Jednym z głównych założeń Poznańskiej Wiosny Muzycznej jest prezentacja lokalnych artystów i kompozytorów. Spektrum działań nie ogranicza się wyłącznie do wykonawstwa muzyki w salach koncertowych, ale poszerzone jest o działania praktyczne z uczestnikami Festiwalu, również tymi najmłodszymi. Podczas 48. edycji Festiwalu zostały one zebrane w całościowy program edukacyjno-artystyczny pod nazwą Mała Poznańska Wiosna Muzyczna.
Projekt będzie realizowany w Poznaniu oraz trzech miejscowościach województwa wielkopolskiego: Puszczykowie, Luboniu oraz Czerwonaku. Kilkadziesiąt godzin warsztatów dla dzieci i młodzieży będzie wyjątkową okazją do odbycia podróży po świecie muzyki współczesnej oraz rozbudzenia zainteresowania nim, dzięki zastosowaniu interdyscyplinarnych kontekstów.
W ramach Małej Wiosny odbędzie się sześć cykli tematycznych poruszających różne zagadnienia obecne w muzyce współczesnej. Uczestnicy przez zabawę oraz kreatywną pracę zdobędą wiedzę z zakresu kompozycji, teorii muzyki czy realizacji dźwięku. Muzyka będzie nie tylko punktem wyjścia, ale również punktem zetknięcia się różnych dziedzin sztuki (plastyka, taniec), nauki i technologii. Natomiast inspiracją będzie natura, przestrzeń miejska, gry czy przedmioty codziennego użytku. Zajęcia przeprowadzą znani poznańscy artyści i animatorzy kultury.
Cykle tematyczne:
KULE DŹWIĘKOWE to warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Piłki, balony, kule i obręcze to motyw przewodni dziecięcych zabaw oraz inspiracja do powstania cyklu zdarzeń artystycznych, gdzie owalne kształty będzie można zobaczyć, ale przede wszystkim usłyszeć. Takie możliwości są obecne w muzyce elekstroakustycznej XXI w., gdzie kule i owale zamknięte są w brzmieniach. Podczas warsztatów zostanie podjęta próba odnalezienia kolistości w muzyce, ruchu i przestrzeni opierając się na obserwacji możliwości wykorzystywanych przedmiotów. Uczestnicy skacząc, turlając, odbijając stworzą kulistą orkiestrę, która wykona w efekcie nowo powstały utwór. Spotkanie poprowadzą Daniela Lisowska oraz Klaudia Hübner.
PARTYTURY GRAFICZNE to warsztaty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (od 6 do 10 lat). Celem warsztatów jest realizacja partytury graficznej, którą według własnego pomysłu, stworzą uczestnicy. Ważnym elementem zajęć będzie wspólne wykonanie utworu na podstawie stworzonej partytury graficznej z wykorzystaniem prostych, naturalnych materiałów oraz body percussion. Inspiracją do pobudzenia wyobraźni dźwiękowej i do powstanie dzieła, staną się przykłady różnych partytur z XX i XXI wieku. Warsztaty poprowadzą Agnieszka Zdrojek-Suchodolska i Ewa Fabiańska-Jelińska.
