Już po raz szesnasty Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie organizuje cykliczną imprezę edukacyjno-rekreacyjną zorganizowaną we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Krajową Radą Spółdzielczą, Niedziela w Muzeum.
Od początku impreza odbywa się pod hasłem: Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą, co jasno określa główne cele i założenia tego dorocznego wydarzenia. Muzeum pomaga i staje się w tym dniu propagatorem idei bezpieczeństwa: od zachowania odpowiednich zasad przy pracach rolniczych do reguł obowiązujących w ruchu drogowym, w miejscach pracy i wypoczynku.
W sposób szczególny impreza adresowana jest do dzieci i młodzieży. Świadczą o tym liczne stanowiska i pogadanki, odbywające się podczas imprezy, dotyczące wypoczynku nad wodą czy zachowania bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. W tym dniu wyjaśniamy i demonstrujemy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, a Państwowa Inspekcja Pracy na specjalnie przygotowanym stanowisku udziela wszystkim zainteresowanym porad w zakresie BHP.
Na imprezę składa się prezentacje pracy wielkopolskiej policji, Muzeum i jego dorobku, a także różnorodnych wielkopolskich spółdzielni. Bezpieczeństwo nie dotyczy tylko ludzi, ale w przypadku Muzeum także jego zbiorów. W roku 2018 podobnie jak w roku poprzednim chcemy pokazać naszą dbałość o zachowanie zabytków dla przyszłych pokoleń. W określonych godzinach zademonstrujemy na terenie folwarcznym nasze osiągnięcia w zakresie przywracania sprawności technicznej zabytkowym pojazdom i silnikom wykorzystywanym w rolnictwie.
Do tradycji imprezy należy już kwesta na rzecz PCK oraz akcja zbiórki krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych. W czasie imprezy po raz kolejny zostaną przeprowadzone cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających pokazy psów i koni służących w wielkopolskiej policji.
Tradycyjnie zostanie także uruchomiony labirynt kukurydziany. Hasło imprezy Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą zostanie przedstawione wieloaspektowo w odniesieniu do ludzi, zwierząt oraz dziedzictwa kulturowego. Na imprezie nie zabraknie również typowo rekreacyjnych punktów w postaci wyznaczonych miejsc piknikowych, stoisk gastronomicznych oraz handlowych. Niezmiennie, jak co roku, na zwiedzających czekać będą liczne stanowiska i pokazy muzealne oraz atrakcje przygotowane przez współorganizatorów.
Także w dniu 15 lipca, podczas imprezy, zostanie udostępniona publiczności nowa wystawa czasowa pt.: Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, którą będzie można zwiedzać do 11 listopada 2018 r.
15 lipca
10.00 – 16.00 – Akcja poboru krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz kwesta na rzecz PCK
10.15 – Powitanie i przedstawienie punktów programu
11.00 – Otwarcie wystawy czasowej Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19” (folwark – antresola w stodole 3)
11.30 – Otwarcie labiryntu kukurydzianego (pole)
11.40 – Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości – grupa wokalna „Złota Jesień” – Jaraczewo
12.00 – Pogadanka Czy pies musi gryźć? (przy scenie)
12.15 – Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości – prezentacja Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych – Poznań
12.45 – Pogadanka o bezpieczeństwie w kontaktach z końmi (przy scenie)
13.00 – Pokaz wyszkolenia psów służących w policji ( polanka przy skansenie pszczelarskim )
13.30 – Blok konkursowy
14.00 – Pokaz pracy uruchomionych ciągników i silników rolniczych (folwark)
14.15 – Pokaz kucia koni (folwark przy kuźni)
14.30 – Występ Capella Canta Brass
15.00 – Patrol policji konnej (pokaz przy scenie)
15.30 – Występ Capella Canta Brass
16.00 – Blok konkursowy
16.30 – Występ Capella Canta Brass
a ponadto czekają na Państwa liczne stanowiska Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu z udziałem maskotki wielkopolskiej policji Sierżanta Pyrka
Miasteczko ruchu drogowego
Stanowiska interaktywne i zabawowe dla dzieci
Zwiedzanie labiryntu kukurydzianego
Pokazy pracy twórców ludowych i rzemieślników
Prezentacja działalności i produktów wielkopolskich spółdzielni w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości i wiele innych atrakcji…
Serdecznie zapraszamy!
62-052 Komorniki
0-61 81 07 629
muzeum@muzeum-szreniawa.pl
https://www.muzeum-szreniawa.pl
facebook