Weleda

Noc Muzeów 2011

📅 sobota 14.05.2011
Noc Muzeów 2011
Europejska Noc Muzeów od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w wielu krajach. Atrakcje przygotowane tylko na tę wyjątkową noc, możliwość wejścia w niedostępne zwykle zakamarki i wstęp za symboliczną opłatę przyciągają setki tysięcy zwiedzających. Pomorska odsłona jest wyjątkowa w skali kraju  bierze w niej udział ponad 50 instytucji kultury, sztuki i nauki z Gdańska, Sopotu, Gdyni, Wejherowa, Tczewa i Pruszcza Gdańskiego. Prezydenci i burmistrzowie miast objęli patronaty honorowe nad akcją. To dowód na to, że kultura i sztuka łączą ludzi pomimo odległości i różnic, które ich dzielą.

Stałym wystawom towarzyszyć będą koncerty, happeningi, rekonstrukcje historyczne i konkursy. Bogatej oferty muzeów i galerii nie sposób streścić w kilku zdaniach. Mnóstwo z przygotowanych wydarzeń prezentuje lokalną kulturę i mniej znaną historię. W wielu miejscach będzie można zobaczyć eksponaty nieprezentowane na co dzień i wejść w zakątki, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających.
W ramach tegorocznej Nocy Muzeów odbędzie się po raz pierwszy także specjalna gra miejska Ciekawostki Drogi Królewskiej oraz Biblioteka na kółkach  akcja Zjednoczenia Czytelniczego.

Podobnie jak w latach ubiegłych do uczestnictwa w Nocy Muzeów dołączyły się kawiarnie, puby oraz restauracje  każdy, kto przyjdzie do wyznaczonych miejsc ze specjalną przypinką Europejskiej Stolicy Kultury bądź biletem wstępu do muzeum, będzie mógł liczyć na specjalne zniżki. Kubek gorącej kawy Nescafe z pewnością jeszcze bardziej umili nocne spacery. O Muzealny odjazd zadbały Spółka PKP Intercity, ZTM Gdańsk, ZKM Gdańsk i ZKM Gdynia.
Współpraca kilku miast oraz kilkudziesięciu instytucji z Metropolii doskonale odzwierciedla założenie Nocy Muzeów, jakim jest włączenie Europejczyków i Europejek z różnych zakątków kontynentu we wspólne święto kultury, sztuki i nauki. Powszechny dostęp do kultury jest jednym z priorytetów rozwoju Pomorza. Kultura i sztuka nie znają granic, łączą ludzi pomimo odległości i różnic, które ich dzielą.
Noc Muzeów 2011 koordynuje Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016  Kandydat.
www.gdansk2016.eu/nocmuzeow i www.facebook.com/NocMuzeow3city