również o tradycjach oraz obyczajach rycerskich.
Pokażemy również zwiedzającym „Teatr Ognia", który zaprezentuje malowniczy taniec z ogniem.

„Tramwaj muzealny"
Dla mieszkańców Łodzi uczestniczących w „Nocy Muzeów", Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz Muzeum zorganizuje przejazd zabytkowym tramwajem na trasie: zajezdnia "Helenówek"- Zgierska- Zachodnia- Legionów-Cmentarna- Srebrzyńska – krańcówka „Koziny".
Kursy tramwajem będą odbywać się od 20.oo do 2.oo. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny, a pasażerowie otrzymają okolicznościowe bilety.
Zwiedzaniu wystaw towarzyszyć będą projekcje filmów dokumentalnych, m.in. „Spojrzenie na Wrzesień", „Radogoszcz – hitlerowskie więzienie policyjne" z komentarzem w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna im. Leona Schillera
ul. Targowa 61/63
1. Rektorat
– słynne schody
– sala kinowa – pokaz wybranych etiud studenckich wybitnych absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej
(Wajda, Polański, Skolimowski, Leszczyński, Kieślowski) oraz etiud współczesnych laureatów festiwali w kraju i zagranicą
2. Budynek Z
– wystawa zdjęć Jerzego Neugebauera – portrety słynnych polskich aktorów i twórców filmowych z lat 60. i 70.
– studio TV
– studio filmowe
3. Budynek Centrum Nowych Mediów
– wystawa zdjęć
4. Wystawa zdjęć na ogrodzeniu PWSFTviT od ul. Targowej

Program Nocy Muzeów 2012 w Łodzi do pobrania

Zobacz mapę funkcjonowania komunikacji miejskiej podczas Nocy Muzeów

info@noc-muzeow.pl
www.noc-muzeow.pl 

384 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent