Dlaczego kot nosi czerwone buty, jakie kwiaty rosną na kilka metrów i co kino ma wspólnego z żaglowcem? Zapraszamy na warsztaty kreatywne inspirowane dawnymi neonami Warszawy.
„Neonowe opowieści” to cykl sześciu spotkań, których uczestnicy tworzą prace, inspirowane prawdziwymi reklamami świetlnymi. Prace, które podobnie jak neony – świecą w ciemności!
Zajęcia są podzielone są tematycznie. Można na nich poznać m.in. neony z postaciami krów, kotów i słoni, a także samochodów czy kwiatów. Każdy warsztat rozpoczyna tytułowa opowieść o historii miasta oraz prezentacja prawdziwego neonu, który powstał specjalnie z myślą o cyklu. W części głównej spotkania dzieci wraz z opiekunami wykonują prace plastyczne używając świecących farb, markerów czy taśm. Efektem są m.in. zakładki do książek zawierające tajną informację, nocne tatuaże i mapy miasta.
Celem projektu „Neonowe opowieści” jest przybliżenie dobrego wzornictwa oraz lokalnych tradycji rzemieślniczych najmłodszym.
Przygotowanie warsztatów poprzedziła długa praca w archiwach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które dysponuje zbiorami dawnego producenta reklam neonowych – ok trzema tysiącami projektów z lat 1956-1996 – w większości jeszcze nieopracowanych.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
16.09 – KINA – Neony kin
30.09 – ROŚLINY – Neonowy kwiaciarni
14.10 – POJAZDY – Neony fabryk pojazdów
28.10 – SPORTOWCY – Neony sklepów sportowych
11.11 – ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE – Neony z postaciami zwierząt
25.11 – ZWIERZĘTA RODZIME – Neony z postaciami zwierząt
OPIS NADCHODZĄCYCH SPOTKAŃ:
5. ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE
Z inspiracji sprawdzimy neonowymi zwierzętami stworzymy prawdzie neonowe zoo. Zamieszkają w nim słonie, antylopy, a nawet krokodyl. Nasze egzotyczne zwierzęta będą świecić w ciemności.
6. ZWIERZĘTA RODZIME
Ze starych gazet i reprodukcji zdjęć dawnej Warszawy stworzymy miejski kolaż. Inspirując się prawdziwymi neonami z motywami zwierząt, ulokujemy w naszym mieście kury, świnki, krowy… I sprawimy, by nasze zwierzęta zaświeciły w ciemnościach, jak niegdyś te które ozdabiały nasze miasto.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, 16.09-25.11 (niedziele, godz. 12.30-14), wiek: 5+, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc
Fundacja Obserwatorium:
Zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem krajowych i międzynarodowych badań społecznych oraz badań w sferze szeroko pojętej kultury. Prowadzi też działania na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej, między innymi poprzez promocję artystów i oddolnych inicjatywy artystycznych, a także organizację wystaw, warsztatów czy szkoleń. Zrzesza socjologów, animatorów kultury, artystów. Współpracowała m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Mazowieckim Instytutem Kultury.
Archiwa Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej:
Projekt digitalizacji i prezentacji archiwów związanych z praktykami artystycznymi po 1945 roku. Jego celem jest stworzenie bazy internetowej, która z jednej strony ułatwi prowadzenie badań, z drugiej zaś pozwoli na popularyzację najciekawszych zjawisk sztuki współczesnej. Wśród prezentowanych obecnie na stronie materiałów znajdują się niekonwencjonalne prace artystyczne: publikacje, artziny, dokumentacje fotograficzne, teksty artystów, listy i dokumenty prywatne oraz oficjalne pisma, odsłaniające codzienne życie artystów.
Rejestracja bezpłatnych wejściówek na listopad –
Neonowe zwierzęta: egzotyczne (11.11) bit.ly/2SExk03
Neonowe zwierzęta: rodzime (25.11) bit.ly/2CUSNfQ