Nie pozwól mi zniknąć!

📅 wtorek 06.12.2016 do niedziela 18.12.2016
Nie pozwól mi zniknąć!
Początek ze świeczką w oknie

10 września o godzinie 20:00 w oknach zapłonęły świeczki na znak solidarności z ideą zapobiegania samobójstwom oraz ku pamięci ofiar śmierci samobójczej. Tego też dnia w Warsztacie Warszawskim przy pl. Konstytucji odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca kampanię Zobacz… Znikam.

„Rozpoczynamy działania na rzecz profilaktyki samobójstw dzieci i młodzieży. Kampania jest pierwszym krokiem do tego aby działać na większą skalę, tworząc lepszy system wsparcia i interwencji kryzysowej. W Polsce wciąż brakuje Nam odpowiedniego systemu pomocy w tym zakresie” – mówiła koordynatorka kampanii Marta Soczewka

Celem Kampanii jest szeroko rozumiana edukacja społeczna, która obali funkcjonujące stereotypy, będzie promować pozytywne wzorce postępowania w obliczu kryzysowych sytuacji oraz zwiększy wrażliwość społeczną.

Wszelkie informacje dotyczące kampanii oraz materiały do pobrania znajdują się na stronie dedykowanej kampanii – zobaczznikam.pl. Odnaleźć można tam materiały dla bliskich dzieci i młodzieży oraz instytucji, które mają z nimi bezpośredni kontakt. Na stronie można również dowiedzieć się w jaki sposób zostać ambasadorem kampanii. Do tej pory zaangażowało się ponad 100 osób chcących czynnie brać udział w promocji i działaniach na rzecz profilaktyki samobójstw dzieci i młodzieży. Należą do nich nauczyciele, psycholodzy ale także osoby zawodowo niezwiązane z tą tematyką, będąc rodzicami lub inaczej związanymi świadkami zachowań samobójczych.

W ramach kampanii pokazywanych jest pięć, 15-sekundowych spotów ukazujących pustkę i podkreślających proces „znikania” i jego konsekwencje. Natalia nie będzie już uczyła się matematyki, a Marysia nie pobawi się na placu zabaw. Na podstawie spotów powstały również plakaty oraz ulotki z hasłem “Nie pozwól mi zniknąć”.

Co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo

Rocznie w Polsce samobójstwo popełnia prawie dwukrotnie więcej osób niż ginie
w wypadkach samochodowych. Ponad pół tysiąca z nich to dzieci i młodzież do 19 roku życia. Próby samobójcze szacunkowo zdarzają się nawet dziesięciokrotnie częściej. Komenda Główna Policji szacuje je na 5000 rocznie. Temat samobójstw wśród najmłodszych jest poważnym problemem i nie powinien dłużej funkcjonować jako tabu.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie poświęconym kwestii samobójstw z 2014 roku przedstawia zatrważające statystyki: co 40 sekund gdzieś na świecie ktoś popełnia samobójstwo. Czas ten w 2020 roku ma się skrócić do 22 sekund, a liczba osób próbujących popełnić samobójstwo – wzrosnąć 10-20 krotnie. Szczególną uwagę przykuwają dane dotyczące samobójstw najmłodszych. Według WHO samobójstwo stało się drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat.

Każdy może pomóc

Na fanpage’u kampanii @kampaniazobaczznikam i na stronie internetowej zobaczznikam.pl każdy znajdzie informacje jak pomóc innej osobie, która zmaga się z myślami samobójczymi, jak rozpoznać niepokojące sygnały oraz jak reagować. Będą tam umieszczane na bieżąco kolejne materiały oraz artykuły związane z samobójstwami wśród najmłodszych. Jedna z zakładek na stronie poświęcona jest personalnym historiom młodych ludzi, którzy zdecydowali się podzielić doświadczeniami
i wiedzą. Każdy może opisać swoje przeżycia.

Kampania już wywołuje pierwszy oddźwięk – duże zainteresowanie wyrażają szkoły i terapeuci prosząc o wsparcie edukacyjne, warsztaty i materiały do przekazywania innym. Współpraca pojawia się w zakresie działania szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, ale także akcję popierają niektóre kina studyjne.

Jeśli widzisz, że ktoś zmierza w kierunku podjęcia ostatecznej, niepotrzebnej decyzji – nie bądź obojętny!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent