Międzypokoleniowy Klub Ławeczka

📅 sobota 12.07.2014
Międzypokoleniowy Klub Ławeczka

Klub Ławeczka to trzygodzinne spotkania minimum raz w tygodniu dla wielopokoleniowych rodzin, których celem jest wymiana doświadczeń, warsztaty i okazja do własnego rozwoju osobistego.

W programie m. in. integracja pokoleń poprzez wspólną zabawę, prowadzona przez dwie doświadczone animatorki, warsztaty dla dorosłych, odbywające się cyklicznie w czterech blokach tematycznych: „Dylematy Wychowania", „Linia Życia", „Hand Made" i „W zgodzie z naturą" oraz wspólne wyjścia do kina czy muzeum. Każde ze spotkań prowadzone będzie przez trenerów i psychologów. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić na stronie: www.klublaweczka.blogspot.com lub osobiście, w Centrum Rozwoju Rodziny ul. Nowe Ogrody 35 w każdy wtorek od 10:00 do 11:00.

Dzięki dotychczasowym działaniom Fundacji, w Gdańsku powstało 11 Klubów Rodzica, działających w różnych dzielnicach miasta. „Obecnie chcemy pójść krok dalej – tworzymy Centrum Rozwoju Rodziny, które ma być miejscem spotkań trójmiejskich rodzin" – mówi Magdalena Bil, psycholog i prezes Fundacji. Międzypokoleniowy Klub Ławeczka to projekt otwierający działalność Centrum Rozwoju Rodziny.
Projekt głównie skierowany jest dla seniorów, którzy są bardzo ważni w tworzeniu relacji w rodzinie. „Kiedyś wiedzę z zakresu naturalnych metod rozwiązywania codziennych problemów przekazywano z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy wsi spotykali się i przy wspólnej ręcznej pracy, śpiewali, rozmawiali, dzielili się doświadczeniami i wiedzą" – mówi Katarzyna …, prowadząca warsztaty „W zgodzie z naturą". Właśnie do takiej wymiany doświadczeń chcemy nawiązać w Klubie Ławeczka.

„Dylematy Wychowania" to rozmowy pokoleń, prowadzone przy domowych wypiekach i pysznej kawie, o tym jak zmieniło się podejście do wychowania na przestrzeni lat natomiast warsztaty „Linii Życia" głównie będą skupiać się na refleksji czy i w jaki sposób zmieniają się potrzeby człowieka wraz z jego wiekiem, a także na zastanowieniu się co jest ważne w różnych etapach naszego życia.

Ławeczkowe zajęcia "W zgodzie z naturą" będą obejmowały przede wszystkim międzypokoleniowe rozmowy krążące wokół domowej kuchni, naturalnej pielęgnacji, prostych zastępników chemii czy nawet ludowej medycyny. Opowieści będą poparte praktycznymi warsztatami z wykorzystaniem naturalnych składników. Celem zajęć jest stworzenie wspólnej bazy wiedzy dotyczącej bycia bliżej natury i korzystania z jej bogactwa w życiu codziennym. Ostatni blok, to warsztaty „Hand Made", gdzie uczestnicy będą mogli nauczyć się jak zrobić różne, ciekawe i piękne przedmioty codziennego użytku m .in. koszyki wyplatane z papieru.Warsztaty łączyć będzie zabawa integracyjna prowadzona przez animatorki, które później, będą opiekowały się dziećmi, w osobnej sali. „Chcemy wykorzystać swoje pomysły, doświadczenie, a przede wszystkim wykształcenie w planowaniu zajęć dla Międzypokoleniowego Klubu Ławeczka. Chcemy by ten aktywny czas trzech pokoleń, wpłynął nie tylko pozytywnie na samopoczucie odbiorców, ale także na wszechstronny rozwój małego dziecka.- opowiadają animatorki Marta Baj-Lieder i Agnieszka Giemza.

Spotkania będą realizowane od sierpnia do grudnia 2014 roku, minimum raz w tygodniu, w Centrum Rozwoju Rodziny przy ul. Nowe Ogrody 35.
Więcej szczegółów o projekcie: www.klublaweczka.blogspot.com oraz www.rodzicdziecko.pl
Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Rodziny „rodzicdziecko.pl"Projekt finansowany jest z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.