Listopadowe wróżenie w Skansenie i Ratuszu

📅 poniedziałek 02.11.2015 do poniedziałek 30.11.2015
Listopadowe wróżenie w Skansenie i Ratuszu

Były formą doskonałej zabawy, choć dawniej traktowano je zdecydowanie bardziej poważnie niż obecnie. Wróżby miały głównie charakter matrymonialny i polegały na zdobyciu jak największej ilości informacji na temat przyszłego męża lub żony. Panny marzyły bowiem o chłopcu silnym, urodziwym i dobrym, o szybkim ślubie i hucznym weselu, własnym domu i rodzinie, kawalerowie natomiast pragnęli pięknej, młodej i zdrowej żony, która zapewni liczne potomstwo. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do czasów współczesnych, choć dziś przybierają raczej formę wesołych spotkań dzieci i młodzieży i traktowane są z dużą dozą humoru.

Do takich właśnie spotkań andrzejkowych przez cały listopad zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zarówno w skansenie, jak i w ratuszu można wziąć udział w pełnych emocji zajęciach andrzejkowych, które pozwolą poznać tradycję wróżenia. Poza ciekawymi, skrywającymi mnóstwo tajemnic opowieściami o tradycji wróżenia w Polsce na uczestników czekają inne, równie interesujące niespodzianki w ramach wspólnej zabawy polegającej na przewidywaniu przyszłości. Dopełnieniem tradycyjnego lania wosku czy wróżenia z butów są nieco mniej popularne, choć równie atrakcyjne wróżby. Magiczna księga rozstrzygnie czy spełnią się marzenia, a przedmioty ukryte pod talerzykami zdradzają co przyniesie los. Bawimy się też wspólnie wróżąc z pestek jabłka, odczytując ukryte znaczenie kwiatów czy też licząc ziarna grochu. Warsztaty odbywają się w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej sali, oddającej atmosferę magii i czarów. Do wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości zapraszamy do ratusza i skansenu przez cały listopad.

Andrzejki w ratuszu obejmują gawędę przybliżającą tradycję wróżb andrzejkowych i katarzynkowych w Polsce i zabawę we wróżby. Natomiast program „Andrzejki w skansenie" – wstęp na teren skansenu, wróżby andrzejkowe poprzedzone opowieścią o tradycji wróżenia, a także zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Przez cały listopad we wnętrzach chałup prezentowany jest wystrój codzienny oraz obowiązki domowe i prace, jakim oddawano się wiele lat temu. Do dyspozycji zwiedzających są także przeznaczone ekspozycje stałe prezentowane w dworze szlacheckim, galerii rzeźby oraz powozowni.

Zapraszamy do skorzystania z andrzejkowej oferty ratusza i skansenu.

Koszt uczestnictwa w „wieczorach andrzejkowych" realizowanych w ratuszu wynosi 5 zł. od osoby. Rezerwacje zajęć „wieczory andrzejkowe w ratuszu" – nr tel. 24 275 28 26 ratusz@mwmskansen.pl.

Koszt uczestnictwa w programie edukacyjnym „Andrzejki w skansenie" realizowanym w skansenie wynosi 11 zł. od osoby. Zapisy na zajęcia „Andrzejki w skansenie" – nr tel. 24 275 28 83 wew.36, rezerwacje@mwmskansen.pl