rysuj

Mimo zmieniających się warunków i nowych wyzwań, przed którymi staje Muzeum, chcemy dzielić się naszą pasją i przybliżać piękno rezydencji wilanowskiej, choćby wirtualnie. Od 18 maja zapraszamy do skorzystania z muzealnych zajęć online na żywo przygotowanych z myślą o szkołach. Na uczniów i ich opiekunów czekają doświadczeni edukatorzy, którzy przybliżą interesujące Państwa zagadnienia w formie rozmowy, prezentacji, quizów i zagadek.

Zajęcia historyczne:

  • Wizyta u króla (10–12 lat)
    Podgolona czupryna czy peruka? Kontusz czy pludry? Jakim człowiekiem był Jan Sobieski? Co lubił i kto podbił serce zwycięzcy spod Wiednia? Poznajmy bliżej wielkiego władcę i jego rezydencję!
  • Wilanów perłą baroku (13–19 lat)
    Pałac w Wilanowie, nazywany perłą baroku, to miejsce, które pozwala poznać i zrozumieć nie tylko sztukę baroku i jej cechy stylistyczne, ale też uchwycić ducha tej epoki.
  • Kultura sarmacka (13–19 lat)
    Przejawy staropolskiej kultury sarmackiej towarzyszą nam również dzisiaj, choć nie zawsze jesteśmy ich świadomi. O Sobieskim nieraz mówiono „Sarmata na tronie”. Przekonajmy się, ile z tego sarmatyzmu można zobaczyć w Wilanowie.

Zajęcia przyrodnicze:

  • Wilanowskie obserwatorium przyrody (10–15 lat)
    Jakie rośliny i zwierzęta zobaczyć można w królewskich ogrodach? Co sprawia, że żyje w nich tak wiele ptaków i owadów? Podczas zajęć dowiecie się, dlaczego to historyczne miejsce jest ważną ostoją dla wielu organizmów. Pokażemy także, po jakich cechach rozpoznawać można różne gatunki zwierząt i roślin oraz jak wyglądają ślady i tropy pozostawiane przez parkowe zwierzęta.
  • Style w ogrodach (16–19 lat)
    Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe ogrody. Od wschodu do pałacu przylega dwupoziomowy ogród barokowy. Na północy i południu rozciągają się malownicze parki krajobrazowe zwane angielskimi. Czym różnią się ogrodowe style? Jakie niezwykłe rośliny zobaczyć można w wilanowskich ogrodach? W czasie zajęć pokażemy, jak zmieniała się moda ogrodowa od XVII do XIX wieku na przykładzie ogrodów wilanowskich.
  • Przyroda w miastach (13–19 lat)
    Miasto to szczególny ekosystem, który człowiek dzieli z licznymi gatunkami zwierząt i roślin. Jakie są to gatunki, czym różnią się ich populacje od tych poza miastem? W czasie spotkania opowiemy o rodzimych i egzotycznych gatunkach roślin i zwierząt, które zobaczyć można w mieście, o zagrożeniach, na jakie narażona jest przyroda w obszarach zurbanizowanych, oraz o enklawach dzikiej natury takich jak rezerwat przyrody Morysin.

Zajęcia rekonstrukcyjne:

  • Przy stole – o kulturze i historii (13–19 lat)
    Podczas zajęć opowiemy, jakie zasady panowały przy stole za czasów króla Jana III i które z nich przetrwały do dziś. Dowiecie się, które miejsce przy stole zająć, kiedy i jakimi sztućcami zacząć jeść. I jak to wreszcie jest z łokciami na stole – można oprzeć czy nie?

_______________________________________
Rezerwacja:

t: (+48) 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–15)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl

Koszt zajęć: 120 zł (opłata za grupę)

Czas trwania: około 45 min. (oprócz lekcji „Przy stole”, która trwa ok. 60 min.)

Po telefonicznym lub mejlowym ustaleniu terminu Biuro Rezerwacji prześle opiekunowi grupy link, pod którym odbędzie się lekcja online. Prosimy o rozesłanie informacji i linku uczniom. W zajęciach można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Zachęcamy nauczycieli do wspólnego uczestniczenia.

816 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

O muzeum

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to miejsce, w którym ponad 300 lat temu mieszkała wyjątkowa rodzina. Kochający ojciec Jan Sobieski, troskliwa mama Marysieńka i czwórka dzieci – Jakub, Aleksander, Konstanty oraz …

Adres:
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa
Kontakt:

0-22 842-25-09; 0-22 842 81 12
muzeum@muzeum-wilanow.pl
http://www.wilanow-palac.art.pl