DOMINODŹWIĘKI to warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Grę w domino zna chyba każdy. Tym razem stanie się ona partyturą. Kości do gry będą przenosić uczestników do specjalnie stworzonych katalogów, tak jak w grze domino na dwa pola. Jedno to katalog dźwięków, drugie to katalog ruchów. Kompozycja złożona z sekwencji kości za każdym razem będzie inna – uczestnik może aktywnie ingerować w przebieg utworu, a element przypadkowości będzie bardzo ważny. Każdy segment muzyczny będzie połączony z segmentem ruchowym tworząc małą formę, etiudę muzyczno-ruchową. Podczas zajęć wykorzystany zostanie śpiew, ciało do tworzenia rytmów i brzmień (body percussion) oraz otaczające uczestników przedmioty. Pojawią się także proste instrumenty oraz lira korbowa, na której dzięki zabiegowi preparacji uczestnicy usłyszą nowe brzmienia. Działania ruchowe będą oparte na strukturach akcji zdefiniowanych przez Rudolfa Labana, między innymi na różnych formach lokomocji, gestów, obrotów i skoków. Będzie im towarzyszyła określona dynamika – jakości ruchu, a także pewne założenia poruszania się w przestrzeni i realizacji kształtu. Te własności będą zmieniać się w zależności od wylosowanego krajobrazu wyobraźni – wyimaginowanego miejsca, które będzie wpływało na fakturę ruchu, jak przykładowo pustynia, podwodna kraina, czy kosmos. Warsztaty poprowadzą Paulina Wycichowska oraz Malwina Paszek.
GŁĘBINY DŹWIĘKOWEGO OCEANU to warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat. Podczas warsztatów uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania: z czego składa się dźwięk oceanu, jak skonstruować szum wiatru, odgłos fal bijących o brzeg, śpiew mew i wielorybów. Dowiedzą się również na czym polega sound design. Odkryją jak kreatywnie wykorzystać techniki wytwarzania, nagrywania i przetwarzania dźwięku, by odnaleźć w nim ogromną, ukrytą na pierwszy rzut ucha, głębię brzmień. Poznają, jak działają procesory efektów, sensory, interaktywne kontrolery, które wspólnie wykorzystają do stworzenia zmieniającego się na żywo utworu. warsztaty poprowadzą Joanna Wabik oraz Przemysław Degórski.
FONOMAPA to warsztaty dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Przestrzeń miast i miasteczek stanie się areną dźwiękowych eksploracji. Uczestnicy warsztatów zostaną wprowadzeni w tajniki field recordingu. Nauczą się aktywnego słuchania, poznają podstawy dźwięku cyfrowego i obsługi sprzętu do nagrywania, wyposażeni zostaną w umiejętności praktyczne, które pozwolą im na rejestrację dźwięków i ich późniejsze przetwarzanie przy użyciu bezpłatnych programów komputerowych. Zebrany podczas nagrań terenowych materiał posłuży do działań kompozytorskich. Zostanie także wykorzystany do stworzenia dźwiękowej mapy miejscowości, która znajdzie się na dedykowanej warsztatom stronie internetowej. Warsztaty poprowadzą Ewelina Chatłas oraz Patryk Lichota.
POZNAJMY SIĘ to spotkanie dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Spotkanie, przeprowadzone w formie wywiadu z poznańskimi kompozytorami pozwoli młodym ludziom poznać z bliska zawód kompozytora, jednocześnie zachęcając ich do spróbowania własnych sił w tworzeniu muzyki. Podczas rozmowy, twórcy zaprezentują swoje dzieła i na ich podstawie opowiedzą o tym czym się inspirują, co ich skłoniło do podjęcie tej drogi artystycznej oraz spróbują scharakteryzować swój warsztat kompozytorki i metody tworzenia. Młodzież będzie miała okazję spotkać się z Moniką Kędziorą, Katarzyną Taborowską oraz Arturem Kroschelem.
Miejsca odbywania się warsztatów:
– Kołorking Muzyczny, ul. Święty Marcin 75, Poznań
– Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, ul. Święty Marcin 87, Poznań
– Niepubliczne Przedszkole Liczmanek, os. Armii Krajowej 97, Poznań
– Szkoła Podstawowa nr 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej, ul. Harcerska 3, Poznań
– Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery” im. Emilii Waśniowskiej, ul. Brandstaettera 1, Poznań
– Studio Aktorskie STA, ul. Ratajczaka 18, Poznań
– Gminny Ośrodek Kultury Sokół, ul. Gdyńska 47, Czerwonak
– Lupa – Inkubator artystyczny, ul. Stroma 3, Puszczykowo
– Ośrodek Kultury, ul. Sobieskiego 97, Luboń