Królik i Misia

Miejsce przyjazne maluchom nie tylko w Krakowie Miejsce przyjazne maluchom w całej Małopolsce

📅 poniedziałek 02.09.2013 do niedziela 20.10.2013

Wysokie krzesełka, zakaz palenia, specjalne menu, oferta edukacyjna, kącik zabaw czy udogodnienia do wjazdu wózkiem – nieustanne poszukiwania miejsc, w których dzieci będą się czuły dobrze i bezpiecznie trwają od 2006 r. Najlepsze obiekty zostają oznaczone certyfikatem i naklejką z logo akcji.

Tematem tegorocznej akcji jest jakość spędzania czasu z dziećmi. Polscy rodzice są bardzo zapracowani, nie mają zbyt wiele wolnego czasu dlatego warto zwrócić uwagę, w jaki sposób spędzają go z dziećmi. Przecież nie liczy się ilość tylko jakość – mówi Karina Grygierek z PR Inspiration, inicjatorka akcji. Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi właścicieli różnych instytucji na fakt, jak ważna jest obecność miejsc przeznaczonych dla dzieci i rodziców, gdzie rozrywka łączy się z edukacją – dodaje Karina Grygierek.

W ramach akcji będą prowadzone cykliczne warsztaty dla rodziców i dzieci. Spotkania te będą odbywać się raz w tygodniu, przez cały okres trwania kampanii. Warsztaty prowadzone są przez artystkę plastyka Alicję Kaczmarską-Strzebońską. Wstęp bezpłatny.

1. Papierowe metamorfozy – czyli jak przeobrazić zwykły papier w ekwipunek na wielką wyprawę (15 września godz. 11.00 – 13.00, Twórczy Zakątek, ul. Ariańska 18/1)

2. Metalowa bajeczka – czyli jak zrobić teatr we własnym domu (22 września godz. 11.00 – 13.00, Famiga, ul. Starowiślna 55/4)

3. Magiczne znaki – czyli jak zostać ekspertem w "odczytywaniu" kleksów i plamek (29 września godz. 11.00 – 13.00, Rodzinka Cafe, ul. Floriańska 15)

4. Nakrętki na zakręcie – czyli jak zostać mistrzem nietypowej olimpiady (6 października godz. 11.00 – 13.00, Rozwojowa Cafe, ul. Wrocławska 55)

Ponadto 8 września o godz. 11.00 odbędzie się otwarta debata na temat jakości spędzania czasu z dziećmi w klubokawiarni Like!konik (plac Wszystkich Świętych 2/LU). Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. Wspólnie z małżeństwem psychologów Magdą i Arturem Krupą oraz organizatorami akcji, zastanowimy się jak pogodzić życie zawodowe z rodzinnym, aby czas spędzany z dziećmi był efektywny. Równocześnie maluchy pod okiem artystki plastyka Alicji Kaczmarskiej-Strzebońskiej będą szukać pomysłów na wspólne zabawy z rodzicami.

Kolejna debata na temat wpływu gier video na rozwój i zachowanie dzieci odbędzie się 13 października o godz. 11.00 w Artetece (ul. Rajska 12).

Miejsca do udziału w akcji można zgłaszać już od 2 września do 22 września. Należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz (do pobrania ze stron: krakow.gazeta.pl oraz miejsceprzyjaznemaluchom.com.pl) i wysłać na adres maluchy@krakow.agora.pl. Zgłoszenia przyjmowane są w 7 kategoriach: klubokawiarnie, gastronomia, rozrywka, kultura, instytucje publiczne, dzielnice oraz firmy komercyjne. Ponadto sprawdzone miejsca mogą proponować rodzice. W tym roku po raz drugi zgłoszenia mogą wysyłać miejsca i instytucje z małopolskich miast: Bochni, Brzeska, Chrzanowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Gorlic, Limanowej, Miechowa, Myślenic, Niepołomic, Nowego Sącza, Nowego Targu, Tarnowa, Trzebini i Wieliczki.

Weryfikacja zgłoszeń potrwa od 23 września do 13 października. O nagrodzonych w tegorocznej edycji będzie można dowiedzieć się ze specjalnego dodatku w Gazecie Wyborczej. Uroczysta gala rozdania certyfikatów przewidziana jest na 20 października.

Harmonogram VIII edycji akcji Miejsce przyjazne maluchom

Wydarzenie

Rozpoczącie VIII edycji akcji Miejsce przyjazne maluchom

2 – 22 września

Pozyskiwanie zgłoszeń do akcji

23 września – 13 października

Weryfikacja zgłoszonych miejsc

8 września, Like!konik (pl. Wszystkich Św. 2), godz. 11-13

"Pobawmy się razem" – otwarta dyskusja na temat jakości czasu spędzanego z dziećmi. W rozmowie wezmą udział: psycholog, pedagog, przedst. mediów, rodzice oraz organizatorzy akcji MPM.

Podczas spotkania (równolegle) tworcze zajęcia dla dzieci "Jak bawić się z rodzicami" (szukamy pomysłów na wspólną zabawę) – prowadzenie: Alicja Karczmarska-Strzebońska, artysta-plastyk..

Cykl "Pobawmy się razem" –  niedzielne twórcze warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci. Osoba prowadząca: Alicja Karczmarska-Strzebońska, artysta-plastyk. WSTĘP BEZPŁATNY.

15 września, Twórczy Zakątek
(ul. Ariańska 18/1), godz. 11-13

Papierowe metamorfozy– czyli jak przeobrazić zwykły papier w ekwipunek na wielką wyprawę

22 września, Famiga (ul. Starowiślna 55/4), godz. 11-13

Metalowa bajeczka– czyli jak zrobić teatr we własnym domu

29 września, Rodzinka Cafe
(ul. Floriańska 15), godz. 11-13

Magiczne znaki– czyli jak zostać ekspertem w "odczytywaniu" kleksów i plamek

6 października, Rozwojowa Cafe
(ul. Wrocławska 55), godz. 11-13

Nakrętki na zakręcie– czyli jak zostać mistrzem  nietypowej olimpiady

13 października, Arteteka WBP (Małopolski Ogród Sztuki, wejście od ul. Szujskiego), godz. 11

Debata na temat wpływu gier video na zachowanie i rozwój dzieci

W spotkaniu wezmą udział: twórcy gier video dla dzieci, właściele serwisów dla dzieci, przedst. mediów, rodzice oraz organizatorzy akcji MPM.

Podczas spotkania warsztaty dla dzieci "Zgrana rodzinka" czyli jak samemu zrobić grę.

sobota 19 października

Wydanie przewodnika "Miejsca przyjazne maluchom′ jak dodatku Gazety Wyborczej

niedziela 20 października*

Uroczysta gala wręczenia certyfikatów  oraz impreza dla dzieci i rodziców