Noc bibliotek. Absurd nie czytać

Biblioteka Raczyńskich
🗺 mapa
📅 piątek 06.10.2023
Noc bibliotek. Absurd nie czytać
Noc Bibliotek to cykliczne, ogólnopolskie wydarzenie, które ma na celu przypominanie o foli bibliotek i pokazanie wielu funkcji, które spełniają współczesne biblioteki.

W filiach Biblioteki Raczyńskich od 4 do 6 października będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, wspólnym czytaniu i spotkaniach dla dzieci. Z kolei 7 października, w dniu finału Nocy Bibliotek w historycznym gmachu spotkamy się z tłumaczami, obejrzymy osiemnastowieczny pięknie ilustrowany atlas, a na wielbicieli poznawania nietypowym miejsc czeka wyjątkowa wycieczka do naszych magazynów. Szczegóły:

Noc bibliotek dla dzieci w Filiach Biblioteki Raczyńskich
Na wszystkie wydarzenia w filiach obowiązują wcześniejsze zapisy.

4 października (środa) godz. 18.00-20.00
Filia 46 ul. Arciszewskiego 27
„Magiczna Noc w Bibliotece z Harrym Potterem” dla dzieci 7-12 lat

6 października (piątek) godz. 17.00-18.30
Filia 53 ul. Hetmańska 91
„Tajemnica biblioteki”- warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci 6-12 lat

6 października (piątek) godz. 17.00-19.00
Filia 2 os. Oświecenia 59
„Po zmroku: wspólne czytanie i odkrywanie tajemnic biblioteki” dla dzieci 7-12 lat

6 października (piątek)
Filia 14 os. Bolesława Chrobrego 117
godz. 17.00-18.00 wyświetlanie bajek na dawnym projektorze dla młodszych czytelników z opiekunami
godz. 18.30-20.00 wieczór gier, czytania i zabawy dla dzieci w wieku 7-12 lat

6 października (piątek) godz. 18.30-20.00
Filia 38 ul. Świt34/36
„Noc Detektywów z Lassem i Mają”. Warsztaty literacko-artystyczne, zabawa z długopisami 3D; dla dzieci 7-12 lat. Spotkanie dofinansowane ze środków Rady Osiedla Grunwald-Północ.

6 października (piątek) godz. 18.30-20.00
Biblioteka dla dzieci Al. Marcinkowskiego 23
„Tropem Lassego i Mai” dla dzieci 6-12 lat

6 października (piątek) godz. 19.00-20.30
Filia Naramowicka ul. Rubież 14a
„Czytanie na ścianie. Kino w bibliotece” dla dzieci 7-12 lat.

Noc bibliotek w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności 19
7 października 2023 (sobota)

godz. 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 BRAK MIEJSC
Zwiedzanie magazynów Biblioteki Raczyńskich Ponad 260 tysięcy książek w jednym miejscu. Regały uginające się od woluminów, które ciągną się po horyzont. Miejsce, do którego wstęp mają tylko nieliczni. Brzmi jak raj? Podczas Nocy Bibliotek zapraszamy na wyjątkową wycieczkę po Bibliotece Raczyńskich, w czasie której zwiedzający będą mogli zobaczyć magazyn Księgozbioru Podstawowego. Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl

od godz. 15.00 hol
Performans „Tłumaczenie in vivo”
Przekład literacki w czasie rzeczywistym performują Daniel Łubiński, Marta Listewnik, Sebastian Musielak, Marta Petryk i Ewa Rajewska. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

godz. 16.00, Filia Sztuki sala 5
Nie taki dziki Zachód. O literaturze niemieckojęzycznej z tłumaczami: Małgorzatą Gralińską, Łukaszem Musiałem i Arkadiuszem Żychlińskim rozmawia Kinga Piotrowiak-Junkiert.
Z okazji przedłużonego Międzynarodowego Dnia Tłumacza (30 IX) zapraszamy na spotkanie z tłumaczami literatury niemieckojęzycznej: Małgorzatą Gralińską, Łukaszem Musiałem i Arkadiuszem Żychlińskim. Dzięki ich pracy translatorskiej polscy czytelnicy mogą przeczytać „Dzienniki” Franza Kafki, „Hałastrę” Moniki Helfer, „Ostatnią podróż Winterberga”, „Stację Europa Centralna” i „Trieste Centrale” Jaroslava Rudiša, „Duchy z miasteczka Demmin” Vereny Keßler, „Skąd” Sašy Stanišicia oraz „Wszystko na nic” Waltera Kempowskiego. Nasza rozmowa będzie poświęcona recepcji literatury niemieckojęzycznej w Polsce i roli tłumaczy w jej popularyzowaniu. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

godz. 18.00 Filia Sztuki
Pokaz Zielników Elizabeth Blackwell
Gdy mąż Elizabeth Blackwell trafił do więzienia, kobieta by utrzymać rodzinę zaczęła rysować rośliny w Ogrodzie Botanicznym w Chelsea i wydawać swoje rysunki. Pierwsze wydanie zielnika ukazało się
w Londynie w latach 1737-1739. Kilkanaście lat później w Norymberdze ukazała się poszerzona wersja zielnika. Właśnie wydanie z lat 1754-1773 będzie można zobaczyć podczas Nocy Bibliotek. O szczególnej wartości tomów przechowywanych w zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich świadczą odręczne dopiski, zawierające polskie nazwy roślin i opisy możliwości ich wykorzystania w XVIII wieku. Wydarzenie w ramach Tygodnia Św. Franciszka, którego głównym organizatorem jest Fundacja Zakłady Kórnickie.

godz. 19.00 hol
Szymborska nie pisała po szwedzku – półmaraton czytania przekładów
Mowę noblowską oraz wiersze Szymborskiej w tłumaczeniu – własnym i cudzym – na łotewski, niemiecki, niderlandzki i afrikaans, szwedzki, walijski, jidysz, fiński, francuski i włoski, węgierski oraz angielski czytają Daniel Łubiński, Małgorzata Gralińska, Jerzy Koch, Natalia Kołaczek, Marta Listewnik, Krzysztof Modelski, Sebastian Musielak, Aleksandra Paukszta, Kinga Piotrowiak-Junkiert i Ewa Rajewska. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

202 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent