Jadzia Pętelka

Majówka w Poznaniu

📅 niedziela 04.05.2014
Majówka w Poznaniu

Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich organizowane jest dla upamiętnienia pierwszej dekoracji pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego "Virtuti Militari" przez marszałka Józefa Piłsudskiego 22 kwietnia 1921 r., w uznaniu znakomitych zasług pułku w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 r. W obecnej formie jest jednym z największych spotkań wojska i środowisk kultywujących tradycje kawaleryjskie w Polsce. Uroczystości cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Poznania, jak i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski.

Tradycyjnie już, od 1 do 3 maja na Hipodromie Wola odbędą się XXIV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI, V Memoriał im. Macieja Frankiewicza oraz III Międzynarodowe Mistrzostwa Kawaleryjskie. Również na Hipodromie Wola, w sobotę, 3 maja, w godz. 10.00-16.00 trwać będzie piknik rodzinny z udziałem grup rekonstrukcyjnych i wojska polskiego (inscenizacja po godz. 14.00), będą pokazy woltyżerki (ok. godz. 12.00), pokazy kaskaderskie (po godz. 14.00), a także warsztaty plastyczne dla dzieci. Studenci Akademii Wychowania Fizycznego zaproszą rodziców z dziećmi do dawnych gier i tradycyjnych zabaw pochodzących z różnych kultur. Na godz. 13.30 zaplanowany jest koncert Kapeli Zamku Rydzyńskiego.

Natomiast 3 maja wieczorem, organizatorzy obchodów Dni Ułana zapraszają o godz. 19.40 na capstrzyk na placu Mickiewicza, po którym nastąpi przemarsz kolumny konnej pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich (ul. Ludgardy/Paderewskiego), gdzie odbędzie się Apel Poległych.

W niedzielę, 4 maja, o godz. 11.00 na placu Wolności odbędzie się uroczystość wręczenia sztandaru 15. Batalionowi Ułanów Poznańskich. Sztandar został ufundowany przez Miasto Poznań, Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, żołnierzy 17. Brygady Zmechanizowanej oraz grono indywidualnych darczyńców. Uroczystość poprzedzi, o godz. 10.00, msza św. polowa za poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich. Obchody Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich zwieńczy o godz. 12.00 defilada pododziałów z placu Wolności przez ul. Paderewskiego do Starego Rynku.

Szczegółowy program Dni Ułana

żródło www.poznan.pl