Weleda

Morskie ferie w Gdańsku

📅 sobota 09.02.2013 do niedziela 24.02.2013
Morskie ferie w Gdańsku

Zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance na „Podróż do Starożytności", gdzie tematyka większości warsztatów będzie nawiązywała do niedawno otwartej wystawy „Do Abordażu!", prezentującej jeden z najstarszych sposobów walki na morzu. Wśród odbywających się przez całe ferie zajęć dzieci mogą wybrać takie, na których poznają dawną technikę dekoracyjną (mozaikę), dowiedzą się, czy sprawdziłyby się w roli pirata lub żołnierza strzegącego morskich szlaków, albo spróbują swoich sił w stworzeniu… własnego pirackiego komiksu.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się także warsztaty plastyczne, osnute na kanwie obrazu Władysława Wankiego "Bretonki nad morzem", najnowszego nabytku w zbiorach muzealnych. Dzieci poznają szereg informacji związanych z życiem codziennym mieszkańców Bretanii, nauczą się tradycyjnego bretońskiego tańca, stworzą typowy czepek z Bretanii, a także namalują własny pejzaż! W zajęciach na Ołowiance mogą uczestniczyć zarówno wycieczki zorganizowane, jak i indywidualni goście.

W Ośrodku Kultury Morskiej odbywać się będzie cykl tygodniowych spotkań poświęconych modelarstwie. Podczas „Szkółki modelarskiej" dzieci w wieku 10-12 lat będą miały okazję zbudować kartonowy model kogi, typowego statku towarowego, pływającego w średniowieczu na wodach Bałtyku.

Cena za pojedyncze zajęcia dla jednej osoby: 6 zł

Spichlerze na Ołowiance, ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk

Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25, Gdańsk
Zapisy: edukacja@cmm.pl

tel: 58 329 87 33

www.cmm.pl

Szczegółowy harmonogram zajęć:

Podróż do starożytności – zajęcia w Spichlerzach na Ołowiance

Odbywające się w Spichlerzach na Ołowiance zajęcia nawiązywać będą do dawnych dziejów, a to za sprawą obecnej tam od listopada wystawy „Do Abordażu!", przedstawiającej jeden z najstarszych sposobów walki na morzu.

Król Kserkses i jego niezwyciężeni wojownicy

11.02.2013 (poniedziałek) i 18.02.2013 (poniedziałek)

uczestnicy indywidualni: godz. 12.00-14:00

Podczas zajęć dzieci poznają starożytną technikę dekoracyjną – mozaikę i wykonają kopię mozaiki przedstawiającej Króla Kserksesa. Był on władcą perskim, synem i następcą Dariusza Wielkiego. Pokonał Spartan pod Termopilami i spalił Ateny, a następnie przegrał bitwę pod Salaminą.

Galiony

12.02.2013 (wtorek) i 19.02.2013 (wtorek)

uczestnicy indywidualni: godz. 12.00-14:00

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, czym były figury dziobowe, jak dawniej ozdabiano drewniane okręty, a także to, jakie kolory były dominujące i skąd rzemieślnicy i artyści mieli barwniki. Wspólnie spróbujemy odtworzyć paletę barw, tworząc własne galiony.

Morscy żeglarze

13.02.2013 (środa) i 20.02.2013 (środa)

uczestnicy indywidualni: godz. 12.00-14:00

Zajęcia odbywać się będą na wystawie interaktywnej „Do Abordażu!", gdzie dzieci będą się mogły przekonać, czy sprawdziłby się w roli pirata lub żołnierza strzegącego bezpieczeństwa na morskich szlakach. Wypróbujemy dawną i współczesną broń abordażową, a nawet przeprowadzimy salwę burtową na pokładzie galeonu!

Pirackie opowieści, czyli morska historia piratów dla dzieci na wesoło

14.02.2012 (czwartek) i 21.02.2013 (czwartek)

uczestnicy indywidualni: godz. 12.00-14:00

Poznamy ciekawe pirackie historie i poszukamy tematów do stworzenia własnego, pirackiego komiksu! Pretekstem do rozmów o tym, czym jest komiks i na co należy zwrócić uwagę, tworząc go będzie znajdujący się w Muzeum tryptyk „Bitwa na zalewie wiślanym" Henryka Baranowskiego.

Wyprawa do Bretanii (warsztaty plastyczne)

15.02.2013 (piątek) i 22.02.2013 (piątek)

uczestnicy indywidualni: godz. 12.00-14:00

Pretekstem do tych warsztatów plastycznych jest obecny od niedawna w zbiorach muzealnych obraz „Bretonki nad morzem" Władysława Wankiego. Wspólnie z dziećmi omówimy dzieło artysty, ale także dowiemy się, jak wygląda życie codzienne mieszkańców Bretanii i wspólnie namalujemy pejzaż. Nauczymy się też tradycyjnego bretońskiego tańca, a nawet stworzymy typowy czepek z Bretanii.

Ferie w Ośrodku Kultury Morskiej – Szkółka modelarska

Zajęcia w Ośrodku Kultury Morskiej odbywać się będą od 11-15 lutego oraz od 18-22 lutego, uczestnicy indywidualni: godz. 12.00-14:00.

Szkółka modelarska przeznaczona jest dla wszystkich dzieci w wieku 10-12 lat, które chcą postawić pierwsze kroki w modelarstwie okrętowym. Seria zajęć, podczas których wspólnie zbudujemy kartonowe modele średniowiecznej kogi, odbywać się będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Organizator zapewnia materiały i niezbędne narzędzia.