Zapraszamy na familijną imprezę towarzyszącą obchodom Święta Niemego Kina: interaktywny pokaz archiwalnych filmów animowanych z muzyką na żywo. Pokazy odbędą się w sobotę i niedzielę (21 i 22 kwietnia) o godz. 11:00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5.
Artyści Anna Ługowska, Jakub Pałys, Aleksandra Nykowska, Bartosz Ługowski oraz Piotr Pejot Jurek spróbują wspólnie z widownią stworzyć muzykę na żywo do niemych filmów: Śpiącej królewny, Dzielnego toreadora oraz Opowieści Kalifa Storcha. Wykorzystają dźwięki, które publiczność wyprodukuje samodzielnie w trakcie warsztatu edukacyjnego.
Projekt realizowany we współpracy z Wydziałem Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.
Aby zarezerwować miejsca, zaakceptuj regulamin wydarzenia oraz wypełnij formularz rejestracyjny: (https://forms.nina.gov.pl/maly-torreador/)
Liczba miejsc jest ograniczona (120).
15. Święto Niemego Kina | 19–22 kwietnia 2018
Święto Niemego Kina od 15 lat jest stałą i rozpoznawalną pozycją na festiwalowej mapie Warszawy. Flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego odbędzie się w dniach 19–22 kwietnia w kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A. Towarzyszyć mu będzie szereg dodatkowych atrakcji, takich jak międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Poli Negri, warsztaty dla dzieci i rodziców, potańcówka w stylu retro oraz unikalne spacery po pomieszczeniach FINA – na co dzień niedostępnych dla publiczności.
W trakcie 4 dni zaprezentujemy filmy z epoki kina niemego z akompaniamentem muzyki jazzowej, klasycznej, klubowej i eksperymentalnej, wykonywanej na żywo przez wybitnych artystów: Włodka Pawlika, Gabę Kulkę, Drekoty, Resinę czy Sutari.
Główną bohaterką tegorocznej edycji Święta Niemego Kina będzie ikona kina przedwojennego – Pola Negri, czyli urodzona w Polsce Barbara Apolonia Chałupiec. Odkryła ją rodzima wytwórnia „Sfinks”, a talent rozwinęła niemiecka „UFA”, dzięki której Negri stworzyła znakomity duet z reżyserem Ernstem Lubitschem. Ich współpraca zaowocowała amerykańskim kontraktem z wytwórnią Paramount, otwierając Poli najjaśniejszy rozdział jej kariery i stawiając ją w jednym szeregu z takimi gwiazdami jak chociażby Greta Garbo, Gloria Swanson czy Mary Pickford. Negri magnetyzowała na ekranie swoją nietuzinkową urodą i skalą talentu. Potrafiła równie dobrze wcielić się w rolę Cyganki, rozbójniczki, hiszpańskiej tancerki czy robotnicy. Ambicją tegorocznej edycji Festiwalu jest przybliżenie widzom fenomenu tej gwiazdy poprzez ukazanie jak najszerszego spektrum jej kreacji.
Zapraszamy na stronę Święta: www.swietoniemegokina.pl