FMH mobile

📅 czwartek 21.10.2010 do sobota 23.10.2010

21-23.10.2010

III Festiwal Filmów o Rodzinie

Jedyny w Polsce festiwal poświęcony tej tematyce już po raz trzeci odbędzie się w Łodzi. Celem festiwalu jest refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością i kondycją współczesnego człowieka. To właśnie człowiek i jego historia jest w centrum wszystkich prezentowanych tu filmów i programów telewizyjnych. Interesuje nas, w jaki sposób temat rodziny jest obecny w mediach takich jak film i telewizja. Podczas poprzednich edycji Festiwalu FOR publiczność obejrzała ponad 60 dokumentalnych obrazów konkursowych oraz wiele wybitnych dzieł kina światowego i polskiego.

Głównym wydarzeniem festiwalu, podobnie jak w latach poprzednich, jest ogólnopolski przegląd konkursowy filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych o rodzinie. Komisja selekcyjna zakwalifikowała 25 obrazów do Konkursu FOR. Wyboru najlepszego dokona jury w składzie: Jadwiga Wileńska, dr Krzysztof Kopczyński, Tomasz Kuc, dr Konrad Klejsa. Pierwsza nagroda wynosi 10 000 zł. Filmy i programy konkursowe będą prezentowane w pięciu blokach tematycznych: Ojciec; Razem; Blizna; Mama, tata, syn; Portret wielowymiarowy. Przeglądowi towarzyszyć będą pokazy wybranych filmów fabularnych i dokumentalnych (kino polskie i światowe) oraz prelekcje. Podczas otwarcia festiwalu zaprezentujemy film Handlarz cudów, a po pokazie będzie spotkanie z Jarosławem Szodą, współreżyserem i operatorem filmu. Podczas filmowych pokazów pozakonkursowych zobaczymy między innymi Las Piotra Dumały, Mój stary Janusza Nasfetera , Wszyscy mają się dobrze Kirka Jonesa, Popatrz na mnie Agnes Jaoui oraz dokument Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić. Głównym motywem prezentowanych filmów będzie temat ojca – jego miejsce i obecność w rodzinie.
W sobotę, 23 października o godz. 12.00 odbędzie się  panel dyskusyjny poświęcony obrazowi współczesnej rodziny filmie dokumentalnym. W panelu uczestniczyć będą: prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska, prof. Grażyna Kędzielawska, dr Bronisława Stolarska, prof. Tomasz Kłys oraz dr Konrad Klejsa (prowadzący).