Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków

Scena przed NCK i Scena na pl. Szczepańskim
📅 sobota 07.09.2019
Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków
W dniu Ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 7 września 2019, pod patronatem Pary Prezydenckiej, Biblioteka Kraków zaprasza do udziału w wydarzeniach promujących w tym roku czytanie Nowel polskich napisanych przez wybitnych pisarzy.

Wspólne czytanie z Biblioteką Kraków w sobotę 7 września zostało zaplanowane w dwóch miejscach:

• 11.00 – Scena przed Nowohuckim Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
    Wydarzenie uświetnią piosenki w wykonaniu Marty Bizoń i przejazd Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
  • 13.00 – Scena na pl. Szczepańskim
                Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnią chóry pod dyrygenturą Ryszarda Źróbka – Chór I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie i Chór Absolwentów I LO w Krakowie KANON – oraz balet dworski „Cracovia Danza”.

W obu miejscach teksty czytać będą aktorzy i przedstawiciele krakowskich instytucji oraz samorządowcy.

Scena przed NCK:

Małgorzata Bogajewska – Dyrektor Teatru Ludowego

Magdalena Doksa-Tverberg – Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

Jan Franczyk – Red. Naczelny „Głosu Tygodnika Nowohuckiego”

Jerzy Fedorowicz – Senator RP

Jerzy Fedorowicz Jr – Zastępca dyrektora Teatru Ludowego

Jerzy Friediger – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego

Urszula Grabowska – aktorka

Lidia Jazgar – zespól „Galicja”

Stanisław Moryc – Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII

Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta ds. Kultury

Sławomir Pietrzyk – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa

Prowadzenie: Stanisław Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków

Zbigniew Grzyb – dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury

Czy i jak motywować dzieci

Scena na pl. Szczepańskim:

Jacek Majchrowski –Prezydent Miasta Krakowa

Dominik Jaśkowiec- Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Małgorzata Jantos – Radna Miasta Krakowa

Krzysztof Jedrysek–aktor

Ewa Kaim –aktorka

Anna Polony –aktorka

Dorota Segda – Rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

Jacek Schoen – Dyrektor Teatru Bagatela

,Jacek Romanowski  -aktor

Jerzy Trela- -aktor

Prowadzenie: Stanisław Dziedzic i Paweł Kumięga

Na pl. Szczepańskim zostanie również uczczona  200. rocznica urodzin wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszki, którego utwory zaprezentują na scenie krakowskie chóry oraz tancerze,          a cały program będzie transmitowane online do Centralnej Biblioteki w Wilnie.