Na majówkę… do Dętki

📅 niedziela 03.05.2015
Na majówkę… do Dętki

Od 30 kwietnia Muzeum Kanału „Dętka” rozpoczyna nowy sezon turystyczny po zamknięciu w sezonie zimowym.

Muzeum będzie działać wg następującego harmonogramu:

Czwartki 11.00 – 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30)
Piątki 11.00 – 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30)
Soboty 12.00 – 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30)
Niedziele 12.00 – 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30)

Muzeum czynne także 1 i 3 maja w standardowych godzinach.

„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego – twórcę pochodzącego z naszego miasta.

Ceny biletów:

Bilet normalny 5 zł
 ilet ulgowy 3 zł

Regulamin zwiedzania dostępny na stronie internetowej Muzeum

Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15