Na majówkę… do Dętki

niedziela 03.05.2015

W sam raz na majówkę, już od czwartku 30 kwietnia rozpoczyna nowy sezon turystyczny Muzeum Kanału Dętka. Kto jeszcze nie zwiedził podziemnych zakamarków, któe rozciągają się pod Placem Wolności, powinien zwiedzić jedno z bardziej nietuziknowych muzeów w naszym mieście.

Od 30 kwietnia Muzeum Kanału „Dętka” rozpoczyna nowy sezon turystyczny po zamknięciu w sezonie zimowym.

Muzeum będzie działać wg następującego harmonogramu:

Czwartki 11.00 – 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30)
Piątki 11.00 – 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30)
Soboty 12.00 – 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30)
Niedziele 12.00 – 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30)

Muzeum czynne także 1 i 3 maja w standardowych godzinach.

„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego – twórcę pochodzącego z naszego miasta.

Ceny biletów:

Bilet normalny 5 zł
 ilet ulgowy 3 zł

Regulamin zwiedzania dostępny na stronie internetowej Muzeum

Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15
tel.  42 254-90-00 – zmiana numeru ogólnego telefonu do muzeum
www.muzeum-lodz.pl
muzeum@muzeum-lodz.pl

Polub nas na Facebooku
Śledź nas na Instagramie

fot.M.Urlich