rysuj
Zapraszamy na majówkę do Łazienek Królewskich. Na naszych gości czeka pełen atrakcji Piknik Europejski. Można też będzie bezpłatnie zwiedzać muzealne obiekty, obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja, oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach.

Majówka w Łazienkach Królewskich potrwa od 1 do 8 maja 2023 r. Głównym wydarzeniem będzie pierwszomajowy Piknik Europejski, organizowany z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Bezpłatne zwiedzanie

Podczas majówki w Łazienkach Królewskich bezpłatnie można będzie zwiedzać wszystkie muzealne obiekty. Wolny wstęp obowiązuje 1 maja w godz. 10.00-17.00, 2-3 maja w godz. 10.00-18.00, 4 maja w godz. 12.00-20.00, 5 maja w godz. 10.00-16.00, 7 i 8 maja w godz. 10.00-17.00 (6 maja obiekty są nieczynne). Ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed zamknięciem obiektów.

Zapraszamy do Pałacu na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim (obiekt wyłączony ze zwiedzania 1 maja w godz. 12.30-14.15 ze względu na koncert); Pałacu Myślewickiego (parter); Białego Domu (parter); Wodozbioru (parter), a także do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Koszary Kantonistów: „Las”, „Oko w oko”, Stajnie Kubickiego: Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego).

Otwarta będzie również przestrzeń twórcza „Wystaw się!” w Starej Kordegardzie. 3 maja w godz. 12.00-13.45 i 14.00-15.45, 4 i 5 maja w godz. 11.00-12.45-13.00-14.45 i 15.00-16.45.

Odwiedzając Łazienki Królewskie z dziećmi, można skorzystać z kolorowych broszur pod hasłem „Kilka sposobów na zwiedzanie”, które w przystępny sposób odkrywają przed młodymi gośćmi sekrety zabytkowych wnętrz. Są one dostępne bezpłatnie w muzealnych kasach lub online.

Wystawy czasowe

Podczas majówki bezpłatnie obejrzymy też wystawy czasowe. W Pałacu na Wyspie zostanie wyeksponowana kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

W Pałacu na Wyspie i Podchorążówce będzie prezentowana wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”. Postać wybitnego pisarza i polityka, jednego z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku, przybliży bogaty zbiór eksponatów z krajowych i zagranicznych kolekcji, w tym znakomite obrazy, zagadkowe rysunki i starodruki, unikatowe naczynia, a także przedmioty wyciągnięte prosto z krypty.

W Koszarach Kantonistów obejrzymy wystawę „Przyroda i myślistwo w XX-wiecznej grafice – 95. rocznica powrotu żubra do Puszczy Białowieskiej”.

Ekspozycje czasowe można zwiedzać w godzinach otwarcia muzealnych obiektów.

Dzień Flagi

2 maja zapraszamy do Łazienek Królewskich na Dzień Flagi. W programie są oprowadzania po wystawach stałych w Stajniach Kubickiego i Koszarach Kantonistów, opowieści o Konstytucji 3 maja, plenerowy piknik tenisowy oraz otwarta pracownia rodzinna pod hasłem „Kolor flagi”.

Święto Konstytucji

3 maja zapraszamy do Łazienek Królewskich z okazji Święta Konstytucji. W godz. 10.00-16.00 w Pałacu na Wyspie (Sala Salomona) na zwiedzających będą czekać muzealni edukatorzy, którzy przybliżą historię ustawy zasadniczej z 1791 r.

Między Pałacem na Wyspie a Podchorążówką w godz. 10.00-16.00 spotkamy rekonstruktora w stroju z epoki, który opowie o dwóch słynnych Stanisławach.

Klasycy w Łazienkach

W czasie majówki spotkamy się w Ermitażu w Łazienkach Królewskich z aktorami związanymi z Teatrem Klasyki Polskiej. 4 maja w godz. 12.00-13.00 i 16.00-17.00 będą oni czytać najpiękniejsze bajki i wiersze Ignacego Krasickiego, zaś 5 maja w godz. 11.00-13.00 i 16.00-18.00 wiersze Zbigniewa Herberta. Wstęp wolny, obowiązują rezerwacje: bow@teatrklasykipolskiej.pl

Wydarzenia rodzinne

4, 5, 6 i 7 maja na rodziny z dziećmi czekają ciekawe warsztaty przyrodniczo-plastyczne oraz spacery przyrodnicze po łazienkowskich ogrodach. Szczegóły poszczególnych wydarzeń znajdują się pod poniższymi linkami.

Urodziny księcia

5 maja zapraszamy na wydarzenia upamiętniające ks. Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. 12.00, przy Pałacu Myślewickim – Złożenie kwiatów pod popiersiem generała w asyście szwoleżerów w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego. 12.10, Pałac Myślewicki – Prelekcja Pawła Mełgesia o historii Orderu Virtuti. 12.45, Pałac Myślewicki – Spotkanie z reżyserem Grzegorzem Gajewskim, projekcja filmu „Co Francuz wymyśli, to Polak polubi, czyli dzień w Księstwie”.

Imieniny króla

8 maja z okazji imienin króla Stanisława Augusta zapraszamy do udziału w wydarzeniach, podczas których poznamy ciekawostki z życia ostatniego króla Polski oraz historii Łazienek Królewskich. W programie m.in. spacer po pałacowych wnętrzach oraz wykład „Nad brzegiem Rzeki Perłowej. O życiu Europejczyków w XVIII-wiecznym Kantonie” dr Izabeli Kopani.

413 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent