Międzynarodowy Festiwal Wolontariatu Kontakt Łódź 2012

📅 niedziela 29.07.2012 do sobota 04.08.2012
Międzynarodowy Festiwal Wolontariatu Kontakt Łódź 2012

29.07-4.08.2012

organizowany przez Fundację Proem pod patronatem Pana Marszałka Witolda Stępnia, Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej i Posła na Sejm RP Johna Godsona to tygodniowy cykl praktycznych działań na rzecz miasta przy udziale wolontariuszy ze społeczności lokalnej, innych części kraju i zza granicy. Jego celem jest szerzenie idei wolontariatu, pokazanie przykładów pozytywnego oddziaływania na otaczającą nasz rzeczywistość, oraz przykładu dobrej współpracy na rzecz miasta i jego mieszkańców. Partnerem Festiwalu Kontakt jest Manufaktura.

Tegoroczna edycja festiwalu to już druga odsłona działań przygotowanych we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz łódzkimi organizacjami pozarządowymi.

Tegoroczna akcja odbywać się będzie w 4 strefach:

–    strefie HELP (pomoc społeczna, remonty 7 mieszkań, Domu w Łodzi, DPS-ów, Schroniska dla bezdomnych kobiet),
–    strefie SPORT (treningi koszykówki, turnieje streetballowe, pokazy umiejętności koszykarskich),
–    strefie ART (działania fotograficzne, plastyczne, filmowe, koncerty zespołów z Polski i USA),
–    strefie FILM (pokazy filmów o tematyce społecznej w ramach Letniego Festiwalu Filmowego „Polówka”)

W akcji uczestniczyć będą wolontariusze z Polski i zagranicy (głównie USA i Wielkiej Brytanii) w wieku 16+.

W tym roku festiwal “Kontakt” nawiązywać będzie swoją formą i działaniem do idei Europejskiego Roku Aktywizacji Społecznej oraz Solidarności Międzypokoleniowej. W programie, obok działań remontowych w mieszkaniach osób starszych oraz instytucjach działających na rzecz seniorów zaplanowano m.in. poniedziałkowe spotkanie z Łódzką Radą Seniorów w siedzibie Urzędu Miasta. Akcja odbywać się będzie na terenach dotkniętych biedą oraz wśród ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Zaś od środy do piątku na Rynku Manufaktury wolontariusze Akcji będą bawić się z mieszkańcami Łodzi organizując treningi i mecze koszykówki, warsztaty animacji filmowej, warsztaty taneczne, koncerty oraz działania plastyczne w przestrzeni. Będzie też okazja do skorzystania z pomocy lekarza chiropraktyka oraz wzięcia udziału w 2 turniejach koszykarskich – międzynarodowym (kategoria OPEN, drużyny 5-8 osobowe – czwartek, 2.08, od godz. 10.00) oraz streetballowym 3on3 Kontakt Streetball o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi (kategoria OPEN, dziewczyn oraz chłopców – piątek, 3.08, od godz. 10.00).

Zapisy na oba turnieje – robert@proem.pl lub tel. 509690846).

Wielki Finał festiwalu będzie miał miejsce na Rynku Manufaktury – od 16.00 zapraszamy rodziców z dziećmi do wspólnej zabawy plastycznej „List do świata”
, a po niej od 18.00 startujemy z serią koncertów zespołów Exodus15,  Verna Law, Kameron oraz Southbrook.

Gościem specjalnym festiwalu Kontakt Basket w Manufakturze będzie Tanya Cravier – znana na całym świecie mistrzyni dryblingu i panowania nad piłką. Tanya rok temu odwiedziła już Łódź, w swoim życiu wielokrotnie występowała podczas meczów NBA i WNBA oraz weekendów All Star.

Tym razem swoje nieprawdopodobne umiejętności zaprezentuje podczas treningów z dziećmi w ramach zajęć Trenera Osiedlowego, prowadzonego przez łódzki BBRC (3.08, piątek, ZSO nr 1, ul. Czajkowskiego 14, godz. 11:00) oraz na rynku Manufaktury w środę, 1.08 od godz. 16.00!
Specjalne pokazy zamknięte odbędą się w Zakładzie Poprawczym w Aleksandrowie Łódzkim (wtorek) oraz Zakładzie Karnym przy ul. Beskidzkiej 54 (środa).

Akcji towarzyszyć będą również koncerty ww. zespołów w łódzkich klubach w trakcie trwania festiwalu. Na wszystkie koncerty wstęp wolny! Zespoły wystąpią:

w środę – KLUB DOM (Off Piotrkowska), 21.00
w czwartek– LIZARD KING, 21.00